VHAبسم الله الرحمن الرحیم

آیا با علم بی ایمان به اهداف انسانی خواهی رسید؟

اعتراضهای دوستان و هموطنان عزیزم در رابطه با مطرح کردن مسایل دینی و مذهبی در سایت VHA فراوان است. نامه های اعتراض آمیز هموطنان عزیز در ارتباط با نفی دین و مذهب یکی پس دیگری بدست ما میرسید و تذکرات عجیب با اندیشه های نو ، توهین و اهانت به اسلام و قران و ایمه اطهار و روحانیت از جمله تحفه هاییست که در واقع رنج و اندو برای قوم ما محسوب میگردد. گرچه که سایت صدای هزاره جات کوچکترین مسوؤلیتی در قبال خواسته  ها و اهداف دوستان ندارد , ولی مسوؤلین سایت به عنوان هموطن دلسوز آرزو دارند که خواهران و برادران عزیز ما نباید این همه زود تسلیم شوند و بدون درک از رسالت انسانی خویش , در خدمت افرادی قرار گیرند که ذاتاً دشمنان دین و دنیای شان بوده اند . ناگفته نماند که دوستان و علاقه مندان به مسایل مذهبی همیشه حمایت شان را از سایت داشته اند و در نشر برنامه های مذهبی ما را تشویق کرده اند.

رعایت قانون

خدای بزرگ با عظمت خودش انسان را آفرید و به او هنر ذیستن را آموخت , و به او تعلیم داده و با بیان روشن این موضوع را مشخص ساخت که انسان در زندگی خویش آزاد نیست و باید با رعایت قانونی که برای اداره ی زندگی اش خلق شده است تن دهند تا باشد که از بلاها و بیماریهای پیچیده مانند اعصاب و استرس و سایر بیماریهای روانی و مقاربتی در امان بمانند. خدای عظیم با حکمت خاصش بشر را با عبادت ، بندگی و دعا آشنا ساخته و فرموده است که تو ای انسان تنها و تنها بایاد و نام من آرامش روحی و جسمی خواهی داشت. نماز و دعا از جمله یاد پرورگار عالم است که انسان می تواند در 24 ساعت پنجبار او را بخواند و از او کمک بطلبد تا باشد که در سایه اطمینان قلبی , زندگی خویش را سپری نمایند. ناگفته نماند که یاد خدا در تمام لحظه های زندگی اثر فوق العاده ی داشته و خوشا بحال آن انسان که مدام با خدای خودش مأنوس باشد.

انسان و علم روز

خواهر و برادر محترم : امروز انقلاب علمی ، تکنولوژی و ساینس در جهان سایه انداخته و بشر متمدن در اوج خلاقیت و اختراع هستند و روز بزوز بر توفیقات علمی افزوده می شود. شرق و غرب ، شمال و جنوب عالم به هم نزدیک شده و کوچکترین حادثه هارا میتوان در اقصا نقاط عالم تماشا نمود. بشر متمدن به پیش می رود و با ایجاد فن آوریها در تسخیر جهان خویش, آرام ندارند و با تلاش تک بعدی در فکر آنست که توسط کشفیات علمی بر رقیبان دنیایی خویش پیروز شوند.

امّا امروزهمین بشر متمدن در چنگال دیوی استرس و بیماریهای روحی گرفتارند و چنان در غرقاب فساد روحی گم شده اند که حتی هوّیت خویش را نیز از دست داده اند.

عدم قناعت عدم بردباری و صبر ، خودکشیهای دسته جمعی ، حملات وحشیانه در مکاتب و مدارس ، قتل عام خانواده ها ، تجاوز به حریم خانوادگی و عدم اطمینان به همدیگر ، عدم احترام به موسفیدان رجوع مردم به سوی خوشیهای کاذب مانند شراب ، الکهول و انواع مواد مخدّیر ..... دزدی و چپاول و تجاوز و لشکر کشی و اشغال کشورها , و هزاران فساد اخلاقی روز افزون دیگر, از جمله مصیبت بزرگیست که اینک دامن بشر متمدین امروز را فرا گرفته است. و بلایکه آرامش فطری و روحی را از وی سلب کرده و غم و اندو او را بی پایان ساخته است. آلان زندگی برای دانشمندان و  دانش پژوهان که در حسرت یک لحظه آرامش هستند به جهنمی تبدیل شده است زیراکه دستهای شان تا مرفق در خون مردم و بی نوایان در اثر جنایاتی که با استفاده از اختراعات شان میکنند آلوده می باشد.

