VHAبسم الله الرحمن الرحیم

 

پاکســــــــــتان

قربانی تجاوز که مبارزه را بر انزوا ترجيح داد

پس از آنکه 'مختار مای'، يک زن روستايی پاکستانی، در فوريه سال ۲۰۰۲ مورد تجاوز دسته جمعی قرارگرفت، نه تنها حيثيت او لکه دار شد بلکه زندگی عادی او نيز پايان يافت.

در تصاويری که از مختار مای انتشار يافته است، زنی شکننده و ترسان ديده می شود.اما کسانی که از نزديک با او ملاقات و گفتگو کرده اند از شجاعت و ايمان اين زن روستايی سخن می گويند که اکنون به صورت يکی از مبارزان حقوق زنان در سطح بين المللی در آمده است.بسياری انتظار داشتند که مختار مای، ۳۳ ساله، نيز مانند اکثر زنان ديگری که قربانی تجاوز جنسی قرار می گيرند، به زندگی خود خاتمه دهد. اما او چنين نکرد و دست به يک مبارزه حقوقی برای احقاق حق خود و مجازات تجاوز گران زد.

او با پولی که بعنوان خسارت دريافت کرده بود دو مدرسه در روستای خود ساخت و اکنون در راه مبارزه برای حقوق زنان در سطح بين المللی فعاليت می کند.شجاعت و قدرت مختار مای هنگامی به محک آزمايش گذاشته شد که توانست در مقابل ميل شديد به خودکشی مقاومت کند. او در اين مورد گفت:" در من احساس شگرفی برای جنگ عليه تجاوزگران شکل گرفته است." اکنون مختار مای قصد دارد که علاوه بر دو مدرسه ای که در روستای خود ساخته است به تاسيس مدرسه و مراکز درمانی در ساير روستاها به پردازد .

او که زنی بی سواد است معتقد است که تنها از راه آموزش است که می توان مردم را به حقوق خود آگاه ساخت و برای بهبود وضع حقوق زنان بايد اذهان پسران و دختران را روشن ساخت.همين احساس احقاق حق و دريافت کمک معنوی از طرف 200 نفر ازاهالی دهکده به او بود که مختار مای را برای مبارزه مصمم ساخت چون به اين نتيجه رسيد که کسان ديگری مانند او وجود دارند که از وقوع اين گونه حوادث راضی نيستند.

حکم تجاوز جمعی به مختار مای از جانب شورای يک قبيله پرنفوذ در روستای او به اين دليل صادر شد که برادر ۱۲ ساله مختار مای در کنار يک زن از اين قبيله ديده شده بود و به نظر اين شورا با اين اقدام به حيثيت تمامی قبيله لطمه وارد آورده بود و تجاوز به مختار مای برای تلافی اين رفتار برادر او می بايست انجام می گرفت. اما بعدا در دادگاه معلوم شد که اين يک داستان ساختگی برای سرپوش گذاشتن بر واقعيت تجاوز به برادر دوازده ساله او بوده است. اما در ماه مارس ۵ نفر از آنها تبرئه شدند و حکم نفر ششم از اعدام به حبس ابد تغيير يافت. ولی در پی بازتاب جهانی اين موضوع اکنون پرونده آنان به ديوان عالی پاکستان ارجاع داده شده است.مختار مای از اين که ممکنست آنها دوباره به روستای او بازگردند نگران است اما می گويد که حاضر به ترک پاکستان نيست.

شهرت جهانی

مختار مای پس از برملا شدن تجاوز جمعی در دادگاه و تلاش برای ساختن مدرسه در روستای خود کمک زيادی از طرف سازمان های مددکار غير دولتی دريافت کرد. اما شهرت جهانی او مديون مطلبی است که در مورد واقعه تجاوز دست جمعی به او و تلاش او برای تاسيس مدرسه در نيويورک تايمز انتشار يافت. خوانندگان اين روزنامه آنچنان تحت تاثير قرار گرفتند که برای او مجموعا ۶۹۰۰۰ دلار ارسال داشتند. نقل از بی بی سی

حقوق زن در افغانستان

میگویند حقوق زنان در افغانستان ضایع می شود و زنان افغانستانی مظلوم ترین قشر در عالمند که در اثر تعدّی و ظلم های مردان از حق خویش محروم هستند.

