VHAبسم الله الرحمن الرحیم

آرشیو 2012-3-15

حقیقت شگفت‌انگیز درباره میوه‌ها

بدن شما برای سالم ماندن نیازمند انواع ویتامین‌ها، مواد معدنی، فیبر، قند، و آب است.میوه‌ها، این مواد مغذی را برای بدن شما فراهم می‌کنند و بخش قابل توجهی از رژیم غذایی روزانه‌تان را تشکیل می‌دهند. اما آیا از همه‌ی حقایق مرتبط با میوه‌ها، آگاهی دارید؟

به گزارش جام جم ، در ادامه به برخی از این حقایق جالب اشاره خواهیم کرد:

۱ کالری میوه‌ها، پایین است. میوه‌ها سیرکننده هستند، اما کالری اضافی یا چربی ندارند. آن‌ها شامل انواع ویتامین، فیبر، و قند هستند- تمام موادی که بدن برای سالم بودن به آن‌ها نیاز دارد.

۲ میوه‌ها، بیماری‌های قلبی عروقی را کاهش می‌دهند. بسیاری از میوه‌ها، از این قابلیت بهره مند هستند که خطر ابتلاء به بیماری‌های قلبی عروقی، سکته، انواع دیابت، و همچنین سرطان، را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهند. بنابراین، افرادی که از بیماری‌های قلبی رنج می‌برند، می‌توانند با حرص و ولع و به هر میزان که دوست دارند، میوه بخورند.

۳ میوه‌ها، کلسترول ندارند. بسیاری از افراد به دلیل مصرف محصولات غذایی ناسالم، از کلسترول بالا رنج می‌برند. این امر موجب می‌شود تا آنها در مقابل بیماری‌های قلبی، و همچنین انواع دیگر بیماری‌ها، بسیار آسیب پذیر باشند. اما میوه‌ها می‌توانند شما را در مقابل این بیماری‌ها بیمه نمایند، زیرا ۱۰۰% از کلسترول تهی هستند.

۴ میوه‌ها، به هضم غذا کمک می کنند. میوه‌ها از فیبر طبیعی بهره‌مند هستند. این فیبر، برای دفع کلسترول و چربی از بدن، بسیار ضروری هستند. بنابراین، در واقع سبب می‌شوند تا بدن شما سالم بماند. همچنین، به هضم غذا کمک کرده و خطر گرفتار شدن به یبوست را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

۵ میوه ها، سطح ایمنی بدن را افزایش می‌دهند. میوه‌ها سطح بالایی از آنتی اکسیدان‌ها مانند ویتامین C و آنتو سیانین دارند. هنگامی که این دو با یکدیگر ترکیب می‌شوند، خطرات ناشی از استرس، انواع بیماری‌ها، و سرطان را کاهش می‌دهند. علاوه بر این، میوه‌ها سیستم ایمنی بدن را تقویت نموده و از بدن در مقابل ابتلا به انواع بیماری‌ها، محافظت می‌کنند.

۶ میوه ها از پیر شدن جلوگیری می‌کنند. بسیاری از میوه‌ها مانند شاه توت، زغال اخته، تمشک، و دیگر میوه های آبی رنگ، از خواصی بهره مند هستند که فرایند پیری را با تاخیر مواجه می‌سازند. بنابراین، با خوردن چنین میوه هایی می توانید از ایجاد رنگدانه و چین و چروک بر روی صورت جلوگیری کنید؛ یا در واقع، این فرایند را با تاخیر مواجه سازید. این میوه‌ها، از سلول‌ها، بافت‌ها، و ارگان‌های بدن، محافظت نموده و آنها را جوان نگاه می‌دارند.

۷ میوه‌ها، فشار خون را تنظیم می‌کنند. میوه‌هایی چون سیب و آواکادو، فشار خون بدن را تنظیم کرده و آن را در حد تعادل نگاه می‌دارند.

۸ میوه‌ها، طول عمر را افزایش می‌دهند. در پایان، باید به مهمترین ویژگی میوه‌ها اشاره کنم و آن خاصیت آنها در افزایش طول عمر است.

میوه‌هایی شبیه به کدوی تلخ و نارگیل، از خواص دارویی بهره‌مند هستند. کدوی تلخ از خواص ضد‌سرطانی، ضد ویروسی، و ضد مالاریایی بهره‌مند است.

از سوی دیگر، از آب نارگیل، می‌توان برای انتقال خون استفاده نمود؛ زیرا آب نارگیل، بسیار شبیه به پلاسمای خون است. در طول جنگ جهانی دوم، آب نارگیل با این خاصیت خارق العاده ی خود، جان بسیاری از سربازان را نجات داد.

ما و ببر های کاغذی

در تاریخ افغانستان شکست ها را شاهدیم که در تمام تجاوز از ناحیه زور مندان به این کشور آخرالآمر باید قشون شان را جمع کنند و بروند

امروز نوبت آمریکا نیز رسیده است ولی آمریکا دوست ندارد که اعلان شکست در افغانستان را بنمایند و در این زمینه این موضوع مطرح است که دست های سازش با طالبان در میان باشد و زمینه ورود بعد از خروج آمریکا بازهم برای طالبان که قماش آمریکا و اینگلس هستند رمینه سازی شده باشد.

 ولی این موضوع را باید بدانیم که آمریکا و اروپا باید سند بر خروج را داشته باشند تا بگویند که مردم افغانستان به بودن ما در کشورشان راضی نیست و لذاست که ما ترجیح میدهیم که خاک افغانستان را ترک کنیم ولو اگر ما برای کمک به این مردم آمد بودیم.

 در اینجا باید مردم افغانستان آگا باشند که که آمریکا و اروپا بهانه می خواهند و این بهانه جویها را نیز خودشان طرح می کنند و به خورد مردم افغانستان می دهند.....

