VHAبسم الله الرحیم

آیا فرزندان هزاره استاد شهید مزاری را شناخته اند؟

همیشه از پس پردهای تاریکی و ظلمات مردان بزرگ مانند نوری برای احیایی روشنایی دوباره در جامعه مظلومی بر می خیزد تاکه خفتگانی را بیدار کند و برای احیای حق شان در مقابل ستمگران و بیدادگران قدعلم کند و با فریاد رسا همگام با مردم رنچدیده بر سر ددمنشان زالو صفت فریاد بزنند که دوره ستمگری و غارت  به پایان رسید است.

 استاد شهید عبدلعلی مزاری از تبار هزاره از جمله چهرهای درخشان در افغانستان بود که با فریاد خویش بر سر دشمنان مردم افغانستان این شعار را سرمیداد که هزاره بودند در افغانستان از صفات عالیه این قوم دلیراست و هزاره ها  بیش از دوهزار پانصد سال در افغانستان ساکنند و بومی ترین جامعه در کشور خویش می باشند.

مزاری چهره تابناک تاریخ و عصّاره تلاش قومی بود که بعد از  سالها محرومیـت برای احیایی حق قوم خود و سایر مظلومین در افغانستان قیام نموده و شجاع مردی بود که با پذیرفتن مسؤولیت سنگین رهبری توانست با صداقت و راستی فریاد مردم خویش را به گوش جهانیان برساند.

 امروز اگر فرزندان هزاره وارد صحنه های زندگی بر محور دانش و کمال شده اند را , باید پذیرفت که در سایه اقتدار رهبری رهبر شهید بوده و یقیناً اگر استاد شهید مزاری بر نمی خواست و برای احیایی حقوق قوم خود قیام نه می کرد هزاره ها مانند گذشته در لابلای تاریخ خاموش می ماند.

شهادت استاد مزاری را گرامی داشته و درود و رحمت خدا به روح پاک و مطهّر  او , و ایمان داریم که شهادت او تهداب و بنیاد جنبیش جدیدی را در جامعه هزاره و سایر اقوام در افغانستان ایجاد و به خفتگان این درس را داد که باید بر در و دیوار دشمن یورش برده و فریاد بر آورد که حق گرفتنی می باشد.

حال: سوالی مطرح است و آن اینکه , شخصیت بزرگ اسلامی و ملی ما استاد عبدالعلی مزاری در اثر بد ترین حسادت , و کینه ی درونی کثیف ترین چهره ها در تاریخ افغانستان به شهادت رسید , آیا فرزندان قوم عاری از احساسات این توان را دارند که درک کنند , چرا استاد مزاری را این همه مظلومانه به شهادت رساندند؟

کینه های دیرینه دشمنان برعلیه  هزاره ها در افغانستان در طول تاریخ چرا؟

عبدالعلی مزاری در افغانستان برای مردم خویش چه می خواست و چرا خواسته های او در کام دشمنان دین و ایمان مردم افغانستان تلخ بود؟

اگر در این زمینه جواب مثبت است پس چه باید کرد که , مانند حجت السلام عبدلعلی مزاری برای احیایی حق خویش در صحنه ماند و تا انتها در مقابل بیداد گران تاریخ مبارزه نمود؟

استاد مزاری را پذیرفتن و شخصیت ایشان را دوست داشتن کاریست آسان , امّا مزاری شدن کاریست بسیار دشوار زیراکه شهید مزاری برای احیایی حق قوم خویش هر آنچه که داشت قربانی نمود , آیا می توانیم که مانند استاد شهید مزاری روزی ما نیز اسوه و الگوی قوم خویش باشیم؟

دشمنانش ما با اعتراف از شجاعت و رادمردی استاد شهید اظهار داشته اند که مزاری جز درد قوم و رنجهای مردمش را بیش با خود نبرد , زیراکه آنها مزاری را می شناختند و میدانستند که مزاری کیست؟ و اهداف والای او در جهان افغانستنان بر کدام محور و اهداف استوار است؟

پس مردم عزیز و جوانان برومند قوم بیاید که مانند شهید مزاری برای رسیدن به اهداف والای خویش تلاش کنیم و عاشقانه برای پیشرفت و کمال بر محور راه مزاری و دین و ایمان مزاری در جامعه خویش بکوشیم و بخدا قسم اگر در پیرامون رسالت انسانی خویش بیندیشیم , هیچ راه وجود ندارد , مگر با همت و تلاش و مبارزه مدبرانه بر اساس شناخت و آگاهی از آرمان و خواسته های بر حق استاد شهید مزاری به پیش رفت.

 گرچه  که دشمنان دین و ایمان مردم افغانستان , بزرگ مرد تاریخ را از مردم افغانستان گرفتند و در سایه حیله و نیرنگ او را به شهادت رساندند امّا آرمان و اهداف استاد شهید  مزاری تا ابد ماندگار است ولی در قبال این ما هستیم که در استمرار و ادامه راه استاد شهید عاشقانه بر محور عشق , عقل  و کمال انسانی به پیش رویم تاکه به اهداف والای انسانی خویش نایل آمده و با ثبت عظمت , شجاعت و دانش محوری و علم اموزی از وجود خویش به عنوان میراث عظیم برای نسل آینده به یادگار بگذاریم تا باشد که در نزد قوم و مردم خویش همیشه پایدار و ماندگار بمانیم.

 مزاری شهید را خدای بزرگ رحمتش کند و روحش را شاد گرداند و امیدواریم که آن بزرگ مرد دوران ما , در جوار شهدای بزرگ تاریخ  از نعمت بزرگ عنده ربّیهیم یرزیقون بهره مند باشد که انشالله هست. بقلم اللهیاری

 آیا فرزندان هزاره استاد شهید مزاری را شناخته اند؟

فــــــــــــــــــــــــــــرار

با خود فکر کردم که در اختیار خودم باشم و آزاد , اعتقادات دینی , خدا پرستی و ایمان به مبده و میعاد و.... همه و همه خرافه ی بیش نیست و این ملاها هستند که هی بهشت و جهنم را ترسیم می کنند و مردم را می آزارند و ترس و واهمه را ایجاد می کنند.

امّا ناگهان خودم را دیدم که آزادم و به هرسو که اگر , گامی بردارم می توانم و هر آنچه دلم بخواهد انجام دهم میدهم .

