VHAبسم الله الرحمن الرحیم

سوالهای منطقی از من و شما در باره ی لحظه های عمر

دیر رفته و فردا همچنان معلوم نیست  -  در میان این آن فرصت شمار امروز را { سعدی }

خواهر و برادر هموطن سلام و رحمت خدا بر شما باد.

تا بحال چند بهار از عمر شما سپری شده است را نمیدانیم ولی همین مقدار که امروز با کامپیوتر و انترنت سر و کار دارید خودش بیانگر آن است که در سه دوره ی از دوره های زندگی حیات را سپری می کنید. مثلاً بین بیست الی سی سال , یا نه بین سی الی پنجا سال یا اینکه با ورد به دروازه شصت سالگی؟

براستی سوال ما از شما اینست که آیا در طول این دوره ها برای خودتان آنچه را که کاشته اید , چیست؟

گذشته ها و یا ایّام از دست رفته به ظاهر معدوم می شود و از بین می رود ولی تنها آثار آن , آنچه را که انسان کاشته است به طور حتم در صندوقچه ی طبیعت باقی می ماند که , البته روزی با بی باوری به روخ ما کشیده خواهند شد.

 حکمت الهی بر آن است که اعمال ما باید باقی بماند تا که , در روز رستاخیز در دادگاه عمومی به آن رسیدگی و اگر محاکمه ی پیش آید انسان باید بر اساس عمل و کردارش مواخذه  و یا محاکمه شود.

 انسان افضل مخلوقات است و خدای بزرگ ما را اگر با اینهمه زیبایی و زینت عقلی آراسته و آفریده هست , مفت هم رها نخواهند ساخت. لذا پیگیری اعمال حتمی می باشد و این را باید همه بدانند.

در باره ی آینده هیچ کسی نمیداند جز خالق کل مخلوق ، و اینکه سرنویشت با ما چه می کند و چه خواهد شد، ولی انتخاب عمل صالح در زندگی و حرکت معنی دار برای اداره حیات لازم و ضروری می باشد. آرزو و تمنّا نقش فراوان در زندگی داشته و خواهند داشت و آرزوهاست که به انسان تحرّک بخشیده و وادارش میکند که با تلاش و کوشش  به فکر فرداهای خویش باشند

اینجانب همیشه در فکر آنم که امروز و همین لحظه ها را چگونه به مصرف می توان رساند که به ظاهر به عنوان امانت در دست ماست. آیا در زندگی قدر لحظه های عمر را داشته ایم ؟ آیا هر روزیکه آفتاب می تابد و تا انتهای آن که غروب باشد بهره ی ما از آن چگونه بوده و تا کدام حد از نعمت و لحظه و ساعات عمر بهره مند بوده ایم؟

از امام علی علیه السلام کلام گرانبهای موجود است , و آن اینکه آینده و گذشته را رها کنید زیراکه گذشته از دست شما رفته و بر نه می گردد , و از آینده اطلاعی ندارید که با شما چه خواهند شد , و بی جهت در باره این دو موضوع غصّه نخورید , ایام و لحظه عمر خویش را ضایع نسازید, ولی در قبال همین لحظه و ایامی که در اختیار شماست را اگر بصورت دقیق ازش بهره ببرید , بدانید که کامیابی از آن شما خواهد بود.

براستی که زندگی همین است و امروز آنانیکه از حال و لحظه های موجودیکه برایش میسر می باشد بهره های خوبی برده اند رستگار و پیروزند و در دنیا و آخرت کامیابند. اما آنانیکه ندانستند و یا غافل ماندن و یا غافل بودند هم بچاره ی دنیا هستند که عمر خویش را هدر داده اند و هم گرفتار زیان عمل خویش در عالم بعد از مرگند که با عدم دقت در دنیا به آن رو برو اند .

و امّا: ایکاش قوم و فرزندان قوم ما از غفتهای بی حاصیل رهای می یافت و از سرگرمی های بی نتیجه دوری نموده و عمر گران بهای خویش را مفت از دست ندهند.

کامپیوتر نعمت گرانبهاست که اگر بدانیم و امانتی بسیار عالی هست که اگر به نفع خویش از آن بهره برد و یقیناً کامیابی تضمین است که اگر در مسیر اصلح از آن بهره برد.

اگر برخلاف آن عمل نمود زیان ، خسران  و ضرر آن جبران ناپذیر می باشد زیراکه هم وقت ضایع می شود و هم باعث تباهی عمر و لحظه های زندگی می گردد.

حال خواهر و برادر هموطن بهره شما از نعمت عمر و لحظه های زندگی چگونه خواهند بود؟ آیا در این باره فکر کرده اید؟ آیا میدانید که با از دست دادن هر لحظه از لحظه های عمر اگر به غفلت سپری شود ضربه های جبران ناپذیر بر شما وارد می شود؟

پس بیدار شوید و بدانید که مسؤولیت شما و من و همه ماها سنگین و غفلتها هر روز برما حاکم است که اگر بدانیم ؛ و امیدوارم که چنین نباشد.بقلم اللهیاری

 

 ©2003, Voice of Hazarajat                                                                
Last Update : 2011/04/09        >>>Back to Home