در ولسوالی جاغوری 25 تا لیسه داریم که 11 تای  آن مربوط به زنان جوان می باشد و در جمع 65 تا مکتب داریم که کمتر از نصف آن مربوط به جامعه زنان هست.

در جاعوری مردان نامردی کردند و با رقابت منفی از ورود در مجلس شورای ملی محروم ماند. امّا در قبال شاگل رضایی  توانست که در جلسه شورایی ملی راه پیدا کند و به عنوان نماینده 260 هزار نفر که البته اکثریت آن مردانند در کرسی وکلات بینشیند. در ولایت غزنی نیز زنان هم در شورایی ولایتی راه پیدا کردند و هم در شورای ملی و امروز این زنان افغانستانند که دوشادوش مردان در سرنویشت کشور فعّالند و کار می کنند.

در عروسی و جشنهای قبیله ی لباس خوب با فشن و مد روز از زنانند چه در ولایت مرکز ی و سایر ولایات , و پارچه های گران قیمت که از بسا نقاط دنیا وارد کشور می شود در اختیار خانمها قرار می گیرد که البته بعد از یک بار مصرف اگر راستش را بخواهید در پارتی دوم مورد استفاده قرار نه میگیرند , حتی در بعضی پارتیها در یک روز دو نوع لباس را خانمها تبدیل و بر تن می کننند.

در کابل , هرات و مزار شریف و سایر نقاط افغانستان مردان نوکر زنان خویشند و امروز رول خواهران در تمام شرایط زندگی , فوق العاده می باشد و اگر به کام و مرام انسانی خویش نرسند باور کنید که صدای شان از بی بی سی و صدای آمریکا بدون معطلی پخش می شوند و داد و فریاد حقوق بشر و استکبار جهانی بلند می گردد و با ریختن اشک تماس فریاد می زنند که در افغانستان نسبت به زنان رسیدگی نه میشوند و یا در حق شان ظلم می گردد.

 با تمام آنچه که در بالا گفته شد کمترینش بوده , ولی اگر سری به سایر نقاط جهان بزنید در پیرامون مظلومیت زنان پیش رفته جهان که چگونه زنان مانند کالای مصرفی مورد بهره برداری نا مردان واقع گردیده و به بهانه گوناگون مورد تجاوز واقع می شوند , در خواهید یافت که هنوز  زنان در افغانستان با حفظ نیمه حجاب خویش بهترین زنان عالمند که اگر بدانند.

 امّا وای از روزی چادر حیا از سر فرو افتد و همگام با آن عفت و پاکدامنی و غیرت و شجاعت زنان نیز به یغما برود. که البته آهسته آهسته آن روز آمدنی می باشد زیراکه استعمار در کشور نقش عمده را بازی می کند و با هزاران نقشه و پلان های مزویرانه خویش  , خانواده های مسلمان را به جان هم می اندازند.

دو روز قبل بعد از کشف استخوانهای نوزادان زن در هندوستان و در یکی از شفاخانه ی مسیحی زیر نظر مسیحیون به عنوان خوبترین انسانها غوغای بزرگ برپا خواست و مردم با سنگ و چوب به شفاخانه ی مورد نظر حمله بردند. زنان را در هنوستان به عنوان اینکه مصرف کننده محزند , می کشند و در موقع خواستگاری ازینکه پدر پول پرداختی را به عنوان جزیه ندارد باید دخترش را معدوم کند.