ملت افغانستان باید خون سردی شان حفظ کنند و کاری نکنند که از زیر باران بر خیزند و در زیر ناودان سفره پهن کنند , طالبان همان که آمریکا و اینگلیس آنان را خلق کرده بوند و اگر فردا آمریکا و یا شیطان پیر انگلسی خارج شوند بازهم فرزندان نامشروع آنان جایگزین خواهند شد.

مثل معروف که دوتا پنجا یک صد است. و لذاست که در انتخاب آینده باید مردم افغانستان دقیق باشند و درک کنند که نباید سرنویشت آینده ی خویش را در اختیار کسانی بگذارند که سالیان دراز مدارس و مکاتب مردم افغانستان را آتش زده اند... وسلام.. نقل از فرهنگیان جاغوری

آنچه که خواهران ما باید بدانند

علت سرطان پستان در زنان

علت افزایش سرطان سینه و پستان مربوط به گروهی از زنان هستند که دیرتر ازدواج می‌کنند،‌ دیرتر بچه‌دار می‌شوند و تعداد بچه‌هایشان کمتر است و شیردهی آنها نیز کمتر بوده و در حالیکه تمام عوامل پیشگیری کننده به‌طور ذاتی در زنان وجود دارد که اگر بانوان رعایت نموده و به وظایف شان دقیق شوند

خداوند سبحان شیر مادر را برای سلامتی فرزندان اگر در نظر گرفته است دال بر اینست که هم وجود مادر از بیماری های مزمن مانند سرطان در امان می ماند و هم وجود نوزادان در مقابل سرما و گرما استقامت پیدا می کنند 

نوزاد هیچگاه آرامش را احساس نمی کند مگر اینکه در دامن مادر قرار بگیرد ؛ و محبت را لمس نمی کند مگر اینکه دستان نوازش گر مادر بر سر و صورت او کشیده شود , لذاست که ایمه ی طاهرین علیه السلام به مادران توصیه می کنند که در موقع غضب , کدورت و حسد هرگز سینه تان را بر دهان بچه های تان نگذارید زیراکه در آن لحظه وجود شما مملو از شیره ی هست که اگر به اطفال سرایت کند قطعاً بیماری تولید می کند. پس در موقع شیر دادن تبسم و نوازش را از بچه های تان دریغ نکنید و با لمس سر و صورت آنان به بچه های تان حیات و روحیه ببخشید. ناگفته نماند که در موقع شیر دادن یاد و نام خداوند را بر لب داشته و از شنیدن موزیک و ساز  و آواز پرهیز نماید 

بیداری و درک از مسؤلیتها

خواهران مسلمان باید بیدار باشند و در پیرامون رسالت انسانی شان دقیق شوند و بدانند که مادر شدن یک راز و آرزوی هست که خداوند آن را در وجود زنان تمرکز داده است تا باشد که هم وجود خودشان از بیماری لاعلاج سرطان سینه رهای یابد و هم خانواده  را گرم نگهداشته و هدایت و رهبری نمایند و باید بانوان عزیز بدانند که مادر معلم منزل می باشد و خدا خانه ی را بدون معلم قرار ندهد. 

تقلید کور کورانه از نظام بی ارزش غرب خواهران و برادران مسلمان ما را یقیناً به جهنم دنیا و آخرت گرفتار می کند و زندگی را درکام آنان تلخ ساخته و عزّت و لذّت حیات را از آنان سلب می کنند. چرا خواهران ما دارای فرزندان فروان نباشند؟ و چرا مادر نشوند؟ و چرا نگرانی از آینده؟در حالیکه هم روزی دهنده خداست و هم آینده بدست پروردگار می باشد و ما فقط و فقط مسؤل تربیت فرزندان هستیم و خداوند سبحان از هر لحاظ یاور ماست؛  فلذا ما از خود نظامی داریم و قوانین تکمیل در باره خانه و خانواده ؛ و لذاست که باید سرنویشت خویش را خود تعین نمایم , و الا تقلید از زنان و مردان غرب حماقت بزرگ بوده و آفت و آتش را در منزل ما بر پا خواهند کرد و چنین هم شده است و خیلی از خوانواده ها با پیروی از غرب حیات و هستی شان برباد رفته است. 

 حمایت زنان باید باشد 

زن همراز و همکار و پشتبان شوهرش می باشد و مرد در ایام حیات زمانی مردند که زنان آنان را یاری کنند و اگر خدای نخواسته زن در منزل با کدورت و کینه عمل نماید مرد در بیرون منزل ناکام خواهند بود و مردان و زنان عاقل و خردمند با گذشت و مدارا در منزل خانه را برای خود و اهل و عیال شان گستان می سازد انشالله.  ع. ب قاسمی 2012-2-18

اسپانیا و آثار اقتدار علمی مسلمین

امروز در یکی از برنامه های تلویزونی آثار اقتدار مسلمین در اسپانیا را شاهد بودم که البته برای بنده به عنوان یک انسان مسلمان حیرت بر انگیز بود , ساختمان های ششصد ساله و یا کم و بیش این موضوع را نشان میداد که چگونه در بنای آن ظرافت و پختگی خاص بکار رفته و چه دستانی این آثار گران بها را بیادگار گذاشته اند؟ در همه ی در و دیوار آیات قرآن بکار رفته است و مزین به نام مبارک الله و مزایک های را که طرح کرده اند اگر از دور تماشا نمایی همه یکسان به نظر می آید ولی از نزدیک هرکدام سایز و اندازه آن کاملاً متفاوت است.

سالها از ایجاد این ساختمانهای بزرگ و کوچک گذشته است ولی تا بحال بعد از چندین قرن حادثه برای آن اتفاق نیفتاده است و هروز دید و باز دید هنر مندان عالم از این قصر ها و ساختمان ها بیشتر شده و اقتدار علوم اسلامی بدست مسلمین را به تماشا می نشینند.

