VHAبسم الله الرحمن الرحیم

 

آرامش روحی را از کجا بدست آورد؟

مرگبار بار ترین مرض برای بشر موجود اضطراب و نگرانی از امروز و فرداست و غم وغصّه های آدمیان گرچه که در طول تاریخ ناتمام بوده است ولی انسانهای امروزی بیشتر از دیروز دچار اضطراب درونی و تزّلزُل روحی می باشند ؛ زیراکه انکشافات علمی و تیکنولوژی زمینه غارت , تجاوز و انزجار  را بوجود  آورده و بنیاد خانواده و اجتماع  را متزّلزل و عرصه حیات و زندگی را بر همه ناهموار ساخته و با تحریک غریزه جنسی و خواسته های دنیایی مانند مُد و فشّن را دو چندان و غم و غصهّ های فراوان را بر انسان تحمیل و قناعت و برباری را نیز از بشریت سلب کرده اند.

امروز به طور قطع میتوان گفت که آمار خودکشی سال 2010 را در جهان اگر با سال 1970 مقایسه کنیم ؛ فرق از زمین تا آسمان خواهد بود و تنها از سال 1998 الی 2010 خودکشی مردم جاپان که از برتری تکنولوژی در جهان نیز برخوردارند نزدیک به چهل هزار نفر در سال می رسند که این خودش گویایی حقیقت کلام ماست که با سند در اختیار شما تقدیم می کنیم , پس معلوم میشود که انسان و جامعه انسانی با فاصله گرفتن از خدا و عدم ایمان به عالم بعد از مرگ , ولو اگر دارای امکانات مادّی قوی و از ثروت فوق العاده هم برخوردار باشند , قطعاً آرامش و سکون درونی نداشته و نخواهند داشت و یقیناً از امنیّت فکری و عقلی برخوردار نمی باشند.

مثلاً: خیلی ها بر این باورند که آرامش جان و روان بشر در زندگی از داشتن ثروت و دارایی بر می خیزد , خانه ی مجلل و لکس , موترهای نو  و استاندارد , دب و دستگاهای آشپز خانه و خدمتکار باعث آرام بخش بودن روح انسان می شود و هکذا پس انداز بانکی نیز در تسکین آرامش درونی تأثر بسزای دارد.

البته که داشتن ثروت و دارایی فوق العاده ضروری و لازم می باشد و باید هم داشته باشیم و خدای سبحان نیز آن را برای موؤمنین وموؤمنات آرزو می کند و توان مندی های اقتصادی را برای بندگانش بر اساس عدالت اجتماعی در قرآن کریم نیز گوشزد کرده و فرموده است که از راه کسب حلال بدست آرید و مصرف نماید و از راه حلال برای دنیا و آخرت تان بهره ببرید.

امّا این موضوع را فراموش نکنیم که ثروت و دارایی تنها و تنها برای آسایش جسمی در زندگی تأثیر پذیر می باشد و انسان از طریق آن می تواند که جسم ظاهری خویش را آرام بخشد و دست و پایش را در منزل لکس راحت تر دراز کند , خوش بخوابند و خوش بخورند و..... ولی آرامش واقعی بر اساس فطرت خدا دادی بدون داشتن پشتوانه محکم الهی برای هیچ انسان میسر نخواهد بود و آرامش روحی و سکون قلب نیز بغیر اتکاه بخدا بدست نه نخواهد آمد.

خدا پرستی تنهاه راه نجات
آخرین راه برای بهره گیری از  حیات به معنی واقعی آن عبادت و بندگی خداست , پرستش و عبادت بشر به پیشگاه رب العالمین انسان را بیمه ساخته و آرامش قطعی , سکون و امنیّت روحی را به عنوان سرمایه بی نهایت برایش خلق می کند  و او را قدرت و توانایی می بخشد تاکه در مقابل حوادث و پیش آمدهای ناگهانی و ناگوار , نیروی انسانی خویش را از دست ندهد و در فراز و نیشیب زندگی استقلال  داشته و در سایه دین و ایمان به خدای بزرگ راه های دشوار حیات را هموار بسازد و آرامش و سکون را در زندگی حاکم نماید.

البته خدا پرستی نعمت عظیم  است و نعمتی که از هزاران و ملیاردها دلار بالاتر است که اگر قدر آن را بدانیم و براستی هم قدر و قیمّت آن را کسانی میدانند که شب و روز در سایه عشق به خدا تلاش و کوشش داشته  و ذکر خدا را بر لب دارند.