 امّا در قبال نه حقوق بشر مطرح است و نه دفاع از حقوق زنان, نه آمریکا چیزی میگوید و نه اروپا , ولی ماشالله در افغانستان همه ی دنیا برای زنان وطن  ما یخن پاره می میکنند و برای زنان مظلوم ما گریه ها سر میدهند , و فریاد بر می آورند که چرا زنان افغانستان هنوز چادر بر سر دارند؟ چرا در مجالس عیش و نوش و کاباره ها شرکت نه می کنند؟ چرا طریق دلربایی را بلد نیستند؟ و چرا برای همه ناز بخرج نه داده و در مله ی عام آنطوریکه باید ظاهز نه می شوند؟ چرا مینه ژوب بر تن نه می کنند؟ چرا سرخ و سفیده به صورت نه می مالند؟ چرا لباسهای مٌد روز بر تن ندارند؟ و..... و خیلی چرا های دیگر!!!!!

ولی مردان و زنان دلسوز وطن , خوش بختی زنان افغانستان را در سایه اصالت انسانی خواهانند و اگر امروز در جامعه حجاب مطرح است , حجاب به اثتثنای وقار , متانت و عظمت برای زن , زیبایی زنان را نیز دوچندان ساخته است. زن محجب همانگونه که خودش در امان و محفوظ می باشد باعث آرامش اجتماع نیز واقع می شوند. زن در جامعه اسلامی منبع زیبایی , عاطفه و عشق است و از نظر هر انسان عاقل این گوهر گران بها باید با همان هویّت خودش محفوظ بماند تا باشد که فردای اجتماع از آفات  و چشمهای زهرآگین در امان باشد. 

زنان و مردان وطن در قبال اشاعه ی فرهنگ غنی خویش مسؤولند و همانگونه که مردان در راه رهای از جهالت و بیچارگی فکری تلاش می کنند , زنان نیز باید دوشا دوش مردان خویش زمینه رشد فکری و اندیشی را مساعد سازند. برهنه بودن سر و پیکر زنان در افغانستان , زنان را به سعادت و خوش بختی نه می رساند., ولی پوشش زنان یقیناً از آنان مادرانی پربار خواهند ساخت که با بدست آوردن کمال انسانی و علم زمینه رشد فرزندان را در جامعه ی خویش دو چندان سازند.

پس براستی این سوال مطرح است که این همه فریاد از حقوق زنان در افغانستان از زنان ما چه میخواهند؟  آیا نه اینست که آرمان دشمنان دین و مهین اسلامی در سدد نابودی غیرت زنان و مردان ما هستند؟ آیا نه اینست که برای تطمیع خواسته های پلید خویش کوشش دارند که زنان مارا نیز بازاری بسازند؟

حقوق واقعی زنان اینجا ضایع می شوند

پليس هند در حياط يک بيمارستان در استاني در مرکز هند، صدها قطعه از بقاياي استخوان‌هايي متعلق به نوزادان و جنين‌هاي دختر را کشف کرد.

به گزارش راديو فردا، ماجرا از آنجا آغاز شد که يکشنبه گذشته، پليس در عمليات خاکبرداري حياط پشتي اين بيمارستان در شهرستان راتلام، بقاياي استخوان‌هايي را پيدا کرد که تعدادي از اين استخوان‌ها، در کيسه‌هاي پلاستيکي قرار داشتند.

به گزارش رويترز‌، مقامات پليس هند اعلام کردند: اين بيمارستان که درحياط پشتي آن استخوان‌ها پيدا شده، متعلق به مبلغان مذهبي مسيحي است.

ساتيش ساگزنا، رئيس پليس شهر راتلام که اين بيمارستان در آن واقع شده اعلام کرد: نيروهاي پليس به صورت متمرکز در مورد جنين کشي يا نوزادکشي از جنس دختر و سقط جنين غيرقانوني تحقيق مي‌کنند.
آزمايش تشخيص جنيست جنين به لحاظ قانوني در هند ممنوع است.

پليس راتلام، بقاياي بدن نوزادان و جنين‌ها را به آزمايشگاه دولتي فرستاده و همزمان از سه مظنون که يکي از آن‌ها کارگر بيمارستان و دوتن ديگر، پزشکان اين مرکز هستند، بازجويي مي‌کند.
همچنين پليس، سوابق و پرونده‌هاي بيماراني که به اين بيمارستان مراجعه کرده‌اند را ضبط کرده است.

