VHAبسم الله الرحمن الرحیم

دید باطنی

خواهر و برادر هموطن بیاید که بادیده ی دل به جهان خویش نگاهی داشته و دریابیم که ,  ما و من از دنیا چه میخواهیم و برعکس دنیا با تمام آنچه که در اوست با ما چه می کند؟ عقل چراغ راه زندگی انسان است و دانشمندان عاقل با برد فکر و عقل  دنیا را مسخّر خویش ساخته اند که در واقع هم دارند زندگی میکنند و هم از آرامش روح و جسم برخوردارند. یعنی هم خدا را دارند و هم خرٌما را , هم دین دارند و هم ایمان و عقیده قلبی به وحدانیت خدای جلیل.

در قبال آنانیکه فقط امروز خویش را می بینند , دنیا را محل ابدی دانسته و به آن با دیده مادّیت می اندیشند که گویی تا ابد زنده اند , در حقیقت دارندگان چنین اندیشه غلام و بنده دنیای خویش بیش نیستند و بردگانی هستند که نه از زندگی بهره می برند و نه آزادند.

و اینها کسانی هستند که نمیدانند  آزادی و آزادگی و آزاد ذیستن چه معنی و مفهومی دارد و خواهند داشت؟

چنین انسانها هم بزدلند و هم وابسته به مادیّات و اگر کوچترین فشار بر چنین افراد وارد شود برای حفظ منافع دنیایی خویش به هر زلّت و زبونی تن داده و خواهند داد و تاجای که بخاطر حفظ دنیا هویّت خویش را نیز قربانی می کنند.

تجربه نشان داده است که دنیا پرستان به بیماری روحی فوق العاده گرفتارند و در ایام حیات و زندگی کاری می کنند که نه خود آرامش دارند و نه میگذارند که دیگران نیز آرام باشند و از زندگی لذّت ببرند و در جمع حسادت سراپایشان را پر کرده است.

یهودیهای امروز و دیروز در چنین بیماری لاعلاج گرفتارند که اینک برای حفظ دنیای شان جنایات عمده جهانی را مرتکب می شوند که لعنت ابدی خدا بر آنان باد.

خدای جلیل نعمتهای فراوان را برای حفظ بقای ما خلق نموده و از ما خواسته است که در بدست آوردن آن باید به تلاش و کوشش بیفتیم و شب و روز از عمق جان در بدست آوردن کمال و علم آموزنده تقلا نمایم.

خواهر و برادر ارجمندم: از دنیا برای رسیدن به اهداف برتر و عالی تر باید بهره برد و زمینه تعالی و تکامل را برای خویش مساعد ساخت, فلذا باید عاقلانه راه جستجو را در پیش داشته و کاری کنیم که در آن هم دنیا باشد , بر وفق مراد ما , و هم زندگی برترعقبی , که در سایه نظافت روح و زندگی عالی دنیا میسر است.

انسان زمانی کامیابند که بدانند انسانند و یقیناً انسانیت او در گروی خدا شناسی و انقلاب روحی او به اکمال خواهند رسید و لذاست که درک از چنین رسالت سنگین , انسان را به اوج شرافت , کرامت انسانی و اخلاق برتر می رساند و چنین نعمت میسر نیست الا در سایه ورود به دریایی بیکران خداوند عظیم و توجه کامل به قرآن و اطاعت بی قید و شرط از اهلبیت رسول گرامی اسلام و ولایت امام علی علیه السلام.

 درود بر شما. بقلم اللهیاری

بهترین خاطرات در زندگی ام

روزی در مشهد مقدس به یکی از بچه های هزاره برخوردم که برای امرار معاش در پیاده رویی یکی از خیابانها لکس مشهد جوراب می فروخت و حدوداً 10 سال عمرداشت.

خیلی ازش خوشم آمد , در نزدش ایستادم و متوجه غیرت و مردانگی و صلاحیت کاری اش شدم که چگونه برای فروش جوراب تلاش دارد بچه بود امّا مرد زبده و کاری , گفتم وطندار هزاره افغانستانی هستی یا مشهدی ؟ نگاهی کرد و گفت از افغانستان و هزاره جات آمده ام.

گفتم جورابی برایم بده گفت: خودت خوش کن و بردار گفتم چند گفت 200 تومان البته داستان و خاطره ده سال قبل است , گفتم بسیار خوب 200 تومان دادم ولی از اینکه بچه قوم بود افتخارانه 200 تومان دیگر را به عنوان کمک برایش بخشیدم یعنی رایگان دادم , او نگاهی بمن کرده و با غیض و تندی تمام گفت برادر پولت را زیر سرت بگذار من گدا نیستم که بخواهی کمکم کنی , من مردکارم و تلاشم بر این است که منت آدمهای مثل شما را نکشم , تو به این پولهایت چه فکر می کنی؟

از خجالت آب شدم از اینکه در مقابل خود مردی از تبار هزاره جات را با این همه مردانگی و شجاعت دیدم  و بلافاصله گفتم فرزند قومم من اشتباه کردم حق باتوست خدا پدر و مادرت را رحمت کند که با غذای حلال تربیتت کرده و قعاً مادرت زنی غیوریست که با تغذیه وجودش چنین بچه را تربیت نموده است. سلام مرا به والدینت برسان که با مهاجرت در جهان غیر , هویّت و شخصیت خویش را فدای این و آن نساخته و در هرکجا که بوده اند با زحمت خویش آبرو و عزّت خود را حفظ کرده اند.

امّا وای از مهاجرین افغانی مقیم پشاور که  چگونه در پناه غیر خدا تن داده و حتی دین خویش را نیز فدای دنیا کرده اند. اللهیاری 

 

 ©2003, Voice of Hazarajat
Last Update : 2011/03/30        >>>Back to Home