VHAبسم الله الرحمن الرحیم

بیماری استرس عامل ناکامی انسان امروز

شاهد زندگی شخص بودم که مدام دست به دست زده و می گفت: که از زندگی خسته شده ام و شبها تا دوا و داروی خواب آور مصرف نکنم خوابم نه می برد. حال پریشانی داشت و گرفته و گیج به نظر می آمد. پهلویش نشستم و از وی خواهش کردم که مرا در جریان آنچه که بر او می گذرد قرار دهد تا اگر ممکن شد در حل معضلات زندگی اش به او کمکی کرده باشم. در جواب با خنده ی بلند گفت : برادر من ,  مگر جناب عالی در جهان امروز زندگی نه میکنی ؟ مگر خودت گرفتار ناهنجاریهایی زندگی نیستی؟ از کجا معلوم که خودت بیشتر از من گرفتار غم و اندو وفشار روحی و روان باشی؟ دست از من بردار و تنهایم بگذار که حتی تحمّل هیچ چیزی برایم باقی نمانده است

. با تبسم گفتم که , بلی حق با توست, امّا چرا باید انسان توازون و بالانس و میزان زندگی اش را از دست بدهد؟ ما برای ذیستن خلق شده ایم و نه برای بیماری استرس و نگرانیهای بی مورد ؛ حالا بیا باهم صحبتی داشته باشیم , و شاید راه های وجود داشته باشد که در مشکلات هردویما بکار رود و برای رفع گرفتاریها از آن استفاده نمود. خدا انسان را زیبا آفریده و بما راه و طریق ذیستن را نیز توسط انبیا و اولیا اش نشان داده است ویقیناً توکل و اطمینان بخدای بزرگ و انجام فرایض شرعی و دینی و اطاعت از قانون الهی یعنی اسلام  تنها راهیست که می تواند ما را در زندگی بیمه نماید و در مجموع دعا و نیایش وسیله ی عالی برای دفع بیماریهای عصبی و روحی و تسکین بیماریهای قلبی می باشد که اگر به آن بصورت دقیق توجه و عمل شود.

با عصبانیت گفت: که جهان امروز به جهنمی تبدیل شده و در هر سو نفاق و شعله های آتش و دود غوغا میکند , حاکمیت و نظام استبداد در سایه حیله و نیرنگ جامعه بشریت را به سوی نابودی می کشاند, غارت و بلوا ، تجاوز به حریم این آن و انفجارات پی در پی هم توسط خودکشیها و هم در حمله های هوای و طیاره و تانک و توپ آرامش را از انسان سلب کرده است , با تمام این بلایا هنوز خوابی و نه میدانی که در جامعه بشریت چه میگذرد؟ خواب خرگوشی درست نیست برخیز و تماشاه کن که چه می بینی؟ خندیدم و گفتم: که در کنارم جز جناب عالی را بیش نه می بینم که ماشالله و الحمدالله صحیح و سالم هستی. گفت: که دوتار و دمبوره ام با شعرهای که میخوانم سازگار نیست, براستی که من بیمارم و آن هم بیماری عصبی که در اثر لج بازیهای انسان مثل شماست که حرف را نه می شنوند.

 گفتم نه برادر, جناب عالی بیمار نیستی بلکه استواری و تعادل گامهایت را با تخّیُل خام از دست داده ای که تقریباً اراده و تصمیم هایت در لابلای تبلیغات زهر آگین رادیویی و بلندگوهای خیره کننده و مضّر دشمنان بشریت صدمه دیده است. و الا انسان مثل  تو چرا به بیماری استرس و اعصاب گرفتار آید؟ گفت بیماری اعصاب و استرس از کجا سرچشمه می گیرد؟ گفتم از عدم قناعت جنگ سالاران چون امریکا و اروپا در سایه دیموکراسی ، خود محوری ، خود خواهی و تکبر کاذب آنان در جامعه بشری و ایجاد آشوب و نفاق قومی و هزاران نیرنگهای دیگر. گفت آنچه که من تصورش میکردم؟ گفتم: آری: امّا جناب عالی در زندگی ات چه داری که در باره آن نگران باشی؟ گفت یک پایه موتر و یک تلویزون ، ویدیو و یک دستگاه کامپیوتر, همین. خوب دیگر چه ؟ سرمایه بانکی و پس انداز چه؟ گفت: ای بابا مگر تفتیش هستی و یا در سدد اخذ تکس؟ کدام پول و ثروت و سرمایه؟ هرچه بود بالای همینها مصرف شد. گفتم از تلویزونت چه را تماشا میکنی و از طریق ویدیو کدام فلمها را می بینی و با کامپیوتر به کدام سوی جهان روان هستی؟ خندیده و گفت عجب گرفتار شدم , آقا جان از جان من چه میخواهی؟

 گفتم برادر: امروز تبلیغات منفی بر جهان حاکم و تمام منابع خبری در اختیار شیطان است و شما از دیدن تلویزون جز نتیجه منفی بیش حاصلت نیست. در دنیا هزاران کانال رادیو و تلویزون وجود دارد آیا غیر از اشاعه فساد ، خبرهای کشتار جمعی ، رقص و آواز و ترانه های عشقی و سکس و فلمهای وحشت آفرین چیزی دیگر گیرد می آید؟ گفت نه.