دانشمندان قرن حاضر در این برنامه متحیرانه سخن بر زبان می راندند که اگر بعضی از نقاط این ساختمانها تخریب شود ما قادر در مرمت آن نیستیم و این تیکنیکی را که مسلمانان بکار برده اند برای ما حیرت بر انگیز می باشد و بسیار دشوار:

 اینجا این سوال مطرح است

براستی این همه اقتدار گران مایه چگونه برای مدت کوتاهی خلق شد؟ و  چرا این خلّاقیت ها از کف مسلمین رفت؟ و چرا علوم اسلامی که بنیاد همه علوم می باشد از دست مسلمانان بیرون گردید؟ و چرا اروپا میراث خوار علمی شدند که مسلمانان آن را پایه گذاری کرده بودند؟ 

جواب فقط یک جمله می باشد . فتنه فتنه فتنه

فتنه و نفاق و نفس پرستی ها عامل می شود که آبادی و عظمت ها را ویران می کند و اقتدار یک ملت را به خاک سیا می کشاند و بلای را بوجود می آورد که در آن تر و خشک یکسان نابود گردد 

در پیرامون سقوط مسلمین در اسپانیا بعد از مطالعات این نتیجه بدست می آید که این همه خفّت خواری برای مسلمین از زمانی آغاز شد که افسران اسلامی بر سر زن جوانی باهم گلاویز شدند و بازنده به شراب رو آورده و سر و سّر کیان اسلامی را در اثر حسادت در اختیار دشمنان الهی قرار داد.

در حقیقت حسادت , کینه و نفس پرستی عامل شد که در آن خانه های مسلمین ویران شود و اقتدار از بیخ و بون ریشه کن شده و دشمنان وارد میدان و مراکز اسلامی گردد و جامعه اسلامی را بخاک سیا بکشاند , چنانچه که امروز نیز ما آن را در میان کشورهای اسلامی بچشم خویش شاهدیم و می بینیم که نفاق چگونه ریشه های جامعه ی اسلامی را می خشکاند. اشغال عراق , افغانستان , لیبی و اینک سوریه سند گفتار ماست: بقلم ع.ب اللهیاری

خوف و رجاء

یک گردو { چهار مغز } در روز نسخه سحرآميز سلامتي

در حالي كه متخصصان تغذيه و سلامت تاكيد مي كنند كه مصرف يك مشت از مغز خشكبار در روز خطر بروز بيماريهاي قلبي را به ميزان قابل توجهي كاهش مي دهد، مغز گردو علاوه بر اين مزيت، خواص بسيار ديگري نيز براي بدن دارد و مصرف روزانه يك عدد مغز گردو شما را از پزشك بي نياز مي كند.

مغز گردو منبع غني از چربي هاي مفيد و با ارزش يعني اسيدهاي چرب امگا-3 است كه در ماهي و تخمه كتان يافت مي شوند. اين چربي ها خطر ابتلا به بيماريهاي قلبي را كاهش مي دهند. علاوه بر اين، چربي هاي امگا-3 در تقويت سيستم ايمني بدن بسيار موثر هستند، خاصيت ضدالتهابي فوق العاده دارند و از بدن در برابر آرتريت، آسم، پسوريازيس، سندرم پيش از قاعدگي (PMS) و انواع خاصي از سرطان ها محافظت مي كنند.

اين اسيدهاي چرب كه در مغز گردو، تخمه كتان و نيز ماهي يافت مي شوند در عين حال خاصيت ضدافسردگي دارند و براي بيماران مبتلا به شيزوفرني، مانيا- افسردگي، اختلال دو قطبي و بي ثباتي هاي خلقي مفيد هستند.

مغز گردو رژيم غذايي غني براي كاهش سطح كلسترول بد و كاهش خطر امراض قلبي و عروقي است. بعلاوه مغز گردو با كاهش ميزان كلسترول بد خاصيت ضدالتهابي دارد و عملكرد اندوتليال را بهبود مي بخشد. نقصان در عملكرد اندوتليال باافزايش خطر بيماريهايي چون فشار خون بالا، ديابت، سطح غيرعادي كلتسرول و بيماري قلبي مرتبط است.

به گزارش روزنامه اكسپرس، علاوه بر اين ها، مغز گردو حاوي تركيبات محافظ اعصاب مانند ويتامين اي، فوليت، ملاتونين، پلي فنول ها و آنتي اكسيدان ها است. اين تركيبات در بهبود كاركرد مغز و به تاخير انداختن روند پيري بسيار موثر هستند. 

اعتدال و میانه روی را در مصرف مواد خوراکی را نباید فراموش کرد زیراکه زیاده نیز نیز اصل مواد را در وجود مصموم می کند و در وجود نیز اثرات منفی بر جای خواهند گذاشت

بنام خداوند بخشاینده مهربان.

عکسی از نجیب الله مسافر بدستم رسید که بادیدن آن عمیقاً متأثر شدم و در اندیشه ام غصه ی خلق شد که براستی سرزمین و دنیای موجود مال همه بندگان خداست ولی , در همین جهان هستی چرا عده ی آنقدر اسیرند که قادر نیستند تا زندگی ظاهری خویش را در سایه فقرو بیچارگی سامان بخشند و حیات و هستی را آنطوریکه حق شانند در سایه عدالت اجتماعی سپری نمایند.

نجیب الله مسافر با پیشه ی که دارد واقعاً حقایقی از زندگی مستمندان و فقرای منطقه  را به تصویر کشانیده و به جامعه انسانی پیام میدهد که تو ای انسان رسالت سنگین را بر دوش داری تا بدانی که در کنارت قطعاً محروم و مظلومی وجود دارد که در سایه نظام هستی آشکارا بر حق او ظلم می شود و دارو ندار او را به سرقت و غارت می برند.