این کار را کردم هی بی اختیار به هر سو روان و به هر عمل خلاف چنگ زدن و به لذّتهای زود گذر مشغول و آنقدر در دریایی آزادی ظاهری شنا کردم که نزدیک بود در میان امواج خروشان حیات و زندگی بی قید و شرط غرق شده و جان دهم.

این یک واقعیّت است که بعد از مدتی خودم را در شکل یک حیوان دیدم  , حیوانی که مشغول چراگاست و با درنده خویی باهم نوعان جز , برای آبادی جسم بیش در تلاش نه می باشند.

افتادن به دریای آزادی از نوع امروزی اش , نتیجه این شد که انسانیت خویش را خود با پای خویش لگدمال نموده و وجود خویش را به عنوان یک موجود بی ارزش در گودال ضد اخلاقی به تماشا بینشینم.

بیماری استرس , عداوت و کینه , حسادت و تنگ نظری , عدم قناعت , ضربات روحی فوق العاده از ناحیه هم کیشان بی دین , چپاول و غارت در سایه اعتیاد به مواد نشه و...... از جمله بلا های خانمان سوزی بود که بر من مستولی گردید.

آهسته اهسته تأثیراتی زندگی منفی مرا در نزد وجدانم خجالت زده نمود و از اینکه نمک دان را در سفره طبیعی خدا شکستم بی نهایت پریشان و مأیوس بودم و در فکر دنیای تاریک خویش که چه شد و چرا چنین کردم؟

در میان انبوء فکری و تلاطم روحی ام ناگهان جرقه در وجودم بوجود آمده و با فریاد بر سرم  که تو ای انسان هرچه کنی آزادی , ولی در هر کجا و هرآنچه را که انجام دهی بازهم در انتهای امر در چنگ حکومت خدا هستی و تو را راه فراری نخواهد بود و هرگز ممکن نیست که از زیر سلطه و حاکمیّت خدای بزرگ فرار نمایی , ظاهراً قانون گریز باش , امّا , جواب پس دادند را به دنبال خواهی داشت و در این زمینه شهادت دهندگان بر اعمالت فراوان خواهند بود.

آزادی حدّ و مرزی دارد و خدای بزرگ برای حفظ وقار انسانی قانونی را وضع و از همگان خواسته است رعایت قانون را داشته باشند و براستی اگر رعایت قانون خداوندی را در نظر نگرفت و به آن عمل نه نمود سقوط حتمیست.

لذاست که اگر جامعه امروز در گودال انحطاط  گرفتار آمده اند و این همه جنایت و ظلم و فساد حاکم گردید است دال بر اینست که انسان از وجود خویش بی خبرند و نمیدانند که رسالت انسانی یعنی چه؟ و غرض از خلقت چه بوده و چرا این موجود پربها روزی هویّت خویش را گم می کنند و این گم کردن هویت هاست که زندگی هر روز تلخ تر می شود.VHA

پریشانیها را چگونه تحمل می کنید?

زندگی بشر یکنواخت نیست و انسان موجودیست که در زندگی هم گرفتار مصیبت ، اندو و پریشانی می شوند و هم از شادابی و سرؤر برخوردار است. اگر از هرکس سوال کنی که در زندگی خویش چگونه هستی؟ اولین جواب  را خواهی شنید که بلی , گاهی پریشان و گاهی شادابم , امّا به هردو حال هم عمرم میگذرد وهم خوشیها و غمها, ولی دنیا سرجایش پابرجاست. براستی هم که همین است و آخراالامر همه چیز از دست می رود, الا عمل انسان.

گفتگو با هزاره ی  افغانستان

سوال اینجاست که چرا شاد و شاداب و چرا پریشانی وغصّه و دل تنگیها؟

 با یکی از فرزندان قوم مصاحبه ی کوتاهی داشتم و سوالم از مرگ بود , امّا در جواب یک جمله ی زیبایی را شنیدم که گفت اگر مرگ دنبالست , فردا نه امروز , بلکه همین لحظه. با تعجب پرسیدم که از مردن هراس نداری؟ گفت: برادر چه دارم که در حفظ آن آرزوی ماندن کنم؟ نفسم را خدا آفریده و اختیار ماندن و مردن بدست من نیست و تا زمانیکه حیات باقیست کوششم بر آنست که بکارم ( یعنی اعمال نیک ) و برای فردایی ابدی که در آن خواهیم ماند ذخیره سازی کنم , تلاشم انجام رسالت و دفاع از حقوق انسانی و اطاعت از حدّ و حریمی که خدا برایم در زندگی ترسیم کرده و علم و سواد آموزی ام برای ذیستن در سایه دانایی که همان تربیت اصلح باشد و خدا را نیز , باید با تعقّل و تدبّر شناخت و به او ایمان آورد فلذا یگانه آرزویم خوب زندگی کردن که همان بیداری و شناخت از حیات و زندگیست و خوب مردن که عبارت است از عشق به جهان ابدی که , برای آن ساخته شده ام ولی یک موضوع را نباید از یاد برد که اگر در دنیا از نعمات الهی استفاده صحیح نه نمود بدانکه از جمله زیانکاران خواهیم بود , همین.

 گفتگو با یک آمریکای 

در گفتگوی دیگرم با یک آمریکایی بود و اولین سوال در پیرامون مرگ و زندگی مطرح شد ولی در باره مرگ , آقای آمریکایی نگرانی خود را از آن ( یعنی مرگ ) جدی  اعلام داشت و گفت: دوست ندارم که بیمیرم. علت را جویا شدم, در جواب گفت که تازه زندگی ام سامان یافته و با معشوقه و تنّازی که دل و جانم فدایش باد زندگی می کنم , مرگ را بخواهم که چه؟ امّا از آینده خویش نگران و محزون هستم و آن اینکه جنگ  و جدال, کار ما امریکایها را بکجا خواهند کشاند؟

 گفتم:  نظر شما در باره عالم بعد از مرگ چیست؟ گفت از آنجا کسی نیامده است که بپرسم در عالم بعد از مرگ چه خبر؟ امّا فطرتم به من اطلاع می دهد که خبرهای هست و انسان این همه مفت خلق نشده است. ولی  بمرور چاره ی می اندیشم و با تهیه پول از پاپ های مسیحی بالآخره یک جای را در بهشت خواهم خرید. به شوخی گفت که کار ما آسان است.

