VHAبسم الله الرحمن الرحیم

بیماری حســــــــــــــــــــد

بنام خدای بزرگ وتوانا        

بیماری حسد کشنده ترین و بدترین بمیارئی شناخته شده از آغاز تا به امروز می باشد که بشریت درآن گرفتارند. این بیماری درخانواده ، اجتماع ،  و درمیان نژادها  و حاکمین و پادشاهان به خوبی پیداست .عالمان دین و دانشمندان نیز از این بیماری مبرّا نه بوده و خیلی از گرفتاریهای موجوده اجتماع چه در گذشته و چه امروز حاصیل این بیماریست که حتی باعث نابودی خیلیها چه در جامعه انسانی و در چه در تخریب اماکین مردم نقش داشته است.

فلسفه حسادت

در این قسمت سخنانی بسیار گفته و توصیه های فروان از ناحیه عالمان دین و رهبران مذهبی مطرح بوده است که باید هر انسان ریشه های حسادت را بداند و برای دفع آن در وجود خویش اقدام کند , ولی در کلام وحی قرآن کریم  حاسدین را دارای بیمارئی درونی معرفی نموده و بیان داشته است که دارندگان این بیماری داشتن سعادت ، علم ، کمال انسانی و زندگی خوب را برای غیر خودش دوست ندارد , و اگر بیبند که دیگران دارای مقامند , برایش رنج محسوب می شود و برای سر نگونی وی به هر حیله و نیرنگ دست می زنند. تاجایکه  که حتی حاضر است که جانش را در مسیر نابودی دیگران بدهد ولی سعادت طرف را نباید شاهد باشد. مخصوصاً در جهان امروزی که حتی برای انتقام جوی سیلاب خون را نیز جاری می کند که نمونه اش ما در انفجار سامّرا مرقد مطهر امامان معصوم  شاهد بودیم و دیدیم که دشمنان دین اسلام تاب تحمل پیروزی شیعیان عراق نداشته اند و برای نابودی وحدت مسلمانان و تجموع مسلمین دچار پلیدترین عمل شدند. که البته نقش اسرایل و حسادتهای امریکا و انگلیس در حادثه وارده صد در صد محسوس بود. و موضوع جنایت دانمارک نیز از همین جریان یعنی حسد ناشی می شود.

خانواده و حسادت

البته صحبت ما با خانواده هاست و توصیه ما اینست که اگر کسانی دراین بیماری گرفتارند, باید هرچه زود تر در فکر چاره جوی باشند تاکه راه فرار از آن برایش مساعد شود , که البته در قسمت فرار از این بیماری راه ها و چاره جویهای آن را بیان خواهیم نمود. در  میان خانواده ها نقش والدین اثر مثبت و منفی را داراست , اگر پدر و مادر به نوبه خود دارای حسادت باشند, یعنی این بیماری را در درون خویش داشته باشند درموقع نطفه گذاری قطعاً اثرات آن در وجود نوزاد سرایت خواهند کرد. و برای همین هم هست که زن وشوهر باید مطابق حکم سریع اسلام با دعا و نیایش مسایل جنسی را انجام داد , و باید طرفین با بردن نام خدا و دوری از اندیشه های شیطانی وارد عمل شوند. مادریکه مسووُلیت پرورش طفلش را دارد و تا موقع معین انجام رسالت شیر دادن به بچه را دارد, قطعاً در موقع چشاندن فرزندش اندیشه حسادت را از درونش بیرون کند و با حال تواضع و صبر ، بردباری و یاد خدا به طفلش شیر دهد ودر تمام شرایط تربیتی باید همراه با بینیش خوب فرزندانش را تربیت کند. پدر نیر الگوی فرزندانند , هیچ پدری حق ندارد که در جلوی فرزندانش حسادت کسی را برزبان آرند , و مسووُل می باشد که همیشه مثبتها را یاد آوری نموده و خوبیها را با اندیشه بهتر و برتربازگو نماید , تا باشد که اثرات مثبت را در اندیشه فرزندان جاه دهد.