دشت و دمن و کوه پایه های افغانستان مملو از ذخایر است از آهن گرفته تا طلای ناب و از مس و سنگ زغال الی گاز و تیل و مواد های مورد ضرورت روز تیکنولوژی و..... ولی متأسّفانه دشمنان جامعه اسلامی افغانستان با هزاران حیله و نیرنگ این نعمت خدا دادی را از چنگ ملت افغانستان می ربایند و یا در سایه تعصبات داخلی نمی گذارند که صاحبان اصلی به اهداف عالیه ی علمی و مکتب و قلم و کاعذ برسند تاکه در سایه رشد اندیشی و فکری برای آبادی خویش دست و پا بزنند.

استعمارگران بین المللی گاهی در قالب حق و حقوق بشر و گاهی در قالب ضد تروریزم و گاهی هم در قالب دفاع از حرّیت و آزادی ولی گاهی در قالب دین و مذهب وارد صحنه می شوند و برای چاپیدن اموال و ذخایر یک کشور با ایجاد , گروهای مختلف آن ملت را بجان هم انداحته و فتنه های را ایجاد می کنند که تا سالهای سال خون در میان شان جاری باشد .

اینجاست که جامعه ی بی فرهنگ گم شده در میان جهالت وارداتی , با تهاجم بر همدیگر فرصت های گران بهای شان را نابود می کنند و با کینه و عدوات کور , شعور و دانش را فدایی خواسته باطل شان می کنند و با جهالت و فقر فرهنگی بلای را بر سرشان می آورند که تا سالهای سال باید تحقیر شوند و در چنگال  دیویی استعمار کننده خورد خمیر گردید و حق دفاع از هویت خویش را نداشته باشند. 

با این وصف اگر امروز ما در افغانستان گرفتاریم و رنجهای اقتصادی ما را می آزارد و در گوشه و کنار این کشور مردم زجر می کشند را , در ذهن مجسم سازیم , مانند عکس آقای نجیب الله مسافر از دختر خوردسال در گوشه و کنار این کشور را باید گفت ؛ که هشتاد درصد جامعه ی استعمار زده ما از نعمت اولیه ی زندگی محرومند و از نعمت خدادی شان کوچکترین بهره را نمی برند و در سایه ی خیانتهای داخلی و خارجی نه می توانند که به اهداف اقتصادی برسند و یا از نعمت عدالت برخور دار شوند.

در حال حاضر با این همه بیچارگی ملی و حقارت های پیاپی و کینه ها و عداوت های مرموز ؛ فرزندان عزیز افغانستان مسؤولیت دارند که چشم باز کنند و در پیرامون این همه جهل فکری و اندیشه ناهموار که دود از دماغ ملت افغانستان در آورده است را مورد مطالعه قرار دهند و بدانند که چرا گاهی بلای طالبانی در سایه دین بی منطق مسلط می شوند و گاهی در سایه کمونیست های دین ستیز و گاهی هم در سایه ی دیموکراسی و مرام ناهموارغربیهای فاسد.

حال بر ما و فرزندان مانیست که وارد میدان دانش آموزی شویم؟ و برای فقر زدای دست بدامن علم و کمال شویم؟ و در سایه ایمان بخداوند برای آبادی و نجات  افغانستان کمر همت را بی بندیم؟ و آستین ها را بالا زده و برای دفاع از هویّت خویش مردانه افغانستان را کشوری بسازیم که در آن نه فقر باشد و نه کینه و حسادت های قومی و قبیله گرایی کور؟

 اینها همه پرسش از همه ی ماست که پاسخ می طلبد و امیدوارم که ملت افغانستان بخود آیند در پیرامون آینده صادقانه فکر کنند برای پاسخگوی به نسل آینده وجود خویش را به دانش و فرهنگ بیالایند تا باشد که در قرن حاضر از کاروان تمدن عقب نمانیم .

 از زحمات نجیب الله مسافرتقدیر می شود و امید که در این زمینه بیشر فعّال باشد انشالله.

بقلم عبدلقاسیم 2011-12-04

مثل معروف

میگویند که به فقراه ماهی آماده را ندهید بلکه به آنان ماهی گیری را بیاموزید تاکه خود برای رزق یابی وارد کار و زار شوند

 مثل هزارگی

میگویند کسانیکه عزیزان خویش در اثر ظلم ظالم از دست داده اند را مورد ترحم قرار ندهید بلکه راه آموزش, دفاع و خشم را به آنان بیاموزید تاکه برای انتقام خون عزیزان خویش آماده ی یورش و حمله بر دشمن شوند. امروز فرزندان هزاره را اگر مورد ترحم قرار دهید این خودش ممکن اثری نیکوی داشته باشد ولی برای فرزندان قوم ابهت و انسجام و حرکت افتخار آفرینی را برای دفاع از هویت شان یاد داد و آموزاند تاکه در مقابل دشمنان خویش مردانه قد علم کنند و از کرامت و شرف خویش دفاع نمایند

قومای عزیز سلام

خداوند سبحان هیچ ملتی را دچار مصیبت نمی کند مگر آنکه خود آن ملت و قوم دچار عصیان و فتنه شوند و بلاها را بر خویش وارد کنند.

 مدتیکه در کویته بودم و با نشست و برخواستها این حقیقت برایم مشخص شد که ترازوی نفاق از زمین بالا نمی شود و مردم هزاره کویته آنچنان دچار نفاقند که گویی دشمنی های این قوم تمامی ندارد.

این قوم در کویته نه سر دارند و نه سریشته و سران قوم هرکدام برای احیایی اندیشه کاذب خود پرستی و ریاست  روانند. مثلاً اگر جنازه هم بر دست داشته باشند که هروز دارند و در راه قبرستان روان , ولی بازهم دلهایشان با همدیگر قهرند و کینه ها در چهره هایشان نمایان است.