و امّا سوال از یک جاپانی

از یک خانم 65 ساله جاپانی سوال کردم که: بعد از مرگ بکجا خواهی رفت؟ خندیده و گفت مگر جای برای رفتن هست ؟ همینکه مُردم , کار ما تمام می شود. گفتم: پس تفاوت بین تو که آزارت بکسی نرسیده و آقای استالین که اینهمه انسانهارا قتل عام نمود در چیست؟ آیا عدالت و دادگستری نباید باشد که انسانهارا با تفاوت عمل محاکمه کند؟ و در عین حال این انسان با این همه زیبایی آیا برای 80 ونود سال آفریده شده و بس؟

اگر چنین باشد پس چرا با این همه گرفتاری و رنجهایکه داریم حیات را سپری می نمایم؟ آیا ظلم نیست که عمر ما اینمه کم و کوتا باشد؟ اگر به دنیا نیامده بودیم بهتر نبود؟  خانم در جواب گفت مگر جهانی دیگری هم هست که بار دیگر زنده شویم؟ گفتم: بر اساس عقیده خدا پرستان بلی. چشمانش اشک آلود شده و گفت نه میدانستم و کسی بمن چنین چیزی را تا بحال نگفته است.

 خود کشیها

سالانه مطابق گذارش دولت جاپان آمار خودکشی در جاپان بین 35 الی 40 هزار نفر می رشد که اکثریت آن را نسل جوان تشکیل میدهند. و علت یابیها نشان داده است که نسل امروز جاپان با تمام پیشرفت علم و ذکاوتیکه دارند در زندگی خویش پریشانند و مصرف الکهول ( شراب و سگریت در این کشور بشتر از سایر کشورهای لایک می باشد) ولی سوال اینجاست که چرا با اینهمه علم و دانش در کشور مثل جاپان جاپانی ها دچار پریشانی هستند؟ چرا ملت جاپان گرفتار این مصیبت بزرگ شده اند؟ آیا چرخ زندگی این ملت بر پایه دانش استوار نیست؟ اگر هست پس چرا پریشانی ها بر این ملت مستولی گردیده است؟ اما عاقلان کمبودی و خواسته های ملت جاپان را خوب میدانند.

چرا پریشانی و تابکی این همه نگرانیها ادامه یابد؟

 امام علی علیه السلام جمله ی زیبایی دارد و آن اینکه ( بهترین سرمایه قناعت است و بهترین استاد تجربه می باشد) براستی هم اگر به سخنان امام علیه السلام دقیق شویم آنچه که بدست ما می آید هنر ذیستن در سایه تجربه از گذشته و عدم اضطراب در پیرامون ذر اندوزیست. تلاش و تدبّر برای احیایی زندگی پاک و بی آلایش ضروی بوده و با عبرت گریها می توان , هم خوب زندگی نمود و آزاد از قیودات زراندوزی و هم  در بدترین حالت آن یعنی خوردن غصّه های دنیائی.

 در یکی از خیابان تهران پنج نفر در تاکسی سوار بودیم , اما من متوجه راننده بودم که هی فریاد حسد آمیزش بلند بود و میگفت که ای بابا مشتری را سوار کردند. سوال کردم که آقای راننده تاکسی شما که جا ندارد چرا اینهمه غصّه می خوری؟ بگذار همه سهم شان را داشته باشند. گفت:  که تحمّلش سخت است چرا همه اش در اختیار من نباشد . خنده ی همه بلند شد ولی من بخدا پناه بردم از این چنین افراد و در زیر لب زمزمه کردم که خدایا قلب سلیم و سالم عنایت فرما تا باشد که در سایه رحمتت قانع باشم و با قناعت از حیات لذّت ببرم.

فلذا عقل و خرد شرط اول در زندگی می باشد و باید با تعقّل درب و دروازه رحمت خدا را کوبید و از او تمنّا نمود تاکه مسیر شناخت از هستی را بروی ما باز کند یعنی شناخت هستی و حیات, و مسوؤلیت داریم تا بدانیم , که خدا در زندگی ما چه نقشی دارد.

در پیرامون وجود وسرمایه گرانبهای خویش نیز باید مطالعه ی داشت, و به گفته دانش پژوهان و دانشمندان که بشر با این همه زیبایی مفت آفریده نشده اند. فلذا باید بدانیم که رسالت ما در زندگی چه می باشد و چرا فردای بعد از مرگ ما در عمل امروز ما بستگی دارد؟   الرّحمان ، علّم القرء ان ، خلق الانسان ، علّمه البیان.

رسوائی

فتنه های امروزی را اگر دقیق شوید و کشت و کشتارها را اگر در نظر مجسم نماید بر می گردد به همان یک جمله که نداشتن قناعت بیماری روحی خطرناک می باشد که بلوا و ایجاد کنندگان جنگ و خون ریزی در آن گرفتارند. موضوع عراق , اسرایل ، امریکا و افغانستان امروز و دیروز از جمله شواهد ماست.

ثمرات و زیان این جنگ دامن همه بشریت را گرفته است و در تمام قاره ها اثرات زیان بار آن وجود دارد و پریشانیهای فراوان در میان همه ملتها دامن گسترده و در خیابانها و جاده ها همه دچار نگرانی از انفجار و چپاولند. غم در خانه و کاشانه های عراق اگر حاکم میباشد در خانه های امریکا و اروپا نیز چنین هست.

اگر مردم افغانستان در کشور خویش امن نیستند, عاملین جنگ در کشور خویش نیز از امنیت روحی محروم می باشند و به اثبات رسیده است که عساکر برگشته به کشورهای شان باعث نابودی امنیت جامعه شان شده اند. چنانچه که با گسیل اعراب در افغانستان دیروز, امروز همان عربهای برگشته با حکومت خویش درگیرند.

اینها عواقب کاریست که سردم داران حاکم, ازآنجایکه قناعت را از دست داده و فقط امروز خویش را فکر نموده و فردا را فراموش , به غذاب زیاده خواهی خویش گرفتارآمده اند. امّا دود خیانت اینها دماغ همه بشریت را به سوزش آورده است که ما نامش را می گذاریم پریشانی عمده ی بشر امروزی که عده ی آن را جنگ روانی می نامند. علی لعنت الله علل قوم الظّالمین.   بقلم اللهیاری

کاروان مســـــــــــافرتی موعود

نامه ی بسیار مهمی که بدست ما رسیده است

کاروان مسافرتی موعود همزمان بافرارسیدن اجل معلق برای عزیمت به یک سفر خارق العاده از کلیه داوطلبان و غیر داوطلبان بدون ثبت نام دعوت به عمل می آورد. مبدا: دنیایی فانی مقصد: دیار باقی.