اگر به قرآن کریم مراجعه شود خدای سبحان در سوره مبارکه رعد آیه 28 درب ورود به آرامش را مطرح کرده است { أَلَّذِینَ آمَنُوا وَ تَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُمْ بِذِکْرِ اللهِ أَلا بِذِکْرِ اللهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ (28) همان کسانى که ایمان آورده اند، و دلهایشان به یاد خدا مطمئن (و آرام) است; آگاه باشید، تنها با یاد خدا دلها آرام مى گیرد. }

در خاتمه
از بیان آیه مبارکه این موضوع نیز بدست می آید
که آرامش روحی خود بخود برای کسی میسر نیست که به یک آن به آن برسند و این یک حقیقت هست که در راه رسیدن به آن تلاش و کوشش دایم ضرورت دارد , توبه انابه را می طلبد و هزاران بهانه های دیگریکه خدا از ما در رسیدن خواهان آن می باشد. که امیدوارم خدا ی عزیز و جلیل توفیق بندگی را عطا کند تاکه انسان باشیم و با آرامش و امنّیت روحی و روانی خدای خویش را پرستش نمایم. بقلم اللهیاری

صوت از محمد صدیق منشاوی بشنوید
 ترجمه ی آیات به فارسی در پاین ثبت شد
بخوانید
بسم الله
الرحمن الرحیم
 سوره فصّلت از آیه 40 ای 46

40 : آنان که در آیات ما سخت راه کفر و عناد پیمایند هرگز از نظر ما پنهان نیستند. آیا کسی که روز قیامت به آتش دوزخ در افتد بهتر است یا آنکس که ایمن ( از عذاب ) به محشر وارد شود؟ باری, امروز به اختیار خود هرچه می خواهید بکنید که خدا به تمام اعمال شما بیناست.

41: همانا آنان که به این قرآن که برای هدایت و یاد آوری آنها آمد کافر شدند ( چقدرنادانند ) در صورتیکه این کتاب به حقیقت صاحب عزّت ( ومعجز برزگ ) است

42: که هرگز از پیش و پس ( گذشته و آینده ی حوادث عالم ) باطل به آن راه نیابد  ( و تا قیامت حکومت و حکمتش باقی است ) زیرا آن فرستاده ی خدای ( مقتدر ) حکیم ستوده ی صفات است. 

43: ( ای رسول ما ) بر تو وحی نمی شود  جز آنچه که بر رسولان پیشین گفته شد ؛ که خدایت بسیار دارای آمرزش و بخشش و هم صاحب قهر و عذاب دردناک است.

44: اگر ما این قرآن را به زبان عجم می فرستادیم کافران می گفتند: چرا آیات این کتاب مفصل و روشن به زبان عرب نیامد ( تا ما قوم عرب ایمان می آوریم ؟) ای عجب آیا کتاب عجمی بر رسول و امت عربی نازل می شود؟ ( اکنون که بدون عذر ایمان نه می آورند ) به آنها بگو: این قرآن برای اهل ایمان هدایت و شفاعت و اما آنان که ایمان نه می آرند گوشهایشان ( از شنیدن کلام حق ) گران و سنگین است و این قرآن برای آنها موجب کوری ( جهل وضلالت ) است؛ آن مردم ( نادان به این کتاب حق گوش فرا نه می دارند ؛ گویی که از مکانی بسیار دور ( از سعادت و ایمان ) به این کتاب حق دعوت می شوند

45: وما به موسی کتاب ( تورات ) دادیم پس در آن راه مخالفت و خلاف پیش گرفتندو اگر آن کلمه ی ( رحمت ) از ( لطف) خدا سبقت نگرفته بود ( که تعجیل در عذاب نکند ) همانا میان آن امت عذاب می رسید. و هرچه که آنها در نزول آن عذاب در شک و ریبند ( که تو را در عذاب قیامت هم تکذیب می کند).

46: هرکس کار نیکی کند به نفع خود و هرکه بد کند بر ضرر خویش کرده است وخدا هیج بر بندگان ستم نخواهد کرد. QURAN

 

 ©2003, Voice of Hazarajat
Last Update : 2011/03/28        >>>Back to Home