اگر با ایچ دی پی بینشینی یعنی {هزاره دیموکرایک پارتی} هم و غم این گروه اینست که باید تخم عداوت را بکارد و کینه ها را ایجاد کند و با طعنه و دشنام طرف مقابل را بکوبد و طرف خویش را بیگانه پرست یاد کنند و اگر با روحانیت رو برو شوی سخنان آنها اینست که سران دیموکراتیک پارتی شرابی و کبابی هستند و اگر با ایچ ایس او نشست و بر خواست داشته باشی آنها خود شان طوطیان بهشتی می دانند که هم روحانیت را مرتجع می خوانند و هم  دیموکراتیک را نوکر آمریکا. خلاصه این ها در هر لباسی که هستند و در هر گروه , خدا میداند که غیرت دینی شان خاموشند و لباس عصیان و فتنه را بر تن داشته و عامل بی نوایی مردم خویش می باشند و امروز این بلاها که در سایه نفاق قومی در کویته بر مردم چیره شده است از همین فتنه ها بر میخیزد

دشمن نه بر روحانیت هزاره  رحم می کند و نه بر دیموکراتیک پارتی هزاره و نه بر بقیای قوم هزاره.

 با همه این خونهای ریخته شده , هنوز که هنوز هست این سران بی شعور بخود نمی آیند و دست از فتنه و نفاق بر نمی دارند. آخیر تابکی؟ آیا بدتر از امروز که مصیبتها بر شما نازل است روزی خواهند آمد؟ شما چه می خواهید؟ و به کدام کرسی می خواهید تکیه بزنید؟ ولی اگر مردم با شما نباشد آیا بجایی خواهید رسید؟ که هرگز نه. بقلم اللهیاری

دانشگاه اسلامی توکیو

آیت الکرسی را چرا بخوانیم

حضرت علي عليه‌السلام فرمودند: بر مسلمان لازم است كه شب را به پايان نياورد مگر آنكه آية‌الكرسي را بخواند و اگر مي‌دانستيد كه آية‌الكرسي چيست و در آن چيست، هرگز آن را رها نمي‌كرديد.

آية‌الكرسي نام يك آيه است كه با الله لا اله الا هو الحي القيوم آغاز و با هو العلي العظيم پايان مي‌يابد و دو آيه بعد از آن جزء آية‌الكرسي نمي‌باشد، هر چند در برخي از موارد به خواندن آن‌ها همراه آية‌الكرسي تاكيد شده است.

فضيلت و عظمت
رسول اكرم صلي الله عليه و آله به علي عليه‌السلام فرمودند: "قرآن كلامي برتر و بزرگ است و سوره بقره، سيد قرآن و آية‌الكرسي سيد بقره است. ". سپس فرمودند: "آية‌الكرسي از گنجينه‌اي در زير عرش به من عطا شده است و قبل از من به هيچ پيغمبري چنين عطائي نشده است. "

سفارش به خواندن آية‌الكرسي در روايات
حضرت علي عليه‌السلام فرمودند: بر مسلمان لازم است كه شب را به پايان نياورد مگر آنكه آية‌الكرسي را بخواند و اگر مي‌دانستيد كه آية‌الكرسي چيست و در آن چيست، هرگز آن را رها نمي‌كرديد. پيامبر به من فرمود: "آية‌الكرسي " از گنجينه‌اي در زير عرش به من عطا شده است و قبل از من به هيچ پيغمبري چنين عطائي نشده است. سپس حضرت فرمود: "از وقتي اين مطلب را از پيامبر صلي الله عليه واله شنيدم، در تمام شب‌ها آن را خواندم و هرگز آن را ترك نكردم. " سپس فرمودند: "هر شب در سه وقت آية‌الكرسي را مي‌خوانم. "2

همچنين حضرت علي عليه‌السلام فرمودند: پيامبر صلي الله عليه واله مرا خواست و فرمود: آنگاه كه به بستر خواب رفتي بسيار استغفار كن و صلوات بفرست و زياد قل هو الله احد (سوره توحيد) را بخوان كه نور قرآن است و بر تو باد به قرائت آية‌الكرسي كه در هر حرف آن هزار بركت و هزار رحمت است.3

امام باقر عليه‌السلام فرمودند: هر كسي در پي وضو گرفتن، آية‌الكرسي بخواند، خداوند ثواب چهل سال عبادت به وي عطا كند و ...4

پيامبر صلي الله عليه و آله به حضرت علي عليه‌السلام فرمودند: آنگاه كه از منزل در پي حاجتي بيرون شدي آية‌الكرسي تلاوت كن، زيرا موجب برآورده شدن حاجت مي‌باشد.5

امام حسن عسگري عليه‌السلام فرمودند: آنگاه كه در سفر احتمال خطر دادي، قبل از سفر سوره‌هاي حمد، معوذتين، آية‌الكرسي و قدر را بخوان.6

امام صادق عليه‌السلام مي‌فرمايند: هر وقت خواستي سفر كني با ميمنت است، به شرط اينكه قبل از آن صدقه بدهي و آية‌الكرسي بخواني.7

امام موسي بن جعفر عليه‌السلام فرمودند: هر فردي كه مي‌خواهد سفر كند به طرف در بايستد و سه آية‌الكرسي به طرف راست، چپ و مقابل خود بخواند و اين موجب حفظ و دفع بدي‌ها و پريشاني مي‌شود.8

پيامبر اكرم صلي الله عليه واله فرمودند: هر وقت شخص آية‌الكرسي بخواند و بر اهل قبور اهداء كند، خداوند از هر حرف آن، ملكي مي‌آفريند كه تا قيامت براي آن شخص تسبيح مي‌كند.

پيامبر اكرم صلي الله عليه واله درباره آية‌الكرسي فرمودند: "در خانه آية‌الكرسي بخوانيد كه شيطان به شما نزديك نمي‌شود. "9   برداشت از سایت فرهنگیان جاغوری

سوال ما را پاسخ دهید

میگویند که آدمی دارای پنج خصلت است که هرکدام به نوبه خود در اداره ی حیات و هستی نقش دارد

1-  خصلت خود باوریست که در ذات خود به انسان تحّرُک می بخشد و این خصلت اگر در وجود انسان افت پیدا کند و یا منجمد شود انسان هویّت انسانی خویش را از دست خواهند داد.