مادر شوهر ها بیشتر دچار این بیماری اند

در میان خانواده ها مصیبت بزرگ خود محوری مادر بزرگها نیز هست, که همیشه از راه حسادت با عروس خانه وارد می شود. این بیماری در تمام دنیا و در میان همه ی اقشار و نژادها وجود دارد و خیلی کم پیدا می شود که بدون رشک و حسادت مادر بزرگ با عروس خانه رفتار نماید. اما بعضی موقع زرنگی عروسها نیز اثرات مثبت را در خانه ایجاد می کند که او عبارت از اطاعت محض هست و بس , و کاریکه بسیار هم عالی و پسندیده می باشد و برای رفع کدورت ظاهری  سر به زیر بودن عروس  و از خودگذری او برای مدتی فوق العاده موثر می باشد , که البته اثرات مثبت آن آهسته آهسته آشکار خواهد شد. پدر بزرگ در خانه نظر به مظلومیت عروس پشتیبان صلح و امنیت می باشد, و در مجموع از عروس حمایت کرده اند.

 امّا ریشه های حسادت در میان بچه ها در خانه امریست بسیار طبیعی و بسیار هم زودگذر می باشد و در این زمینه نگرانی لازم نیست . ولی نباید والدین احتیاط لازم را از دست بدهند.

شاهد بر موضوع
حسادت نوع از کدورت و بیماریست که در اکثر موقع مانند تیر و یا مواد مخصوص از چشمها خازج شده و طرف مقابل را هدف قرار می دهد و گاهی شده است که بعضیها بایک نگاه جوان و یا طفلی را نقش بر زمین کرده اند , و مرگ های ناگهانی را بوجود آورده اند. گاهی هم بعضی محبتها از ناحیه والدین و اقارب نیز اختشاش در روحیه بچه ها و اطفال وارد می سازند. داستان خودم نیز از این قرار است. زمانیکه بچه بودم و در یک مهمانی دچار اختلال روحی در وجودم شدم. آن روز مرا از سر تا پا نگاه می کردند و سخنهای می گفتند که در آن خیر نبود.

 نتیجه آن تقریباً در نیمه های شب پیدا شد و مشکلات عجبی پیش آمد که , تقریباً مرگ را در چشمانم می دیدم . اما عالم دینی در کنارم خوابیده بود و ناگهان با التماس من از خواب بیدار شد, که فریاد می زدم برایم قرآن بخوانید و مرا از رنج و زحمت نجات دهید . نامبرده چهارقل و آیت الکرسی را خواند که انگار آب را بر آتش انداخت و راحت شدم .  خدا خود میداند که در آن لحظه چه دردی کشیدم. از آن روز تا حالا  39 بهار سپری می شود , اما هرگز فراموش نه میکنم چگونه اذیّت شدم. و علت هم همان حسد چشمی بود که در نتیجه ملا نیر برایم فردای آن روز بیان داشت.
 در عین حال در یکی از دهات افغانستان نیز  اینجانب شاهد بر نزاع دو عالم بزرگوار بودم که چگونه با عدم تحمل همدیگر , اولی فحش و نا سزا را قربانی دومی می کرد و  با داد فریاد کلامی را بر زبان جاری می کرد که من 14 ساله آن زمان از خجالت آب می شدم , اما یک طرف فقط یک جمله در جواب ناسزاها دهنده می گفت:و آن اینکه, ای شیخ از خدا حیا کن, و ای شیخ از خدا حیا کن. و بیشتر از این از ادب خارج نه می شد. این موضوع را برای این تذکّر دادم که حتی در میان عالمان دین و بزرگواران نیز این بیماری یعنی حسد حاکم می باشد و بلایست که حتی در آن لحظه انسان هویّت خویش را نیز از دست می دهد ولو اگر عالم دین باشد. پس خواهر و برادر عزیز باید به خدا پناه برد و از  او راه چاره را بدست آورد تا باشد که از آفت این بیماری کدورت زا و ذلت آفرین نجات یابیم..

امّا راه رهای از حسادت
سوره های کوچک قرآن ازجمله چهارقل اثر خارق العاده دارد که خواندن آن لازم است از جمله آیت الکرسی را بسیار تعریف کرده و آمن الرّسول آیه هایی 285 و286 آخر بقره را باید آموخت که دعا می باشد و در سوره آل عمران آیه 18 و 19 را نیز موثر دانسته است. سایر دعا ها در مفاتح دراین زمینه وجود دارد که باید پیگری شود. وبهترین راه که هم آسان است و هم اثر پذیر می باشد یاد خدا را در دل نگهداشتن است که با
ید در عمل وارد آن شده و برای خودش ذکری قرار داد. انشالله بقلم اللهیاری
@

 ©2003, Voice of Hazarajat
Last Update : 2011/04/07        >>>Back to Home