آقاي ساگزنا درباره قدم بعدي پليس در اين عمليات گفت:بخش بعدي عمليات به اظهارات دو پزشک تحت بازجويي بستگي دارد.
با اعلام خبر پيدا شدن اجساد کودکان، تعدادي از مردم عصباني با حمله به بيمارستان خواستار اقدامي قاطع عليه مسوولان بيمارستان شدند که با برخورد پليس متفرق شدند.

اين در حالي است که آزمايش تشخيص جنيست جنين به لحاظ قانوني در هند ممنوع است. با اين حال هنوز آن دسته از مردم هند که علاقه بسيار زيادي به فرزند پسر دارند، پس از آزمايش و زماني که دريافتند فرزند آنها دختر است، اقدام به سقط و خاکسپاري جنين مي‌کنند.

در برخي نقاط هند، پسرها نان آور آينده خانه پنداشته مي‌شوند ودر مقابل اين تصور وجود دارد که دختران نان خور و زيان آور خانواده هستند چرا که والدين مجبورمي شوند جهيزيه سنگيني را براي آنان تهيه کنند.

در ماه دسامبر 2006، آذرماه گذشته، دولت هند اعلام کرد در 20 سال گذشته، 10 ميليون دختر يا پيش از به دنيا آمدن و يا بلافاصله پس از تولد، به دست والدين خود کشته شده‌اند.

دخترها زيان آور خانواده‌اند
رنوکا چادهوري، وزير امور توسعه زنان و کودکان در گفت‌وگو با يک روزنامه هندي اعلام کرد: دولت قصد دارد برنامه جداگانه براي تخمين و سرشماري نوزادان دختري که کشته مي‌شوند تهيه کند.

وزير امور زنان و کودکان هند گفت: يکي از راه‌هاي مقابله با پديده دخترکشي، اين است که در مناطقي که اين کار رايج است، گهواره‌هايي بگذاريم و اعلام کنيم اگر کسي نوزاد دختر خود را نمي‌خواهد، مي‌تواند او را به ما تحويل دهد.

در برخي نقاط هند، پسرها نان‌آور آينده خانه پنداشته مي‌شوند و در مقابل اين تصور وجود دارد که دختران نان خور و زيان آور خانواده هستند چرا که والدين مجبور مي‌شوند جهيزيه سنگيني را براي آنان تهيه کنند.

آمار سرشماري سال 2001 در هند حاکي از اين است که به ازاي هر 932 زن، يک هزار مرد وجود دارد.
خانم چاد هوري مي‌گويد: اين باعث شرمندگي ما در سطح ملي و جهاني است که هند با رشد
۹ درصدي در بخش ملي، هنوز دخترانش را مي‌کشد.

چند هفته پيش نيز گزارش شد پليس فدرال هند، تحقيقات درباره قتل مخوف حدود 20 کودک و زن در استان اوتار پرادش را آغاز کرده است. اوتار پرداش، مجاور استاني است که شهر راتلام در آن واقع است. 

مریم جوان دختری از سرزمین افغانستان

مریم چهره ی زیبایی یک دختر از سرزمین افغانستان  در جاپان می باشد که برای یک سال تحصیل در یکی از مکتب های شخصی جاپانی مشغول درس است. مریم با تمام وجود حجاب خویش را حفظ و در میان دختران جوان جاپانی با چادر زیبایش گلی در میان انبؤی از خاشاک می ماند که در واقع حفظ حجاب باعث آن است.

 مریم برتری یک دختر مسلمان افغانستانی را در حفظ  حجاب که وقارش را دو چندان ساخته است به نمایش گذاشته بود و یقیناً همکلاسان وی با دیدن مریم با اینهمه زیبایی بوجود خویش شک می کردند که چرا ما اینهمه در مله ی عام و در انظار عموم بدن خویش را به نمایش بگذاریم؟ و چرا ما این همه از وجود خویش بیگانه ایم؟. گیرد و اطراف مریم را دخترانی احاطه کرده بودند که در سایه دیموکراسی هویّت و رسالت اانسانی خویش را از دست داده اند.