زمان حرکت: خدامیداند مدت سفر: بسیار طولانی سن افراد : مطرح نیست وسایل موردنیاز: دومترپارچه سفید توشه راه: ایمان به خدا " ولایت ایِمه اطهارعلیه السلام و عمل صالح.

برای رفاه حال خود به نکات زیرتوجه نمایید.

1- ازآوردن مقام " ثروت " خانه وماشین به داخل محوطه جدا خودداری فرمایید.
2-قبل ازحرکت خمس " زکات " وکلیه حق وحقوق خودرابا خدا " پیامبر " اییمه وسایر مردم مخصوصا فقراتسویه نمایید.

3- از آوردن باراضافی ازقبیل حق الناس " غیبت " دروغ " تهمت وغیره خودداری کنید.
4- از ارایه هرگونه روشنایی معذوریم درصورت لزوم تا زمانی که در دیار مقصد هستید نمازرا فراموش نکنید. 5- چون این سفر طولانی است حتما قبل ازعزیمت ازکلیه دوستان " بستگان ومخصوصا کسانی که باایشان قطع رابطه نموده اید حلالیت بطلبید.

6- اموال بجای مانده ازشما ممکن است بلای جان شما باشد قبل ازرفتن تکلیف آنرا روشن نمایید.
7- جهت سکونت برای هرنفر یک مترمربع جا ریزرو شده است لذا ازآوردن همراه بپرهیزید.
8-  چنانچه از تنکی جا نگرانید باید پاکیزه وخوش اخلاق باشید وحرام خوری نکنید.
9-  قبل ازحرکت به بستگان توصیه کنید ازآوردن دسته گلهای سنگین " سنگ قبر های تجملاتی " و برگذاری مراسم پر خرچ پرهیز نمایید.

10- از پذیرای شایسته از بانوآن بد حجاب معذوریم.

برای کسب اطلاعات بیشتر به قرآن وسنت اهل بیت علیه سلام مراجعه نمایید.تماس ومشاوره رایگان و مستقیم به صورت شبانه روزی بدون وقت قبلی در دسترس شماست در صورت نیاز با شماره های زیر تماس بگیرید.

سوره انبیا " آیه " 47 سوره شوری " آیه "20 سوره قلم " آیه "44 سوره تغابن " آیه " 5 سوره نسا " آیه " 145 سوره روم " آیه " 19 و سوره های قیامت " ملک " بلد " مرسلات " و سایر آدرس های مربوط.

تذکر : قبل ازآنکه مایه عبرت دیگران بشوید از گذشته دیگران پند بگریید. برای تمام شما سفر آسوده آرزومندیم.         
مدیر کاروان حضرت عزرایِیل علیه سلام  جهت خوشنودی " سلامتی و تعجیل در فرج آقا امام زمان عج صلوات صلوات

اعلان خطر

بعضي غذاها يعني دست و پنجه نرم كردن با مريضي و سرطان ! شايد بعضي غذاها مستقيما پس از مصرف اثراتي منفي خود را نمايان نكنند ولي مطمئن باشيم كه اين گروه از غذاها در دراز مدت آثاري سو را بدنبال خواهد داشت و بهتر است كه ميانه روي در اين رفتار را كنار گذارده و كمي به فكر سلامتي خود باشيم . با خود نگوييم « يك بار در ماه چيزي نمي شود! »

در اينجا به 7 مورد از اين غذاها اشاره مي شود (با اينحال كه از 7 مورد بسيار بيشتر است )

1 ـ نوشابه گازدار

يك بطري متوسط نوشابه گازدار شامل 10 قاشق چايخوري شكر 30 تا 55 م . گ كافئين مقاديري افزودنيهاي صنعتي و رنگ و نمك مي باشد كه نوشابه هاي رژيمي برخلاف نامشان به دليل طعم دهنده هاي مصنوعي خاص شايد بسيار خطرناكتر از نوشابه هاي گازدار طبيعي مي باشند.

 مشكل اصلي اينجاست كه اين نوع نوشابه ها تبديل به عضو جدانشدني رژيم غذايي بعضي خانواده ها شده مشخص گرديده كه بين 56 تا 85 درصد كودكان به طور متوسط روزانه 1 بطري و 20 % Pediatrics است . بر اساس تحقيقي در مجله جوانان و نوجوانان بطور متوسط روزانه 1 بطري نوشابه گازدار مصرف مي كنند .

اشاره نموده است خانواده ها و مسئولين مي بايست مصرف اين نوشابه ها را)
Center for Science in the Public Interest ( CSPI همانطور كه به حالت اصلي خود كه همانا جهت مصارف درماني در موقعيت هاي خاص (مثلا مشكل معده و ...) بوده است بازگردانند. 

 اين گروه آمريكايي قبلا نيز بيانيه اي را مبني بر اينكه خطر مصرف نوشابه هاي گازدار همچون مصرف سيگار بايد عنوان شود به سازمان غذا و داروي سازمان ملل ارائه داده اند. (خطراتي از جمله ديابت اضافه وزن و مشكلات دهان و دندان و معده ).

2 ـ چيپس و سيب زميني سرخ شده

ا
ين خوردني دوست داشتني بخصوص در ميان نسل جوان شامل آكريلاميد است كه اين ماده عامل بسياري از سرطانها و صدمه به استاد دانشگاه Dale Hattis بافتهاي عصبي بدن مي باشد كه هنگاميكه غذا در دماهاي بالا پخته و يا تفت داده شود بوجود مي آيد.

آقاي آمريكا چنين مي گويد : « من تخمين مي زنم كه سالانه بيش از هزاران سرطان به دليل عامل آكريلاميد در آمريكا شناسايي Clark مي شود ».

آزمايشات متعددي را بر روي انواع فرنچ فرايز يا همان سيب زميني سرخ شده و انواع چيپس انجام داد اينطور نتيجه شد CSPI هنگاميكه كه مقدار آكريلاميد موجود در يك وعده غذاي آماده تهيه شده از بيرون 300 برابر مقدار مجاز در يك ليوان آب از نظر آژانس محافظت است.

