VHAبسم الله الرحمن الرحیم

بنام خدای سبحان

وجود نازنین تان را فدای نوشابه های رنگارنگ نکنید

نوشابه ها در رنگهای مختلف مرگزاست و در نوشیدن آن احتیاط واجب است

هموطنان عزیز سلام: سلامتی شما را از خدا خواهانم. صیحت و سلامتی نعمت گرانبهایست که خدای بزرگ آن را در سایه ی لطفش ارزانی داشته است . هر انسان در پیرامون وجودش مسوؤل می باشد که از بدن مادّی و جسمانی و همچنین روحی خویش حفاظت نماید , تا باشد که در انجام رسالت انسانی خویش به خوبی عمل نماید.

در یکی از مهمانیها در دامان کوهستان هزاره جات شاهد انواع و اقسام نوشابه های وارده از دنیایی خارج  بر دسترخوان صاحب منزل بودم , نوشیدنیها از پیپسی کولا ، کوکاکولا ، فانتا ، سون آب و ... وجود داشت. البته جای شما خالی , همه عزیزان در مجلس یکی پس از دیگری گلاسهای رنگارنگ را سر می کشیدند. اینجانب نظر به مضّرات نوشابه ها از نعمت آب چشمه و کاریز که در ذات خود صد برابر نوشابه ارزش داشت استفاده نموده , آن هم در ختم غذا  یک گلاس سر کشیدم که برای هاضمه فوق العاده  مفید بوده و اثر روح بخش داشت. و خدا را حمد و سپاس گفته و تشکر نمودم که این نعمت گران قیمت را رایگان و مفت در اختیار ما قرار داده است.

بعد از ختم غذا خدمت مهمانان عرض نمودم: که دوستان عزیز سلامتی خویش را فدای موادهای سوزنده ی چون کوکاکولا و پیپسی و سایر نوشابه های گاز دار نکنید و یقین بدانید که با نوشیدن اینگونه موادها عمر خویش را ضایع خواهی ساخت و امروز دانشمندان طّب از نوشیدن این مواد ها منع می کنند و عوارض منفی آن را بیان می دارد واز مدارس و پوهنتون ها صندوق های نوشابه گازدار را حذف و بجای آن آب را ترویج می کند.

 چرا بی جهت , مصرف کننده موادی باشیم که , وجود ما به آن نیاز ندارد. چرا با مصرف موادی بپردازیم که هر روز بر تضعیف بدن ما افزوده شود. این نوشابه سه عامل بیماری آشکار را با خود حمل می کندکه باید همه بدانند. مانند, بیماری معده  ، بیماری قند و بیماری چاقی. عده ی خندیده و سخنان مرا به مسخره گرفتند و گفتند: که آقای عزیز قیمتش از جیب جناب عالی نه می رود , این همه تنگ نظر نباش. و بگذار خوش باشیم.

 برای من جز سکوت چیزی باقی نمانده بود و ازینکه حرکات تقلیدی از اروپا و امریکا در شکل منفی آن فراوان در جامعه رایج گردیده است و بلایکه مخفیانه دامن جامعه را گرفته و بسوی انحراف می کشاند , گفتن کلام حق باطل جلوه می کند فلذا چاره جز سکوت بیش نبود.

امّا یکی از هموطنان با معده ی آزرده خودش که در اثر گاز نوشابه دچار تکلیف شده بود گفت: خدا سازندگان این نوشابه هارا لعنت کند, که مرا دچار اینهمه درد و تکلیف کرده است باور کنید از درد آرام ندارم. خنده حاضرین در مجلس بلند شده و گفتند: که  شاهد حرف آقای فلانی در مجلس حاضر , و گفته هایش همین الان نتجیه اش را داد.

خواهر و برادر هموطن: درهرکجای از جهان که هستید مضرّات نوشابه ها را بدانید و مخصوصاً کوکاکولا ، پیپسی و سون آب و... از جمله نوشابه هایست که برای صحت و سلامتی جسمی و روحی شما اثر صد درصد منفی داشته و به تدریج انواع بیماری را بر شما مسلط خواهد ساخت.

نظر به مطالعات در پیرامون مضرّات نوشابه ها در جهان از جمله کوکاکولا ، پیپسی کولا و سون آب و سایر نوشابه های گاز دار دیگر , سخنان زیاد گفته شده و در باره بیماریهای موجوده ی جامعه در اثر نوشیدن این موادها نیز جنجال ها برپاست. بیماری معده و از جمله گاز معدی ، بیماری چاقی ، بیماری قند ، تاریکی چشم و بیماری سرگیچه و..... آثار این نوشابه هاست که در اثر تبلیغات کاذب هم پول مردم را می گیرند و هم مردم  را بیمار می سازند.

در محله ما مسوؤلین زیربط اعلان داشتند که در نوشیدن کوکاکولا و سون آب احتیاط لازم را باید داشته باشید زیراکه نوشیدن آن پوکی استخوان را به همراه دارد. ولی از نوشیدن پیپسی کولا قطعاً منع نموده و گفتند که در نوشابه ی پیپسی مواد ضد اخلاقی وجود دارد که به مرور زمان اثرات منفی آن در روح و روان  انسان حتمی می باشد.

در هر بطر نوشابه شکر از چهار قاشق غذا خوری بیشتر مخلوط می شود که در ایجاد بیماری قند موثر است. همانگونه که نوشابه های تعریف شده در بیماری قند نقش دارد در چاقی و پوکی استخوان نیز نقش فوق العاده را داشته است و یقیناً در خرید یک بوطل کوک ، پیپسی و غیره برای جان خویش بیماریهای گوناگون را نیز دریافت میکنیم که در مجموع هم از لحاظ اقتصاد ضربه می خوریم و هم از لحاظ جسمی دچار بیماری می شویم. بیداری فرزندان عزیز قوم لازم است و وجود شان سرمایه برای ملت. امیدوارم که موضوع مطروحه را درک نموده و بر ان عمل نماید تا باشد که از صیحت و سلامتی برخوردار باشید.VHA

 

 ©2003, Voice of Hazarajat
Last Update : 2008/12/30        >>>Back to Home