مریم 18 سال سن دارد و در سال 1989 در کمپ مهاجر به دنیا آمده و بعد از برگشت در کابل در مکتبی که متعلق به جاپانیهاست درس را آغاز و در ایام تحصیل پدر را نیز از دست میدهد. بعد از زحمت و تلاش شبانه در بدست آوردن علم و کمال مریم برای ادامه تحصیل راهی جاپان می گردد که البته بعد از ده ما در جاپان زبان جاپانی را با بهترین وجه فرا می گیرد که در واقع مهارت او در بدست آوردن کمال و علم , خود برای دختران جوان جاپانی تعجب آفرین است.

مریم در سخنرانیکه در لسان جاپان در یکی از مدارس جاپان داشت از درد های دلش با اشک چشم و دیده ی گریان سخن گفته و اظهار داشت که در طول سالهای جنگ تحمیلی از طریق روسها و بعداً جنگ داخلی , مردمش سخت دچار فشار روحی شده و شب و روز ملت مظلوم افغانستان گرفتار غول ترین انسانها بوده اند که خانه و کاشانه مردم را بر سر ملت افغانستان تخریب و قتل عام را به خاطر برتری نژادی براه می انداخته است. وی اظهار داشت که همسایه ام که فرزندان آنها دوستان ما بودند شبی در اثر اثابت موشک به منزل آنها خانه ی شان به ویرانه ی تبدیل و تمام اعضای خانواده جان خویش را از دست دادند.

مریم برای آینده خویش تصمیم راسخ را گرفته و اظهار داشت که باید انجینیر شود تا باشد که برای مردم مظلوم افغانستان خدمت کند و جامعه خویش را از فقر و بیچارگی نجات دهد.

 مریم در منزل یک پیره زن جاپانی که شوهرش او را تنها گذاشته و دیده از جهان فرو بسته است زندگی میکند و پیره زن امروز با بودنش در کنار مریم از تنهایی رهای یافته و می گوید که مریم همراز و همدردم شده و او نباید به افغانستان برگردد.

براستی تلاش مریم به عنوان یک دختر جوان و رنج دیده و غم کشیده افغانستان این واقعیت را روشن می سازد که فرزندان فقر و رنج دیده هاست که کامیابند و در بدست اوردن علم و کمال انسانی همیشه برترند. او تا پاسی از شب برای ادامه درسهایش تلاش می کند و می گوید که بودن برق 24 ساعته و طولانی در جاپان برایم تعجب آور می باشد و آرزو می کند که ایکاش ما نیز در افغانستان از نعمت برق برخوردار می شدیم تاکه کودکان ما درسهای شان را , در روشنای برق بخوانند.VHA 

روز مادر و در عین حال تولد عزیزترین بنده ی خدا فاطمه اطهر
 سلام الله علیه مبارک باد

ولادت بانوی دو عالم فاطمه اطهر سلام الله علیها را به عموم رهروان ولایت علی علیه السلام  امام بر حق ، ولی خدا و وصی پیامبر اسلام  صل الله علیه وصلم تبریک عرض می نمایم. فاطمه ی زهرا سلام الله علیه نور خدا در زمین و انسانی که خدای بزرگ وجود او را باعث برکت در زمین قرار داد و  او را وسیله رحمت خودش برای بشریت معرفی نمود.

 

روز ولادت بانوی دوجهان روز مادر نام گذاری شده و به نوبه خود این روزگرامی را به عموم مادران و خواهران عزیز تبریک گفته  و امیدوارم که مادران و خواهران با ادامه راه زهرای اطهر سلام الله علیها در ایجاد فامیل و خانواده ی مترقی جامعه خویش را به سوی اصالت و انسانیت سوق دهند.

 زن در جامعه , مادران بزرگ امروز و فردایند ,  اسلام عزیز زنان را به عنوان کانون مهر و محبت و بنیان گذاران خانه ی صلح در سایه عشق و عاطفه یاد می کنند و زنان را به عنوان اولین مربی در جامعه خویش می خوانند و صریحاً بیان داشته است که اگر زنان از رسالت انسانی خویش بیگانه شوند مردان در گرداب انحطاط و پستی غرق گردیده و جامعه بشری از مسیر اصیل انسانی به انحراف کشانیده خواهند شد.