 EPA از محيط زيست اما اين كل داستان نيست ; اين نوع خوردني خوشمزه شامل چربي هاي ترانس بالا مي باشد كه اين نوع چربي ها عامل اصلي انسداد رگهاي خوني و همچنين افزايش سطح كلسترول بد خون و كاهش كلسترول خوب خون هستند (به روايت نويسنده ) و همچينين عامل افزايش ريسك حملات قلبي ديابت و سرطان نيز مي باشند.

در كل در نظر داشته باشيم كه فرنچ فرايز و چيپس و امثالهم شامل دو عامل مهم سرطانزا مي باشند.

3 ـ انواع دونات (نان سرخ شده )

فرآورده اي بسيار خوشمزه ! اما در صورتيكه بيشتر دقت نماييم مي بينيم كه چيزي جز آرد و شكر و روغن ندارد. روغن با ترانس بالا كه كيفيت آن نيز براي ما معلوم نيست . همچنين طعنم دهنده هاي مصنوعي را فراموش نكنيم .

 وقتي آنها را مي بينيم فقط به گردي وسط متخصص تغذيه در مركز تحقيقات چاقي نيويورك عنوان نموده است . Carla Wolper آن دقت مي كنيم اين را ضمنا به نظر شما يك عدد دونات چقدر مي تواند ارزش غذايي داشته باشد آيا به خوردنش مي ارزد.


4 ـ انواع كيك ها و بيسكوييت ها و كلوچه هاي آماده

اين مجموعه شامل انواع كيك بيسكوييت كيك هاي بسته بندي و ... مي شود. عامل اصلي كه در اين نوع فرآورده ها بد است همان روغن ترانس بالا بعلاوه مواد نگهدارنده و طعم دهنده هاي صنعتي است . همچنين نكته قابل تامل اين است كه اين مجموعه مواد غذايي كه به صورت صنعتي تهيه مي شود شامل مقادير بيشتري از روغن مي باشند.

اگر براي شما سخت است كه عادت روزانه خود را كنار گذاشته و انواع كيك را از صبحانه خود حذف كنيد حداقل سعي كنيد تا اين مدل محصولات را از نان فانتزي نزديك محل زندگي خود تهيه نماييد كه حداقل از عاري بودن از مواد نگهدارنده و طعم دهنده هاي مجاز در آن مطمئن شويد. همچنين از استفاده از روغن كره به جاي مارگارين اطمينان حاصل نماييد.


5 ـ گوشت هاي فرآوري شده (سوسيس كالباس و ... )

اين دسته از محصولات شامل گوشت فرآوري شده (شامل سوسيس كالباس همبرگر رست بيف آماده و ...) دربردارنده مواد سرطانزايي بوده كه مهمترين آنها سديم نيترات مي باشد. سديم نيترات يك ماده سرطانزاي بسيار خطرناك بوده كه هيچ جايي در بين است .

 Grocery Warning نويسنده نشريه Mike Adams رژيم هاي غذايي انسان ندارد اين جمله متخصص تغذيه با توجه به تحقيقي كه دانشگاه هاوايي در نتيجه 7 سال بررسي بر روي 2000000 نفر از افرادي كه مرتبا از اين نوع مواد غذايي استفاده مي كرده اند انجام شده است اين طور نتيجه شده كه 67 % از آنها خطر ابتلا به سرطان پانكراس را در مقابل افرادي كه از اين نوع مواد مصرف نمي كرده اند در خود افزايش داده اند.
پس چرا وقتي هيچ اجباري به مصرف اين نوع غذاها نيست خطر ابتلا به بيماريهاي مختلف را در خود افزايش دهيم.

6 ـ غذاهاي كنسرو شده

يك قوطي غذاي كنسرو شده مانند قرمه سبزي و يا سوپ شايد براي ما خيلي جالب و خوشمزه و همچنين پركاربرد (مثلا براي راه مسافرت ) باشد. ولي بايد اين را دانست كه يك قوطي غذاي كنسرو شده شامل مقدار زيادي چربي ترانس بالا سديم و طعم دهنده هاي يك نوع طعم دهنده غذاهاي كنسروي است .

 همچنين يك بشقاب غذاي كنسروي مانند قورمه سبزي يا سوپ گاه MSG مصنوعي مانند تا 1000 ميلي گرم نمك افزوده دارد كه هر كس معمولا به تنهايي يك بشقاب بيشتر مي خورد .

اين در حاليست كه متخصصين تغذيه توصيه مي كنند كه حداكثر نمكي كه در يك روز بدن ما نياز دارد 2400 ميلي گرم است .

7 ـ انواع كره حيواني و گياهي (مارگارين )

دو نوع خوردني مختلف وجود دارند كه به خاطر دو دليل براي سلامتي مضر مي باشند و جالب اينكه جايگزيني هر كدام با هم باز هم همان اثر را دارد!

مارگارين اصالتا يك نوع روغن هيدروژنه مي باشد . يك قاشق غذاخوري مارگارين شامل 30 كالري انرژي 1 5 گرم چربي و نيم گرم چربي اشباع شده دارد. در كل روغنهاي هيدروژنه بيشترين مقدار ترانس را دارا مي باشند.

كره حيواني به اندازه مارگارين خطرناك نيست اما يك قاشق غذاخوري آن شامل 1 5 گرم چربي اشباع شده مي باشد . در هر صورت بايد درنظر داشت كه هم كره و هم مارگارين هر دو عامل مهمي در بروز بيماريهاي قلبي مي باشند.

 

لیسه هدایت سنگشانده

بعضی از دوستان در باره لیسه هدایت سنگشانده و تاریخ تأسیس آن گذارشی خواسته اند و امیدوارم که مطالب پاین با تاریخ مکتب فوق سازگار باشد.

