VHAبسم الله الرحمن الرحیم

چرا هزاره را به مغول و چنگیز نسبت داد?

دوست محترم و برادر بسیار دلسوز جناب آقای باتور قولی سلام و درود بر شما. برادر خوبم: محتوای نامه ی شما را خواندم و از حس قوم دوستی شما بسیار خوشحالم.

 در باره اقوام هزاره باید گفت که اقتدار قوم هزاره بالاتر از آن است که ما خود را به این و آن نسبت دهیم . در افغانستان , کهن ترین قوم هزاره ها می باشند که تاریخ دوهزار سال و خورده ی دارند در حالیکه تاریخ چنگیز و مغول کمتر از هزار است.

از راه احساسات با شما سخن نمی گویم بلکه اراده ما بر اینست که با تقویه بنیه مردم هزاره بر اساس قدمت قوم خویش , در بطن کوه های سربفلک کشیده ی افغانستان ملت هزاره را صاحب افغانستان معرفی نمایم و این حق مردم ماست که ادعای خویش را از هرات الی جلال مطرح نموده و یقیناً بر اساس آثآر باقی مانده ی که موجود است , مناطق نامبرده کاملاً مربوط به قوم هزاره بوده و هست که بدست ستمگران دون صفت غصب شده است.

تصمیم فرزندان قوم بر این پایه استوار است که هزاره ها اصیل ترین و کهنترین قوم در تاریخ کشور است و جوانان ما باید با اظهار هویّت اصیل خویش به عنوان بانیان وطن افتخار کنند و این افتخار را در اثر تلاش علمی و عقلی به جهانیان نشان دهند که , دراید فکری قوم هزاره که بانیان آغاز زیستن در کنار بابا و پامیر است از ابتدا تا به امروز دارای فرهنگ و اداب خودش بوده و علم و کمال دوستی فرزندان امروز قوم هزاره میراثی هست که از گذشتگان برایشان به بیادگار مانده است.

 چرا هزاره ها به اصالت هزاره گی خویش افتخار نکنند؟ چرا هزاره ها عظمت و اقتدار خویش را تحت عنوان نژاد هزاره ندانند؟ بگفته شهید والا مقام عبدالعلی مزاری چرا هزاره گفتن در افغانستان ننگ باشد؟

برادر محترم جناب آقای باتور قولی:

 هزاره ها از آغاز تا به امروز به عنوان قوم هزاره برای بقایی خویش مبارزه و تلاش کرده اند و در آینده نیز انشالله برای احیایی حق خویش تحت عنوان همین نژاد که نژاد برتر است تلاش خواهند نمود..

تنها چیزی که مورد توجه باشد اینست که گفته ها و یا نسبتهای نادرست چنگیز و مغول را که دشمنان به عنوان رسیدن به اهداف شوم شان برای سوء استفاده بر ما تحمیل داشته اند را از خود سلب کنیم و نسبتهای که هیچگونه ارزش و اقتدار ما را نه می تواند تضمین کند.

موضیع دیگران را خوب دقیق شوید که چگونه مردم هزاره را تحت عنوان چنگیز و مغول تا بحال کوبیده اند و به گفته برهاندین رباّنی رهبر جمعیّت اسلامی افغانستان مردیکه در انتهای بیسوادی قرار دارد در قضیه افشار کابل , بیشرمانه اظهار داشته و گفت که ما انتقام عمل چنگیز را که هفت صد سال قبل انجام داده است را از هزاره ها گرفتیم.

آیا به نظر شما این درست هست که ملت هزاره فدای جنایاتی شوند که دیگران انجام داده اند؟ و یا مظلومیت هزاره ها در ایران تحت عنوان فرزندان مغول که هرکه دماغ شان پهن هستند باید ازیت شوند؟

درست است از لحاظ خون بنام منگورید که در وجود مردم جاپان , نیپال و وجود دارد در هزاره ها نیز هست ولی این خودش نه می رساند که ما مغول زاده و چنگیز زاده هستیم و یا باشیم. هزاره هزاره هست و قوم خالص و نژاد برتر در جامعه افغانستان.

 نسبت دادن قوم هزاره به این آن ظلم بزرگ به جامعه هزاره می باشد و چیزیکه در کوبیدن این قوم دشمنان از آن استفاده می کنند و کرده اند , ولی با کمال تأسف گاهگاهی فرزندان هزاره نیز این بی محبتی را در حق مردم خویش دارند که ناخود آگاه بنام این و آن افتخار می کنند.

در باره انتخاب اسلام به عنوان یک دین در میان هزاره این موضوع را اگر دوستان بدانند اینست که هزاره براساس یک پیام توسط مولا علی علیه السلام هم اسلام آورده اند و هم شیعه را برتر دانسته و به آن رجوع کردند. بند امیر که امروز معروف است در افغانستان طبیعتاً ما را بر آن میدارد که بپذیریم که توجه خاص علی علیه السلام در منطقه هزاره جات بوده است. برادر شما اللهیاری

گفتگو

کسی می گفت که ماشالله در این دوره و زمان جوانان ما بسیار مشغولند , و شب و روز فعالیت دارند. پرسیدم که در کدام ریشته ها فعالیت ادامه دارند؟

 میگوید: والله چه عرض کنم , در کافه نیتها جای نیست , چشم و دل و دیده ی جوانان مشغولند, یعنی مشغول کامپیوتر , ولی به گفته صاحبان نیت کافه , اکثریت جوانان مشغول تماشای پست ترین برنامه هایست که اربابان فساد برای نابودی نسل جوان , مخصوص برای کشورهای اسلامی تهیّه کرده اند.

 گفتم افسوس و صد افسوس که با اینهمه اثرات مثبت کامپیوتر , چرا جوانان ما این همه دنبال منفی می روند. خدا لعنت کند شیطان بزرگ و کوچک را که هی جوانان ما را وسواس می کنند. در جواب گفت :  برادر عزیز انسان در انتخاب آزادند. امّا خوشا به حال آن جوان که در جوانی بهترین ها را انتخاب می کند. از شیطان وسواس هست و بس . ولی مرد و نامرد را باید در  میدان عمل و کار زار شناخت. اللهیاری

 ©2003, Voice of Hazarajat                                                      
Last Update : 2011/04/07        >>>Back to Home