براستی با دیدن این برنامه ها آیا آرامشت را از دست نداده ی ؟ گفت البته, گفتم: آیا کمبودات عبادت و بندگی برایت پیش نیامده است ؟ گفت بلی آمده است,  گفتم: حتی از انجام نماز صبحگاهی نیز محروم گردیده در وقت معین انجام نداده و نه می دهی؟ گفت: تو از کجا میدانی؟ گفتم از پریشانی روح و صورت گرفته ات. آثار تن دادن به برنامه های ضد اخلاقی و تبلیغات منفی نا امیدی را به دنبال داشته و گناه محسوب می شود و گناه چزیست که در ذات خود آرامش روحی را از انسان سلب می کند و انسان را از درون تهی نموده و بلای بر سر آدم می آورد که تا زنده هست باید در طلاتم روحی و استرس گرفتار باشد.

کامپیوتر نیز همین است و اگر این هنر عالی بشری یعنی کامپیوتر انسان را از مسیر حیاتش خارج نمود , انسان آن می شود که جز دنبال منفی بیش نروند و امروز در کشورهای اسلامی نیز اکثریت جوانان در کافه نیتها از کامپیوتر بوی بد آن را استشمام نموده و از برنامه های ذشت زیر شکم بیش دیدن نه می کنند. لذا اگر بیماری اعصاب و استرس دامن گیر می شود و اگر خودکشیها رایج و مرگهای مشکوک بوجود می آید و اگر خیانت و وحشت در جامعه بشری مستولی می شود مسوؤل خود انسان است, و دوری بشر ازخدا و دین الهیست. عاقلان میدانند که مرض امروز بشر از کجا سر چشمه می گیرد و انتهای مسیر انسان در کجا خاتمه خواهد یافت.

آقای بیمار به حرفهایم گوش میداد و چهره اش آهسته آهسته باز شده و با ایجاد تحّول درونی برایش , در انتها یک جمله را گفت: خدا به شما جزای خیر بدهد , ازینکه بدن بی روحم  را دوباره زنده کرده و حیات بخشیدی , یقیناً جامعه امروز از موجودات مانند تلویزون و اینترنت و سایر دستگاهای تبلیغاتی جز منفی بیش عاید شان نیست و یقیناً میدیا و بلندگوهای تبلیغاتی در سرتا سر جهان در خدمت شیطان می باشذ . الا اندک و محدود در کشور های اسلامی. اعتراف می کنم که اگر بیمار بوده ام و هستم مقصر اصلی خودم هستم و عدم توجه به رسالت انسانی و انجام وظایف دینی و عبادی و دوری از خدا و دین الهی بوده و عدم رعایت قانون الهی باعث است که هویت انسانی خویش را گم کرده و به مرضهای گوناگون گرفتار آیم.

گفتم : آری برادر, وحشت بشر امروز در اثر فساد و تن دادن به ذلتهای دنیایی می باشد و عدم قناعت سردم داران و حاکمین ستمگر در جهان , از جهان جهنمی ساخته اند که حتی در کشورهای غیر اسلامی و بلاد کفر انسانیت انسان کاملاً سقوط نموده و اخلاق خانواده بهم خورده , زنان و دختران حیات شان در امان نیست و تجاوز آشکار پدران به فرزندان شان عادی شده است. در کشورهای اسلامی نیز با تبعیّت از بیگانگان نسل جوان و نوی جامعه به سوی انحراف روانند و با عدم درگ از رسالت انسانی و خود فراموشیها موجب انحراف به سوی دجالان شده و فرزندان قوم کور کورانه وارد وادی شیطان می شوند که عاقبت الامر ماندن و یا مردن در گنداب فساد دجّالان عصر حاضر.

 اسلام دین برتر و با داشتن بهترین فرهنگ برای احیای جامعه اسلامی و حفظ وقار بشریت از جانب خدا آمده است. اسلام با تلویزون , رادیو و کامپیوتر مخالف نیست و با تشویق و ترغیب در فراگیری علم و دانش وهرنوع هنر عالی بشری که برای سعادت بشر بکار رود که نه تنها موافق است بلکه در بدست آوردن آن حکم واجب شرعی را داده است, امّا از اسباب اختراعی باید به نفع بشر و هدایت انسان استفاده شود, نه برای تخریب اندیشه های بشری.VHA

 ©2003, Voice of Hazarajat
Last Update : 2011/03/30        >>>Back to Home