بنیاد لیسه هدایت سنگشانده در ایام حاکمیت ظاهرشا پادشاه سابق افغانستان تقریبا 44 سال قبل از امروز پایه گذاری شد که البته شخص خودم از جمله شاگردان اول مکتب دهاتی سنگشانده بودم که بعدها تا ششم ابتدایی رسمی گردید

در ایجاد و یا بوجود آمدن مکتب سنگشانده مطابق حکم وزارت معارف شخص ولسوال جاغوری نقش بسزای داشته و ایشان از برادران اهل سنت بود , احساس می کنم که بنام عبدلوهاب از مردم وردک بودندکه البته در ایجاد سرکها نیز فعالیت خوبی داشت .؟

نفر دومی که در ایجاد مکاتب در منطقه نقش فعال داشتند , مرحوم حجت السلام شیخ خادم علی زاهدی بود که خدای رحمتش کند و روحش شاد باد , البته با پافشاری ایشان این جانب نیز خلاف میل اقارب وارد مکتب ابتدایی سنگشانده گردیدم

در باره جای مکتب در منطقه مورد نظر , نفاق و کشمکش های قومی بوجود آمد و دشمنی عده ی از موسفیدان بر علیه مکتب در حد اعلای خود رسید و تاجایکه برای راندن شاگردان مکتب از منطقه بچه های مردم را با کمال بیرحمی مورد لدوکوب قرار داده و بر میز و چوکی نیمه مرده آن زمان بچه ها آشکارا فعل و انفالات منفی انجام میدادند که قابل بیان نیست.

البته تمام مصیبت آن روز اقوام  بیسوادی محض مردم بود و همه در این فکر بودند که ممکن با ایجاد مکتب دولتی همه فرزندان در آینده کافر و کومونست شوند.

 در این زمینه البته مردم حق هم داشتند زیراکه نقش روسها در مکاتب آشکارا بوده و احزاب چب به هرطریق ممکن بچه های مردم  را به گمراهی دعوت می کردند که در انتها امروز همه مشکلات اجتماعی ما در افغانستان ناشی از فتنه های خزبی آن زمان , مانند خلق , چرچم و شعله جاوید و ...... می باشد

نام مکتب:  مکتب ابتدایی سنگشانده که البته در آغاز مکتب دهاتی سنگشانده نامیده می شد , در اوایل کلاس اول جمعاً 50 نفر بود و بمرور زمان سر از 3 الی چهارصد در آورد.

کودتاگران حزب خلق و پرچم در افغانستان به حاکمیت خاندان محمدزایی پایان داده و بعداً نام آن را انقلاب گذاشتند و این پیروزی و انقلاب کور دربهای جهالت را نیز همگام با خود به روی مردم افغانستان باز کردند , فتنه های قومی و گروهی شروع و به مرور دروازه های مدارس و مکاتب در اثر آغاز جنگ بر علیه ملحدان آن زمان , بروی بچه های مردم بسته شد و امروز ثمره عمده حرکات جاهلانه سران خلق و پرچم در افغانستان , طالبان و گرو های مذهبی سنتی و قومی هست که خونین ترین فساد را در کشور به وجود آورده اند.

در کشوریکه علم , آگاهی و شناخت از فرهنگ وجود نداشته باشد اگر جنگی بر خیزد و اصلحه بدست بیسواد ترین افراد بیفتد , باید فاتحه آن جامعه را خواند و در افغانستان داستان انقلاب کومونیستی و اسلامی یکی از پدیده های شومی بود که در سایه رهبران بی سواد جامعه افغانستان دشمنان غربی استفاده  فوق العاده را از آن بنفع خویش بردند و امروز همه جنایات حاصله در کشور ثمره ی انقلابیست که در آن جهل و بی سوادی محض سایه افکنده بود و سایه افکنده است .

و امّا: جریان براه افتادن مکتب سنگشانده بار دیگر و نام گذاری آن تحت عنوان لیسه هدایت در ایام جنگ داخلی و گروه گرایی و حزب پرستیها , صورت گرفت و اقدام خیر خواهانه ی بود  که البته در اثر تلاش شخص آقای محمد اشرف زاهدی با حمایت صد درصدی یکی از گروهای امدادی آلمان براه افتاد و این حرکت پربار فوق العاده به ثمر نشسته و پروژه ی که لیسه ی هدایت , لیسه فیضه ی خرکوش و مکتب ابتدایی سه قول را پوشش میداد از لحاظ فرهنگی خدمت شایانی را در منطقه داشته اند که با داشتن بیش از سه هزار شاگرد در مجموع الگوی خوبی در سطح هزاره جات واقع شد و این الگو اولین نتیجه مثبت و ثمره خوب آن ایجاد مکاتب در سطح جاغوری بود که تمام مناطق بر محور تلاش منطقه ی اقدامات لازم را به خرج داده و با الگو گرفتن از لیسه هدایت سنگشانده مکاتب فراوان را برای احیایی فرهنگ و سواد آموزی براه انداختند و امروز الحمد الله تقریباً 65 باب مکاتب در سطح ابتدای و لیسه ی زنانه و مردانه تنها در جاغوری موجود و مورد بهره برداری می باشد

ناگفته نماند که کمکهای آلمانیها تا سال 2002 الی 2003 25 فی صد بیش ادامه نیافت ولی مکتب با کمک بچه های قوم تا رسیدن اختیارات کامل به وزارت معارف افغانستان کماکان به پیش رفت , ولی از آن به بعد اطلاع حاصل نیست.

از طرف دیگر پروژه تحت عنوان شهدا نیز وارد فعالیت گردید که نقش این پروژه به رهبری خانم سیما ثمر در ایجاد مکاتب دخترانه وارد میدان شد که تقریباً رقیب خوب فرهنگی در مقابل آقای محمد اشرف زاهدی بود , و صد البته رقابت اینها رقابت فوق العاده مثبت و مورد تأید مردم  منطقه بودند.

امروز مخالفان مکاتب همه و همه 180 درجه فرق کرده و همه خواهان آن هستند که باید بچه های قوم درس بخوانند و حتی حاضرند که در محله محله های خود شان نیز مکاتب ایجاد شوند.
این بود داستان کوچک از مکتب سنگشانده ... بقلم اللهیاری

تاثير كم خوري بر حافظه

محققان و متخصصان تغذيه توصيه مي‌كنند: كمتر بخوريد تا بهتر به خاطر بياوريد.

اين پژوهشگران مي‌گويند؛ كم خوردن نه تنها مي‌تواند سلامت جسمي را تقويت كند بلكه بويژه در افراد سالخورده‌تر حافظه را نيز تقويت مي‌كند.

