صدای هزاره جات افغانستان

@

قبل از تصميمات مهم، يك بطري آب بنوشيد!

اين مطالعه همچنين نشان مي‌دهد كه حتي فكر كردن به واژه‌هاي مربوط به ادرار كردن نيز مي‌تواند همين تاثير را ايجاد كند.

نوبت بعد اگر خواستيد تصميم‌ مهمي بگيريد، قبل از هر اقدامي ابتدا يك بطري آب بنوشيد چون محققان در يك بررسي جديد ادعا ‌كرده‌اند كه افراد با مثانه پر، بهتر مي‌توانند تصميم‌ بگيرند.

اين محققان دريافته‌اند كه در يك لحظه، مكانيسم خودداري در مغز در تمام نقاط بدن يك حس خويشتن‌داري را القا مي‌كند و به همين خاطر افراد در هنگام پر بودن مثانه چون در وضعيت كنترل قرار مي‌گيرند، قادر هستند كه تصميمات مهم‌تر و با ارزش‌تري را اتخاذ كنند و در نتيجه بهتر قضاوت نمايند.

به گزارش روزنامه‌ ديلي تلگراف، اين متخصصان در دانشگاه هلندي «تونت» وضعيت كنترل مثانه را با بخش‌هاي مشابه در مغز كه احساسات مربوط به پاداش و اميال را فعال مي‌سازند، مرتبط مي‌دانند.

اين مطالعه همچنين نشان مي‌دهد كه حتي فكر كردن به واژه‌هاي مربوط به ادرار كردن نيز مي‌تواند همين تاثير را ايجاد كند.

بنابراين تحقيق، مردم در كنترل انگيزش‌هاي خود براي لذت‌هاي كوتاه مدت تواناتر هستند و در عين حال هم گزينه‌هايي را انتخاب مي‌كنند كه در مدت طولاني سود بيشتري براي آنها داشته باشند. به اين ترتيب بخشي از مغز كه اين سيگنال را مي‌فرستد نه تنها براي كنترل مثانه بلكه براي خودداري و كنترل در تمام قسمت‌هاي ديگر فعال مي‌شود.

بنابراين فعال شدن مكانيسم خودداري به شما كمك مي‌كند كه در تصميم‌گيري‌هاي خود اميال و پاداش‌هاي لحظه‌اي را انتخاب نكنيد بلكه در عوض به پيامدهاي سودمند و بلند مدت انتخاب خود بينديشيد.

مسواک نزدن باعث مرگ می‌شود!

دانشمندان متوجه شدند که چرا مسواک نزدن می‌تواند باعث مرگ شما شود.

قبلا هم رابطه بین بهداشت پایین دهان و دندان و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی مورد توجه دانشمندان قرار گرفته بود. اما تا کنون هیچ کسی نتوانسته بود به طور دقیق اعلام کند که چرا مسواک نزدن به طور منظم می‌تواند باعث مرگ شخصی شود.

اما اکنون دانشمندان دانشگاه بریستول متوجه شدند که یک باکتری معمول که باعث فساد دندان‌ها و بیماری لثه‌ها می‌شود می‌تواند وارد جریان خون شده و به لخته شدن خون در رگ کمک کند.به عبارت دیگر این باکتری می‌تواند در نهایت باعث حمله قلبی و سکته شود که به تنهایی باعث مرگ
۲۰۰ هزار نفر در بریتانیا می‌شود.

در اکثر مواقع باکتری
Streptococcus در دهان وجود دارد، اما زمانی که شخصی دچار خونریزی لثه می‌شود این باکتری می‌تواند وارد جریان خون شود.این باکتری می‌تواند از یک پروتئین در سطح لثه به نام PadA استفاده کند تا پلاکت‌های خونی را مجبور به قرار گیری در کنار یکدیگر کرده و یک لایه محافظتی تولید کند.

هاوارد جکینسون استاد میکروبیولوژی دهانی در این باهر گفت: ما به یک مولکول پروتئینی در سطح باکتری‌ها رسیدیم که می‌تواند باعث فعال سازی شکل گیری پلاکت‌ها شود.

این اولین بار است که دانشمندان متوجه شدند فعالیت یک باکتری می‌تواند باعث فعال شدن پلاکت‌ها شده و منجر به پخش‌ آن‌ها در جریان خون شود.

او در این توضیح مکانیسم این حالت گفت: زمانی که پلاکت‌ها در کنار یکدیگر تجمع می‌کنند به طور کامل یک باکتری را محاصره می‌کنند. این مکانیسم نه تنها یک پوشش محافظی ایجاد می‌کنند بلکه باعث تولید آنتی‌بیوتیک‌هایی می‌شود که برای درمان عفونت مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اما متاسفانه این شیوه دفاعی علاوه بر فوایدی که دارد می‌تواند باعث تشکیل لخته‌های کوچک خونی شود که می‌توانند روی دریچه‌های قلبی رشد کنند و حتی باعث تورم رگ‌های خونی شوند که وظیفه انتقال خون به قلب و مغز را دارند.این مطالعات باز هم شواهد بیشتری را در مورد فواید مثبت مسواک زدن فراهم کند.

دانشمندان معتقتدند مردم نه تنها باید رژیم غذایی خود را به طور دائم چک کنند و فشار خون و کلسترول خود را به دقت بررسی کنند، بلکه باید برای حفظ بهداشت دهانی خود نیز توجه کافی داشته باشند.

@

 ©2003, Voice of Hazarajat
Last Update : 2011/03/28        >>>Back to Home