2 – خصلت برتری جوی هست که ذاتاً در وجود انسان چه بخواهیم و یا نخواهیم وجود دارد , اگر این خصلت کنترول و یا مهار نگردد انسان به بیماری خود محوری , خود خواهی و دیکتاتوری گرفتار خواهند شد.

3 – خصلت سوم در انسان دنیا پرستی هست که در آن انسان دید باطن خویش را از دست داده و برای بدست آوردن دنیا و ثروت , نه حلال را می شناسد و نه حرام , یک چنین انسان همیشه دچار حرص , آز و طمع می باشد که در ذات خود نوع بیماری محسوب می گردد , اگر خدای نخواسته انسان گرفتار این خصلت شد قطعاً از تضیع حقوق دیگران نیز باکی ندارد. ناگفته نماند که دنیا پرستان دچار بیماری روحی خطرناک هستند زیراکه آرامش درونی آنان لطمه دیده و بیماری های مزمن در وجود شان لانه کرده است که تقریباً لاعلاج می باشد , الا در سایه توبه و انابه و رد اموال مقبوضه یعنی غضب شده.

ناگفته نماند که عملکرد جنگ افروزان امروز و جنایات آنان بر خواسته از دنیا پرستی هاست و برای بدست آوردن زر و زیور دنیایی هرقدر می کشند و فساد هارا براه می اندازند بازهم قانع نیستند.

4 – خصلت چهارم خصلت حیوانی انسان است , اگر انسان در زندگی حمّ و غمش لذّت جسمی باشد و در مجموع  روح حیوانی او فربه و چاق گردد یقیناً این عمل او را , در ورطه بی خبری از نظام هستی دفن خواهند کرد که سر انجامش عدم درک از رسالت انسانی و توانمندی های روحی انسان است و لذاست که میگوید خصلت حیوانی را در وجودت ارتقا مبخش که ممکن تو را از جرگه انسانیّت دور خواهند کرد.

5 – خصلت پنجم آنست که انسان عاشقانه دوست دارد که در خدمت همنوعان خویش باشد و از هرطریق ممکن برای رفع و دفع مشکلات دیگران اقدام کنند و برای اشاعه دانش , کمال و هنر انسانی و دعوت بندگان خدا بسوی پرستش خدا بر اساس شناخت  تلاش نماید و در انتها در آرزوی سعادت دنیا و آخرت برای بشریت می باشد که به این می گویند افضل خصلت ها که مورد تأید خدای بزرگ نیزهست و از اینکه انسان خلیفه الله در زمین می باشد خدای رب العالمین این خصلت را برای او هدیه نموده است تاکه از طریق آن جامعه بشری بسوی کمال و جمال حرکت کنند.

در دنیای گذشته و ظاهری نیز راد مردان و شخصیّت های بزرگند , که همیشه در حلّ مشکلات دیگران پیش قدم بوده و هستند

حال سوال ما از شما اینست که شخص جناب عالی دارای کدام یک از این پنج خصلت خواهید بود؟ و جواب شما در این زمینه چیست؟ بقلم اللهیاری

آتش زیر خاکستر!

آلبوم مشقهای کوتای انترنتی2011

چرا اقوام ما نیز به هوش نمی آید؟

بعد از جنگ جهانی دوم آمریکا جاپان را کاملاً اشغال کرد ولی جاپانیهای مقیم آمریکا بعد از جنگ اتوماتیک تابیعیت آمریکا را دریافت
نموده و به کار و زندگی آغاز کردند . جاپانی ها فوق العاده دماغ کاری دارند و بعد از مدت کوتاهی در اثر تلاش و زحمت در آمریکاه ثروت فراوان را کسب کردند که در میان ملّیتها جاپانی ها اول بودند. حسادت امریکاییها نسبت به فعالیت های جاپانیها گول کرد و به بهانه ی واهی اتهامی را به جاپانی ها بست و آنان را خاین ملی قمداد نمودند و تمام سرمایه های آنان را به نفع آمریکایها مصادره نموده و برهنه از نو دوباره آنان را آزاد ساختند.

بعد از این حادثه جاپانیها دریافتند که در کشور دیگران سرمایه اندوزی خیانت به خویشتن می باشد و از آن روز تا به امروز همه جاپانی ها در این باورند که در قدم اول کشور خود را باید آباد ساخت و بنیاد کشور خویش را محکم نمود و امروز جاپان کشوری شده است که آمریکا از لحاظ اقتصادی سر تعظیم به پیشگاه ملت جاپان فرود می آورد. حال با این همه تجربیات تاریخ چرا اقوام ما نیز به هوش نمی آید و از گذشته دیگران پند نمی گیرند؟
بقلم اللهیار

دشمنان از برقراری عدالت می ترسند

آقاي فوكوياما استراتژيست آمريكايي ژاپني ‌تبار و صاحب دكترين تاريخ در یکی از پیشنهادت خود بیان داشته و گفته بود که در جهان اسلام آنچه که برای سردم داران جهانی خطرناکست مذهب تشیع می باشد زیراکه این مذهب دارای دوبال بسیار قوی می باشد که در زمین و آسمان با آن سیر و پرواز داشته و همیشه با این بالهاست که نقشه و پلانهای ما را برای تسخیر جامعه اسلامی ناکام می گذارد.     

وي‌ با بيان اينكه , پروژه شيعه پرنده‌اي بسيار بلند پرواز است كه صاحب دو بال است كه , بال سبز از اعتقادش به امام زمان عجّل الله تعالي فرجه الشريف و بال قرمز و سرخش نيز از عاشورای حسینی ريشه گرفته است , به گفته اين استراتژيست، اين دو بال، اين پرنده را چنان به اوج مي‌ برند كه هيچ ‏يك از سلاح‌هاي ما به آن نمي ‌رسد و بيرون از تمام تسليحات ماست.