به گفته متخصصان؛ آزمايشات روي موشها نشان داده است كه كم خوردن باعث افزايش طول عمر مي‌شود، خطر بروز بيماريهاي قلبي را كاهش مي‌دهد و در موشهاي پيرتر توانايي ذهني آنها تقويت مي‌شود.

در اين تحقيق اگنس فلوئل و دستياران وي از دانشگاه مونستر آلمان براي بررسي چگونگي بهبود قدرت ذهني در افراد، حافظه كوتاه مدت گروهي داوطلب را مورد ارزيابي و آزمايش قرار دادند.

در اين تحقيقات 50 نفر با ميانگين سني 60 سال شركت كردند. اين افراد دچار اضافه وزن بودند اما چاق نبودند. سپس يك سوم از اين افراد 30 درصد مقدار كالري مصرفي روزانه خود را از حد طبيعي كاهش دادند.

پس از سه ماه افرادي كه تحت اين رژيم قرار داشتند در تست قدرت ذهني 20 درصد بهتر از زمان قبل از رژيم غذايي عمل كردند. آنها قبل از كم كردن كالري در تست مزبور 5/10 واژه را به ياد آوردند در حالي كه پس از رژيم اين تعداد به 5/12 واژه رسيد.

 فلوئل در اين باره اظهار داشت: هرچند تفاوت بين تعداد واژه‌هاي به ياد مانده چندان زياد نيست اما در مورد افراد زير 30 سال و بالاي 50 سال اين تفاوت اين تاثير بسيار قابل ملاحظه است.  

از سوي ديگر، افرادي كه در رژيم خود تغييري نداده بودند، ‌هيچ تغييري هم در بازده ذهني آنها مشاهده نشد. نتايج اين تحقيق در مجله پيشرفتهاي آكادمي ملي علوم منتشر شده است.

حرف حق

از لویی پاستور Louie Pastor دانشمند معروف فرانسوی در باره بیماری وبا سوال شد که در کشف میکروب وبا چه کسی شما را یاری نمود تا توانستی که این بلای خانمان سوز را دفع نمایی ؟ و در این زمینه مرهون چه کسانی خواهید بود؟

ایشان در جواب بسیار صاداقانه پاسخ داده و گفت که من ممنون و مرهون زین العابدین علیه السلام چهارمین پیشوایی شیعیان جهانم که در دعاهایی خویش مرا با میکروب وبا آشنا ساخت.

ایشان تشریح داده و گفت که در فرانسه وبا غوغا برپا کرده بود و تمام داکترها و دانشمندان صیحّی گیج و مبهوت مانده بودند که برای دفع این بیماری چه کنند. 

اماّ من ازینکه کتابی تحت عنوان دعا از امام چهارم شیعیان بدستم رسیده بود و همیشه در ایام فراغت به آن مأنوس بوده و میخواندم در کشمکش بیماریهای سنگین در فرانسه که باعث مرگ خیلیها شده بود, روزی به دعای برخوردم که درآن امام زین العابدین علیه السلام از خدا خواسته بود که پروردگارا آب کوفیان را با وبا مخلوط گردان.

در باره این دعا بی نهایت فکر کرده و اندیشدم که چرا امام میکروب وبا را در آب کوفیان خواسته است؟ و چرا آن را در هوا و یا سایر ضروریات روز مرّه ی زندگی مردم مطرح نکرده است و اینجا بود که این جمله پر معنی مرا دنبال هدف کشاند و بعد از برسی و دقت در پیرامون آب مشخص شد که تمام گرفتاریهای ما از آب است که درآن میکروب وبا هم زیست دارند و هم زایمان. 

بالآخره برای رفع و دفع میکروب وبا آب را جوشاندم و روشن شد که با جوشاندن آب میکروب وبا قابل دفع است و به همکاران اعلان داشتم که برای دفع بیماری وبا مدرک بدست آمده است.

و لذاست که من از نعمت علم و دعای حضرت امام زین العابدین امام و پیشوای شیعیان جهان بهره برده و مشکلات صیحّی ملت فرانسه را حل نمودم  و در حقیقت من خودم را مرهون آن امام بزرگوار میدانم که با دعاهایش بشریت را به سوی کمال هدایت کرده است 

سوال:فرزندان شیعه آیا وجود خویش را با برداشت بهترین سرمایه های علمی از امامان و رهبران دینی بیمه کرده اید؟ آیا با چشم باطن دنبال درک حقایق در قرآن خواهید رفت؟ احادیث و دعاهایی را خواهید خواند که به عنوان بهترین میراث برای ما به یادگار مانده است؟ در حالیکه همه این نعمتها از جانب خدای جلیل و ایمه اطّهار برای هدایت و رهبری ما امده است؟  به قلم اللهیاری

آقای مسافر

شخصی مسافرتی داشت در کشورهای مانند عربستان , ایران ,هند و افغانستان.

ایشان زمانی که وارد عربستان شد دیدند که در عربستان جز زنان سرخ پوش و سیا پوش بیش نیست و با تعجب متوجه شد که بعضی از خانمهای سرخ پوش دارای ریش هستند.

اماّ زمانی که وارد ایران گردید با تعجب متوجه دستار سفید بر سر مردان شدند و هرچه دید دستار و لنگی و عباست که عالم را گرفته است.

او پروازی داشت در افغانستان" و بعد از ورود در افغانستان ناگهان وارد میدان جنگ و جدال , حسادت , کینه , نفاق و قوم گرایی های کور کورانه شد و چیزیکه هرگز در اندیشه اش نه می گنجید و برایش این همه جهالت و فقر فکری و فرهنگی تعجب آور بوده و این موضوع در اذهانش مجسم شد که گوی در میان انسانهای قرار دارد که درست صد سال قبل از تاریخ امسال یعنی 2009 می باشد.

وی باخودش زمزمه ی داشت و می گفت که ای بابا ملت افغانستان در تاریخ گذشته خویش همیشه دشمنانش را با همدلی بیرون رانده اند , ولی امروز این همه ذلت پذیری در این کشور چرا؟ و چرا این همه بی عدالتی و قومگرایهایی کور کورانه در این کشور حاکم می باشد؟

او به دنبال کرزی رفت تا بیبیند که ریس جمهور افغانستان برای ملتش چه دارد ؟ اماّ ناگهان او به تماشای چیزی نشست که قابل باور برایش نبود؟

او دید که از چشمان کرزی اشک ندامت جاریست و می گفت , اشتبا کردم که قوم پرستی نمودم و غلط کردم که از طالبان تحت عنوان پشتانه دفاع نمودم  کرزی خطاب به خودش زمزمه ی داشت و می گفت ای بیچاره کرزی چرا مزدور بیگانه شدی و افغانسان را دربست به غرب فروختی حالا همه تو را بی لیاقت خطاب می کنند و مانند توب شوتت می زنند.