 امروز جامعه بشری در اثر تکامل کاذب از حرکت به سوی تعالی بازمانده و جامعه زن به عنوان کالا در میان مجامع متمدّن مورد استفاده واقع می شود. لباس زنان ، به عنوان فشن و مد روز و وسایل خزان کننده صورت که عبارت از پودرهای گوناگون و غیر طبیعی می باشد را به عنوان ایجاد زیبایی در جامعه زن به مصرف می رساند و به شکلهای مختلف از وجود زنان به نفع خویش بهره برده و کانون گرم خانواده را در اثر کشاندن زنان به بی راهه به ویرانه ی تبدیل می کنند.

ما مظلومیت زنان را چه در سایه ی قیودات مذهبی کور که از زنان مادر کور ساخته اند و فقط در نسل گیری مورد استفاده واقع می شوند, و چه در سایه ی آزادی  بی بندو باری غربی که از زنان جز بردگانی سیکس بیش نساخته اند را محکوم و جداً متأثر هستیم که چرا زنان جامعه امروزی این همه مظلوم واقع می شوند.

از خدا خواهانیم که توفیق شناخت را برای مردان و زنان ما عنایت نماید تا باشد هرکدام به صورت احسن و با شناخت از رسالت انسانی در ساختن جامعه یار و همکار همدیگر باشند. وسلام. VHA

آیا با ازدواج انترنتی موافق هستید؟

در یکی از پیامها خانمی به نام طیبه اظهار کرده بود که از شوهر قبلی اش که مطابق میلش نبوده جدا شده ولی حاضر است که با جوانی از جوانان هزاره ازدواج نماید ایشان خودش را مدیر فرهنگی در بخش کدام موسسه فرهنگی در کابل معرفی کرده بودند.

موضوع ازدواج انترنتی ممکن رایج شده و عاشقان انترنتی بهم وصل پیدا کرده و به اغوش هم لمیده باشند. امّا این ازدواج تا کجا موفق خواهند بود موضوعیست که اهل دل و دارندگان معرفت در به ثمر رسیدن  آن ایمان ندارند.

ازدواج کار ساده ی نیست که با شتاب زدگی انجام گیرد و امر ازدواج , اشتراک عمر و زندگیست که طرفین با تحمل همدیگر در پیشرفت زندگی با بردباری و صبر و تحمل مشکلات به پیش می روند. این موضوع را باید بپذیریم که زن و مرد دارای دو عقیده و دو طرز تفکر جداگانه از همدیگرند , برای اینکه دو انسان متفاوت و جدا از هم با همدیگر وصلت می کنند و در تشکیل خانواده اقدام می نمایند , لازم است که همدیگر را بشناسند و یا با جستجوی دقیق از راه خانوادگی و غیره از حال و احوال همدیگر  جویا شوند. فلذا اگر آگاهی و شناخت از همدیگر نداشته باشند , آیا امکان کامیابی در ازدواج شان  وجود خواهند داشت؟

امام صادق علیه السلام در باره ازدواج فرموده است , که به صورت زیبا دل ندهید و با دید چشم انتخاب نکنید بلکه درک از بصیرت و خانوادگی طرفین واجب است و مردان و زنانیکه که می خواهند پیوند زناشوی بر قرار نماید , حتماً خو و خواص طرفین را برسی نموده و بر اساس شناخت باید تن به ازدواج دهند تا باشد که در طول حیات دچار مشکل نگردند.

اما آنانیکه از راه انترنت وارد بازار ازدواج می شوند و بر اساس زیبایی ظاهری و یا عکسهای دلکش تن به وصلت میدهند , از این وصال چه برداشتی خواهند داشت؟ و آینده را چگونه ترسیم خواهد نمود و بر کدام محور خودش را راضی خواهند ساخت که سر به بالین همسر انترنتی اش بگذارد که هرگز از او شناختی نداشته و از گذشته تلخ و شرین او اطلاعی ندارد .