امروز این جمله همیشه ورد زبان هست که با بوجود آمدن تمدّن و تکنولوژی و اختراعات چرا این بشر بینوا اینهمه اسیر و گرفتارشده اند و چرا نه میتوانند آن باشند که می خواهند؟ و بجائی برسند که نه می رسند؟ آرامشی داشته باشند که , ندارند؟ قناعت داشته باشند که , ندارند؟ و محتاجانی هستند که اینک خدای بزرگ قناعت را از آنان سلب کرده است .و هزاران مسایل دیگر از جمله بیماری های واگیر و شکننده که باعث برهم خوردن نظام زندگی امروزیها گردیده است.

سؤال اینجاست

آیا علم بدون ایمان به اصل مبده و ایجاد کننده جهان هستی انسان را به خواستهایش خواهند رساند؟
آیا علم به تنهای قادر در اداره زندگی بشر هست؟ اگر هست چرا اینهمه جنایت بشری غوغا میکند؟ براستی اگر دقیق شویم و بر حال و احوال بشر امروز نظری بیندازیم هویداست که تمام بیچارگی بشر متمدن امروز دوری از خدا و عدم ایمان به وحدانیت الهی می باشد. و قتیکه خدا در زندگی انسان نقش نداشته باشد , انسان مأیوس و بینوا خواهد بود و یقیناً در طول زندگی به نوائی نیز نخواهند رسید.

 بیچاره بشر به کدام سو روانند؟ و نمیدانند که با تمدّن کاذب اینک جهان خویش را به ویرانه تبدیل کرده اند و هر روز بر بیچارگی شان نیزافزوده میگردد. آیا دوستان عزیزما که هروز ما را مورد سرزنش قرار میدهند میدانند که عدم علم بی ایمان بیچارگیست؟ و تن ندادن به احکام الهی فقر ذهنی و روحی را به بار آورده و دست بشر را به جنایت و قتل دیگران نیز باز می کند؟

دیدگاه ما :

علم سرمایه گرانبهایست که کسب آن مطابق حکم سریع اسلام واجب می باشد و هرمؤمن و مسلمان باید در پی کسب آن باشند و در دایره ی حیات با تلاش و کوشش خویش باید به اوج کامیابیهای علمی نأیل گردند.

تذکر

 اول : تنها چیزی که باید رعایت شود اهداف و خواسته های ذاتی یک انسان عالم و داناست که بدانند از علم در کدام مسیر استفاده نمایند. 

دوم : خدا را باید در همه احوال : مانند تجسوس در پیرامون طّب و تکنولوژی و سایر اختراعات دیگر در نظر داشته باشند و اگر خدا حاکم بر اندیشه دانشمندان بود علم شان مفید و جامعه ی بشری نیز در امان خواهد ماند.

 بارها از هموطنان عزیز و مخصوصاً نسل جوان قوم تمنا کرده ام که برای بدست علم و کمال انسانی همه ما مسوؤلیم , امّا تنها چیزی که باید رعایت شود  خدا پرستی و داشتن ایمان می باشد که به عنوان سنگر در مقابل دشمن از آن بهره برد. خدا هرگز به نماز و روزه و عبادات ما محتاج نیست , بلکه برعکس عجزو ناتوانی از ماست و خطا ها و اشتباهات از ماست فلذا با عبادت و بندگی زندگی و حیات خویش را جز بیمه کردن بیش نیست. پس چه بهتر که با یاد خدا و اطاعت از اوامر او , خود و جامعه خویش را هم بیمه نمایم و هم از فساد اخلاقی و روحی نجات دهیم.

از مثبتهای علمی بیگانگان بهره بردن عیب نیست, آموختن از انسجام و نظم آنان و بهره بردن از تکنولوژی آنها هرگزعیب نه می باشد. ولی اخلاق نا روای آنان همراه با فرهنگ ضد انسانی شان را نباید گذاشت که در جامعه اسلامی ما وارد گردیده و بر عقاید فرزندان ما تأثیر منفی بگذارد. جوانان ما نباید با پوشیدن پطلون جینز اکت خوانندگان و یا هنر پیشگان بیمار هالیود را انجام دهند , بلکه برای حفظ وقار و فرهنگ خودی تلاش نمود ,  و محافظت از عنعنات دینی و فرهنگ ناب خودی ما را در مقابل خیانت دشمنان استوار خواهد ساخت. پس جوانان و فرزندان قوم بیاید قهرمان زندگی خویش خود باشید. والسلام VHA
 

  ©2003, Voice of Hazarajat                                                               
Last Update : 2011/02/28        >>>Back to Home