 بالآخره اینجانب مسافر به این نتیجه رسیدم که در تاریخ افغانستان پشتونها برای کشوری مانند افغانستان صادق نه بوده و در طول تاریخ این کشور قوم پشتون بی شرمانه افغانستان را به این و آن فروخته اند , وای بر این قوم.

به هر صورت آقای مسافر روانه هندوستان شد , ولی در هندوستان هرآنچه که دید گندگی و بوی تیل سیا و سیاهی جسم و جان و نجاست گاو و فضولات میمون و غیره.

داکو بازی , زوز گوی و تحقیر زنان تحت موجود نحس و پرستش بتها در شکلهای گوناگون حتی در شکل آلت تناسلی مردان از جمله دیدنیهای بود که آن را تماشاه نموده , و بالآخره او فرار را از هندوستان بر قرار ترجیح داده و ناگهان خود را در پاکستان دید.

آقای مسافر در پاکستان به یک اعجاز عجبی برخورد نمود و آن اینکه خدا را درپاکستان با چشم باطن مشاهده نموده و یقین نمود که خدای جلیل در پاکستان حاکمیّت دارد , و الا در این کشور هیچ انسانی برای پاکستان نمی اندیشد و هیچ قدمی برای حفظ پاکستان برداشته نه نمی شود و در این کشور همه آحادش پیش از همه در فکر جیب خودشان هستند , ریشوه ستانی دزدی , آدم کشی و عربده بازی غوغا می کند و هر روز اتفاق عجیب و غریب در پاکستان رخ می دهد امّا بازهم با تمام خیانتهای آشکار و پنهان پاکستان هست و از عمر این کشور بی در و پیکر60 سال گذشته است.

 به گفته ریس جمهور فقید چین اینهمه انسانها در پاکستان در قالب نژاد های مختلف چگونه به پیش می روند؟
به قلم اللهیاری

خرافات  در زندگی افراد

انسان پیش ازانیکه به اصل مبده ی خلقت بیندیشد و راز هستی را در نظام آفرینیش درک کنند, گرفتار یک سری موهوماتی می شوند که با خرافات توأم بوده وخرفات پرستیهاست که مانع حرکت انسان به سوی تعّقل و تدّبر می شود و انسان را از مسیر اصلی آن باز داشته و درب کمال را برویش می بندد. مثلاً نحس دانستن چهار شنبه ها و دوشنبه ها و 13 هر ماه  را .

به طور مثال 13 بدر در ایران و آواز خواندن کلاخ در اعراب بدترین نوعی از تخیّلات بوده و اگر کسی در ایران اراده سفر داشته باشد از اول سال تا 13 بدر از ایران خارج نه می شوند. و در اعراب نیز پیش از سفر اگر کلاخی آواز خواند سفر خویش را لغوه می کنند. و در افغانستان شماره 39 را نحس میدانند و درهزاره جات اگر در جریان سفرخرگوشی از جلو راهش رد شد به فال بد می گیرند و.....  در این قسمت خیلیها صحبتهای دارند که در واقع خردمندانه نیست و عاقلان میدانند که مشکلات اینهمه خرافات از کجا ناشی می شود.

در موقع حرکت امام علی علیه السلام در جنگ جمل شخصی آمد و گفت : یا علی اگر این سفر را ترک نکنی قطعاً به شکست مواجه خواهی شد , زیراکه در حساب من قمر درعقرب بوده و مطابق محاسبه من دشواریها را در پیش داری و .....

امام علی علیه السلام فرمود آنکه نظام هستی بدست اوست بهتر از جناب عالی میداند و مذخرفات را بگذار کنار و به لشکریان خود دستور حرکت داده و در جنگ جمل به پیروزی حتمی رسید. اسلام مکتب واقع گراه می باشد و به پیروانش همیشه تذکر داده است که باید بر اساس فطرت حرکت نمود, همه روزها مبارک و هر یک از روزها به نام مبارک ایمه  ی اطهار نامگذاری شده است , پس اگر چنین هست آیا روز چهار شنبه را می توان نحس خواند؟ که هرگزنه.

ولی تلقی و برداشت ناقص شخص انسان است که روز خدا را نحس میداند. در حالیکه هر روز روز نو و مأموریت جدید درکار بوده و روز گذشته با تمام آنچه که در او ثبت شد تمام گردید. پس چرا انسان این را نه می خواهد بداند که در روزیکه گذشت چه فعلی از او بوجود آمده بود و برای ذخیره ی خود کدام نعمت را پس انداز نموده است, که در دفتر روز که گذشت ثبت شد. شک و تردید در پیرامون خلقت هر روز حرام بوده و روزهای خدا را که دارای رسالت می باشد نباید نحس دانست.  

در میان زنان جامعه اسلامی اعتقادات ناروا فراوان بوده و این کار باعث عقب ماندگی شان شده است و مظلومیتها نیز از همین جا ناشی می شود, فلذا تنها راهی رهائی از آن پناه بردن به خدای سبحان می باشد که در واقع همه آنچه که هست از اوست.

 برای دفع هر گونه اندیشه های نا روا تدّبر و اندیشیدن لازم است و انسان باید برخلاف آنچه که در اندیشه او در ارتباط با خرافات حاکم می باشد اگر عمل نماید یقیناً راز کامیابی خویش را بدست خواهند آورد.

صدقه رد هر بلاست , امام علی علیه السلام دادن صدقه  و نیات خیر را بهترین وسیله دانسته و برای کشایش کار ومشکلات روحی و جسمی و دفع خرفات صدقات را بی نهایت سفارش کرده است و در تجربه نیز ثابت شده است که نحسها را با صدقات و نیات خیر تبدیل به  نیک بختی کرده اند.......     .ادامه دارد.....بقلم اللهیاری

@

©2003, Voice of Hazarajat .   
Last Update : 2012/03/15        >>>Back to Home