ما این قضاوت را با دوستان عزیز در میان میگذاریم تا دریابیم که نظرات دوستان در پیرامون ازدواج انترنتی چیست؟ آیا موافقند یا مخالف؟ VHA

زنان و مردان دو آیتی از آیات الهی در زمین است

باید که قدر خویش را بدانیم

در نزد خدا کسانی برتری و افضلیّت دارند که متقی و پرهیزگار باشند ولو زن یا مرد. این جمله می رساند که آفریدگار هستی تفاوتی میان زنان  و مردان از نظر روحی و عقلی قایل نیست و در بدست آوردن کمال انسانی بین زن و مرد برتری و تفاوت وجود نداشته و اگر تفاوتی وجود دارد , آنهم در تقوا و پرهیزگاری آنان است.

انسان از جنس مرد یا زن می تواند که به اعلی ترین درجه ی از کمال و شعور انسانی برسند که وجود شان مایه  خیّر و برکت برای اجتماع باشند.  و می توانند که به پست ترین درجه ی از بیچارگی ، ذلالت و گمراهی برسند و در انتهای پلیدی سقوط نمایند که از تعفنش عالم به ستوء آیند.

زن و مرد دو بازوی اجتماعند و اگر زنان نباشند مردان نیست و اگر مردان نباشند زنان نیستند , این دو موجود گرانقدر لازم و ملزم هم دیگرند و هردو هستند که اجتماع وجود دارد, و هردو هستند که آرامش روحی و اطمینان در جامعه سایه می افکند و به بشریت نیروی تلاش ، کوشش و استقامت را می بخشد. هرکس بنام برتری خواهی در نفی این دو موجود بکوشد و یا آنان را در زندگی بی مورد سرزنش نمایند بدانند که, امر و دستور خدا را نادیده گرفته و از ستمکارانند , ولو  سرزنش کننده مرد باشد یا زن فرقی نه می کند.

 در پیرامون خلقت زنان و مردان تفاوتها وجود دارد که البته این خودش راز نظام هستی می باشد و خدای بزرگ لطافت روح و جسم را برای زنان ارزانی داشته است که در واقع این لطافت در مردان نیست, عاطفه ، مهر، ایثار از خود گذری و تلاش بی وقفه برای تربیت فرزندان  و روح مدیریت در منزل در وجود زنان بیشتر از مردان است.

برای مردان روح متلاتم و سنگین عطا نموده تا که با داشتن جسم زخیم و روح پرخاشگر, توان مقابله در مقابل حوادث و مشکلات زندگی را داشته باشد. اما در اداره حیات و زندگی بازهم این دو موجود با قدرت روحی و با داشتن لطافت روح بدون همدیگر نه می تواند که زندگی و حیات خویش را  سر و سامان بخشند.  راز خلقت اینست که مردان و زنان فطرتاً محتاج همدیگر باشند و این احتیاج بر می گردد به اصالت هردو در عالم حیات و هستی.

 خدای بزرگ برای اداره زندگی و ادامه حیات بشر قانونی را وضع نموده و بیان داشته است که مردان و زنان در زندگی از کجا تا بجا آزادند. این قانون مطابق فطرت انسان آفریده شده و برای هدایت و رهنمایی یگانه راهیست که خدا برای ما انتخاب نموده است. و می توان گفت که قانون الهی مبین و روشن کننده مسیر انسان به سوی کمال انسانی می باشد.

 اگر امر به معروف و نهی از منکرات در اسلام مطرح است برای اینست که بشریت در لجن خود خواهی و فساد اخلاقی گرفتار نشوند و در عالم حیات به بیراهه نروند .

در یک کلام قانون الهی به ما می آموزاند که تو ای انسان در زندگی آزاد نیستی  که مطابق میل و هوای نفس خودت عمل نمایی و آنچه که دلت بخواهد انجام دهی, بلکه تو را آفریده ام تاکه به آیات روشن ما که همان وجود خود توست بیندیشی و بدانی که مفت آفریده نشده ی , و در پیرامون خلق خویش بیندیش که , اندیشیدن و شناخت آیات الهی راه را برویت باز خواهد نمود.