جملات بالا را باید به عنوان افتخار قالب نموده و شب و روز به آن اندیشید و ان اینکه شیعه ادامه دهنده راه حسین علیه السلام و منتظر مهدی موعود امام زمان علیه السلام می باشند که در جهان هستی عدالت را برای همه خواهانند و براستیکه عدالت بوجود نمی آید مگر اینکه اسلام ناب محمدی صل الله علیه و آله در سایه قیام امام مهدی علیه السلام در جهان پیاده شود. و لذاست که دشمنان از برقراری عدالت می ترسند.  اللهیاری

امر بمعروف و نهی از منکر

گفت مرا بگوشه ی کشاند و می خواست که حریمم را بشکند , فریاد بر آورده و کمک خواستم  و در لحظه ی مردی دیگری بفریادم رسید و با نواختن مشت محکم بصورت جوان معترض او را نقش بر زمین ساخت.

رو بطرف جوانک انداخته و گفتم خوب شدی , نامرد مگر از خودت خواهر و مادر نداری که این همه بی حیایی میکنی؟ جوان در جوابم گفت خواهر و مادر من مثل تو نیست که خودش را با این همه آرایش غلیظ و با اینهمه بد حجابی در انظار عموم قرار دهند تا که مردان هوسباز را بدنبال خود بکشانند , و سپس رو به من کرده و گفت خواهرم , من قصد هیچ گونه خلافی را با شما نداشتم جز امر بعروف و نهی از منکر مطابق قانون اجتماعی ولی , اشتبا از من بود که ندانسته داشتم شیطان را امر بمعروف و نهی از منکر می کردم.

بعد از شنیدن سخنان جوان لرزه بر بدنم افتاد و متوجه اعمالم شدم که مقصّر اصلی در این حادثه من هستم و براستی که زنانی مثل منند که در پیرامون اصالت و رسالت انسانی خود نمی اندیشند و با این حس که با برهنه شدن باید از مردان انتقام گرفت , خود را بر حق میدانند.

در حالیکه حجاب یک زن آرامش را برای او تضمین می کند و او را از بلایایی که بدنبال دارد مسؤن و محفوظ داشته و شخصیت انسانی او را نیز مقتدیرانه بنمایش خواهند گذاشت.  بعد از گفتگو و اعتراف از منفی های خودم از جوان عذر خواهی کرده و از او خواستم که مرا ببخشد ولی او با بی اعتنای از کنارم دور شد که گویی از کنار بت عریانی عبور کرده و رفت. ولی من ماندم با هزاران لعن و نفرین بر خود....بقلم اللهیاری

حق وحقوق اجتماع

مردان و زنان حق دارند که در زندگی خویش خود انتخاب کنند , امّا هر دو قشر در قبال حق جامعه اسلامی مسؤولند و باید حق و حقوق عموم را در نظر داشته باشند و بر اساس قانون اسلامی باید خودشان را با خواسته ی اجتماع وفق دهند

امّا باکمال تأسف حاکمین بر مردم بر اساس رسالت خویش عمل نمی کنند و جلوی بی بند و باری را تحت عنوان آزادی نمی گیرند و امروز در دنیای استکبار اگر یک بانوی برهنه وارد اجتماع می شوند از طرف روزنامه ها , مجلات و رادیو و تلویزون برای اشباع چشم از او تقدیر می شود و بی بند و باری او را مورد تأید قرار می دهند و در دفاع از او وارد میدان میشوند, در حالیکه این بانوی بی حجاب آشکارا در اثر خود باختگی روحی و کمبودات درونی حق یک اجتماع را زیرپا گذاشته و بر حقوق اجتماعی تجاوز می کند

آثار منفی بی حجابی در جامعه کار ساده ی نیست و اگر خداوند حجاب و پوشش را بر مرد وزن واجب کرده است دال بر اینست که اجتماع نیاز به آرامش و امنیت دارد

طبیعتاً آرامش و امنیّت اجتماعی از برکات تمکین به قانون خداوندی هست که همگان باید آن را رعایت کند , مرد و زن باید در حفظ وقار و شخصیّت انسانی خویش , حجاب و پوشش عادلانه را برای خود انتخاب نمایند تا باشد که  در جامعه امنیت روحی و جسمی بوجود آید ... بقلم اللهیاری

توبه گــــــــربه

روزی دانشمندی ادعا کرد که من گربه ی منزلم را به نحوی تربیت کرده ام که هرگز قابل باور نیست. مثلاً در جلسات علمی من در مقابل مهمانان چندین عمل تحیّرُ آمیز را انجام داده و از جمله شمع را با دست خود می گیرد تا حل مشکل دانشمندان شود.

یکی از دانشمندان دیگر وقتیکه این تعریف را از دوستش شنید تمنّای دیدن این گربه را نمود و از رفیقش خواست که جلسه ترتیب دهد تاکه از گربه دیدن نماید

بالآخره روز موعود فرا رسید و جلسه بر قرار شد گربه بر اساس تعلیم صاحبش آماده ی خدمت شد و با حرکات مودبّانه اش تعجب همگان را بر انگیخت , در این میان دوست دانشمند با مهارت خاص موشی را که پیش از پیش در چانته اش جا داده بود را برای امتحان بیرون آورده و در بالای میز قرار داد , زمانیکه موش بحرکت افتاد , گربه خوی حیوانی اش گُل کرد و با یگ جمپ برای گرفتن موش همه چیز را بهم زده و ولوله و شوری را برپا کرد.

در اینجا نه تربیت اثر کرد و نه تعلّم , بلکه گربه فطرتش برگشت و آنچه که در او بود آن را به نمایش گذاشت.