امروز مشکل اصلی جهان غرب همین است که انسان در زندگی آزادند و هرآنچه که دلش بخواهند می کنند. مثلاً زنها برهنه وارد اجتماع می شوند و کسی هم مزاحم نیست چونکه در قانون دولتی آزادی فردی را گنجانده اند و هیچ اشکالی ندارد که اگر این زن با برهنه شدنش حقوق دیگران را پایمال کند و یا در کمارشال و تعریف یخچال و تلویزون عریان ظاهر شده و با فریب و نیرنگ اموال تاجرین را به فروش برسانند ولو اگر شخصیتش زنانگی اش پایمال گردد......... در دنیای غرب اصالت انسان مطرح نیست بلکه داشتن دنیا برایشان کافیست , زیرا نمیدانند که رسالتشان در زندگی چیست و برای چه آفریده شده است؟

اما در مکتب وحی حقوق اجتماعی را محترم تر از فردی قرار داده و اگر به مرد و زن اجازه برهنه شدن را نه می دهد دال بر اینست که حق و حقوق اجتماعی نباید فدای فرد شود. اما در بدست آوردن زندگی عالی در سایه تلاش و کوشش بشری که اگر خرمندانه باشد , و تن نه دادن به ذلّت را جزء از وظایف انسانها دانسته است.

 موضوع دوم حفظ وقار و شخصیت مردان و زنان است که در ذات خود محترم می باشد و خدای بزرگ این بشر را که با این همه زییایی آفریده است, برای حفظ کرامت و شخصیتش نیز فکری را کرده است. فلذا حدود ،  مرز  و قانون اسلام لازمه ی حیات ماست که باید آن را پذیرفت و مطابق حکم خدا و اسلام  به آن عمل نمود تا باشد که در دایره حیات از احترام و امنیّت روحی و جسمی برخوردار باشیم

در راه رسیدن به کمال انسانی از جمله , مطالعه در پیرامون طبیعت و نظام هستی و درک از رسالت بشری مردان و زنان آزادند و این انتخاب مربوط می شود به فرد, اگرخواسته باشیم که به اعلی ترین قله ی اندیشه ، تفکر و تعقل برسیم و بهترین کمال را برای خود و اجتماع خویش بدست بیاوریم که چه بهتر از این. خدا دوست دارد که بندگانش آگاهانه عمل کنند و بدانند که برای چه آفریده  شده و برای چه پا به عرصه وجود گذاشته اند و آخرلامر انتهای رجوع شان در کجا خواهد بود. انالله و انا الیه راجعون

اما یک زمان موانع در کار است و زنان اجتماع را از تعلیم و تربیت باز میدارند و به بهانه های گونگون جلوی رشد عقلی و فکری شان را می گیرند, که این خودش خیانت آشکار به بشریت بوده و خدا از کسانیکه ممانعت های غیر عقلی را بوجود آورده اند نخواهد گذشت و خدای بزرگ عدالت اجتماعی را بر قرار و هر انسان در آموختن و بدست آوردن کمال انسانی آزادند چه مرد و چه زن.

اگر در کشوری مانند افغانستان در این زمینه مشکلی وجود دارد و 90 درصد مردان و زنان بی سوادند, بر می گردد به مرد سالاریهای کور کورانه ی که بجای خدا ، دین و دانش محوری, مرد محوری و ارباب پروری را بوجود آورده بودند. اسلام مخالف چنین حرکت و ناروایها در جامعه بوده و هست و آن را محکوم میکند.

 امیدوارم که خواهران و برادران ارجمند از آینه ی اسلام  برسالت مردان و زنان بیندیشند و نه از دیدگاه اربابان قلدر و یا دین داران راکد و فاقط فهم از شعور دینی و مذهبی. اسلام در تمام ابعاد زندگی فردی و اجتماعی قانون وضع نموده و سعادت مرد و زن را تضمین کرده است که اگر صادقانه به آن عمل کنند.VHA

 ©2003, Voice of Hazarajat                                                                
Last Update : 2011/04/07        >>>Back to Home