پس معلوم شد که توبه ی گربه آقای دانشمند از نبودن موش بوده است و نه تربیت و تلاش استاد.

حالا این سوال پیش می آید که براستی , انسان نیز در آزمایشگاه های الهی بگونه های مختلیف امتحان می شود و لذاست که علمای دین بیان میدارند که انسان در هر حال باید مراقب احوال خویش باشد.

سوال : شما نیز اگر مورد امتحان الهی واقع شوید مثلاً یک زمان ناگهان صورت اتوکاری شده ی نامحرم در کنارشما استاد که از جزّابیت خاص برخوردارست
آیا خود تان را کنار خواهید کشید تاکه بگناه آلوده نشوید؟

آیا بهترین راه برای فرار از افتادن در کام فساد اخلاقی و آلودگی های جنسی و بیماریهای لاعلاج چیبست؟ بهترین راهی را که یک جوان بتواند بر نفسش سلطه پیدا کند چه خواهند بود؟

سوال ما را پاسخ دهید
بقلم اللهیار
ی

فوائد وضو در زندگی انسان

خیلیها در پیرامون وضو گرفتن دقیق نیستند و معنی و مفهوم آن را آنطوریکه باید نمیدانند.

 

 وضو داشتن برای آرامش روح و تسکین قلب انسان اثر بخش بوده و آنانیکه قلباً مطیع فرمان الهی هستند همیشه در زندگی خویش شادابند و یقیناً این شادابی در سایه اطاعت و بندگی خدا و دایم با وضو بودن میسر است.

 

 وضو گرفتن و یا دایم با وضو بودن یکی از بهترین عملیست که انسان همیشه طهارت روح را همراه داشته و از اطمینان فوق العاده برخوردار میباشد.

 

صاحبان این عمل یعنی مطهّرین , شایستگانی هستند که با اطمینان خاطر و گامهای استوار در حّل مشکلات بندگان خدا با طهارت مشغول خدمت می باشند.

@

چند موضوع مهم در باره وضو

 

1 : طهارت: طاهرین به کسانی میگویند که در زندگی طهارت و پاکی را در جسم خویش رعایت می کنند و بعد از رفع و تخلیه درون , همیشه خود را با آب تطهیر نموده و نظافت و پاکی را  جداً  رعایت می کنند. خدای جلیل کسانی را که در نظافت خویش دقیق هستند را گرامی داشته و از آنان به نیکی یاد می کند.

 

در حدیث هست: آنانیکه نظافت را رعایت نمی کنند و جای بول غایط را با آب شستشو نمی کنند , دچار فشار سنگین قبر خواهند شد.

 

2 : نیّت : در گرفتن وضو دقت کامل لازم است که در قدم اوّل نیّت می باشد و انسان کوشش کند که برای رضایت خدا همیشه پاکیزه باشند.

 

3 : شستن دستهاست : انسان وقتیکه دستها را می شورند باید این اندیشه در او باشد که با این دستها نباید ظلم کند و نباید با دستانش به کمک ظالم و ستمگر بشتابد. و از خدا بخواهد که در حفاظت دستانش او را یاری کند تاکه از طریق آن به معصیّت و گناه گرفتار نشود.

 

4 : شستن صورت است: انسانهای عاقل همیشه از خدا تمنّا دارند که آبرو و عزّت آنان حفظ شود و در جامعه دارای وقار و ابهت باشند , اینکار میسر نیست الی در سایه شستن صورت با اندیشه ی اطاعت از اوامر خدای بزرگ , لذا در موقع که صورت را با آب می شوریم باید نیت ما خالص باشد و از خدا بخواهیم که در سایه عزتش , عزّت و آبروی ما را هم در دنیا و هم در عالم بعد از مرگ حفظ نماید.

 

5 : شستن آرنجهاست: شستن آرنجاه دعای خاصی دارد و انسان باید از خدا بخواهد که نامه اعمال او را بدست راستش دهد و نه در دست چپ. در این قسمت در قرآن کریم سوره اسراء آیه 12 الی 15 رجوع شود و آیاتی که باید در باره آن دقیق شد.

 

ناگفته نماند که مردان روزگار همیشه از خدا خواسته و می خواهند که شانه ها و  بازوانش در خدمت دین خدا و حمایت از اسلام باشد تا باشد که اصلاح بوجود آمده و صلح در سایه دین در جامعه اسلامی بر قرار گردد.

 

6 : مسح سر: در موقع مسح سر, انسان باید از خدا بخواهد که اندیشه و افکار او را ذلال و پاکیزه گرداند تا باشد که در راه اهداف والای الهی و به ثمر رساندن مرام عالی انسانی که همان خوب زیستن و در مسیر خدا بودن باشد , بیندیشد و در عمل , افکار سازنده خویش را برای بهبود اوضاع اجتماعی مورد استفاده قرار دهد.

 

7 : مسح پاهاست: انسان نیاز دارد که در زندگی خویش با قدمهای استوار به پیش رود و در دایره حیات قدم های او نلرزیده و در گودال پرستیش دنیا غرق نشود.

 

 لذاست که در موقع مسح پاها باید از خدا خواست که در اطاعت از دین و حمایت از اسلام  او را ثابت قدم گرداند تا باشد که با قدمهای استوار دین خدا را یاری نماید.

 

 وضو و طهارت را اندک نشمارید و باید ایمان داشت که حکمت فوق العاده در آن هست که اگر بدانیم و چه زیباست که عاشقانه و با تعقل و تدبٌر به آن بیندیشیم.

 

انشالله اگر خدا توفیق داد در باره نماز نیز که از سرمایه های بزرگ الهی برای جامعه انسانی حساب می شود , عوام فهم و ساده خواهیم نویشت.
@

دایم با وضو بودن انسان همیشه از نعمت آرامش اعصاب برخوردارند.

 بقلم اللهیار

@

 ©2003, Voice of Hazarajat
Last Update : 2012/03/15        >>>Back to Home