VHAبسم الله الرحمن الرحیم

چرا حضرت مهدي(ع) ظهور نمي‌کند؟ 

به گزارش شیعه آنلاین به نقل از مرکز خبر حوزه، حضرت آیت‌الله سبحانی در پاسخ سؤالی در خصوص راز تأخیر ظهور حضرت مهدی (عج)، دلایل عقلی و نقلی آن را تبیین کردند. 
این استاد برجسته حوزه پاسخ سئوال ذیل را این گونه مرقوم داشته‌آند.
 
 پاسخ: برنامه حضرت مهدي(ع) با برنامه پيامبران و ساير پيشوايان يک تفاوت کلي دارد و آن اين که برنامه وي قانونگذاري نيست، بلکه يک برنامه به تمام معني اجرايي در تمام جهان است. به اين معني که او مأموريت دارد تمام اصول تعاليم اسلام را در جهان پياده کند و اصول عدالت و دادگري و حق و حقيقت را در ميان جامعه بشري بگستراند.

روشن است که پياده شدن چنين برنامة انقلابي جهاني، که به وسيله آن اصول عدالت و دادگري و حقّ و حقيقت در ميان همه مردم جهان گسترش يابد، به شرايط و مقدّماتي نياز دارد که تحقق آنها جز با مرور و تکامل همه جانبه اجتماع ممکن نيست; برخي از آن مقدمات عبارتند از:

1. آمادگي روحي

در درجه نخست بايد مردم جهان براي اجراي اين اصول، تشنه و آماده گردند و تا زماني که در مردم جهان تقاضايي نباشد، «عرضه» هر نوع برنامه مادّي و معنوي مؤثر نخواهد بود. قانون عرضه و تقاضا نه تنها در نظام زندگي اقتصادي حکم‌فرماست، بلکه مشابه اين نظام در عرضه برنامه‌هاي معنوي و اصول اخلاقي و مکتب‌هاي سياسي و انقلابي نيز حاکم مي‌باشد و تا در اعماق دل مردم ـ براي اين نوع امور ـ تقاضا و درخواستي نباشد، عرضه آن با شکست رو به رو شده و کاري از پيش نخواهد رفت.

امام باقر(ع) مي‌فرمايد:

«روزي که قائم آل محمّد(ص) قيام کند، خدا دست خود را بر سر بندگان مي‌گذارد، در پرتو آن خردها را جمع مي‌گرداند و شعور آنان به حد کمال مي‌رسد».[1]

البتّه گذشت زمان و شکست قوانين مادّي و پديد آمدن بن‌بست‌هاي جهاني و کشيده شدن بشريّت بر لب پرتگاه جنگ، مردم جهان را به تنگ آورده و آنان را به اين حقيقت واقف خواهد ساخت که اصول و قوانين مادّي و سازمان‌هاي به اصطلاح بين المللي، نه تنها نمي‌توانند مشکلات زندگي را حل کنند و عدالت را در جهان حکم‌فرما سازند، بلکه همين خستگي و يأس، مردم دنيا را براي پذيرش يک انقلاب بنيادي مهيّا و آماده مي‌سازد و مي‌دانيم که اين موضوع نياز به گذشت زمان دارد تا تجربه‌هاي تلخ زندگي ثابت کند که تمام نظامات مادّي و سازمان‌هاي بشري در اجراي اصول عدالت و احقاق حق و برقراري امنيّت و آرامش، عاجز و ناتوان مي‌باشند و سرانجام بايد بر اثر يأس و نوميدي، اين تقاضا در مردم گيتي براي تحقّق چنان آرمان الهي پديد آيد و زمينه براي عرضه يک انقلاب جهاني به وسيله يک مرد الهي و آسماني، از هر نظر مساعد گردد.[2]

2. تکامل علوم و فرهنگ‌هاي انساني

از سوي ديگر براي برقرار ساختن يک حکومت جهاني بر اساس عدل و داد، نياز فراوان به پيشرفت علوم و دانش‌ها و فرهنگ‌هاي اجتماعي و مردمي است که آن نيز بدون پيشرفت فکري و گذشت زمان، ممکن و ميسّر نمي‌گردد.

برقراري حکومت جهاني که در پرتو آن، در سراسر جهان عدل و داد و قانون حکومت کند و همه مردم جهان از کليه مزاياي فردي و اجتماعي اسلامي بهره‌مند گردند بدون وجود يک فرهنگ پيشرفته در کليّه شؤون بشري امکان پذير نيست و هرگز بدون يک فرهنگ کامل، جامه عمل به خود نمي‌پوشد. اين نيز احتياج به گذشت زمان دارد.

3. تکامل وسايل ارتباط جمعي

از طرفی چنين حکومتي به وجود وسايل کامل ارتباط جمعي نياز دارد تا در پرتو آن بتواند مقرّرات و احکام و اصول انساني را از طرق مختلف در مدّت کوتاهي به مردم جهان اعلام کند. اين امر نيز بدون تکامل صنايع انساني و گذشت زمان محقق نمي‌شود.

4. پرورش نيروي انساني

از همه اينها گذشته ، پيشبرد چنين هدفي و پي‌ريزي چنان انقلابي، به يک نيروي فعّال و سازنده انساني نياز دارد که در واقع ارتش انقلاب جهاني را تشکيل مي‌دهد. تشکيل چنين ارتشي و به وجود آمدن چنين افراد پاکباخته و فداکاري، که در راه هدف و حقيقت از همه چيز بگذرند، به گذشت زمان نياز دارد.

*منطق اسلام در آزمون‌ها

اگر در برخي از روايات مي‌خوانيم که فلسفة طولاني شدن غيبت امام زمان، همان امتحان و آزمايش مردم است، ممکن است ناظر به همين نکته باشد; زيرا امتحان و آزمايش در منطق اسـلام به معني آزمـون‌هاي معمولي و کشف امور پنهاني نيست; بلکه مقصود از آن پرورش روحيّات پاک و پديد آوردن حداکثر ورزيدگي در افراد مي‌باشد.[3]

مجموع اين جهات چهارگانه[4] نياز به اين دارد که زمان قابل ملاحظه‌اي بگذرد و جهان از بسياري جهات پيش برود; و آمادگي روحي و فکري براي پذيرش حکومت جهاني بر اساس حقّ و عدالت در مردم پديد آيد; آنگاه اين برنامه با وسايل و امکانات خاصّي در سطح جهاني وسيله حضرت مهدي ـ عجّل اللّه تعالي فرجه الشريف ـ پياده گردد و اين است گوشه‌اي از فلسفة غيبت طولاني امام(ع).

[1] .  کافي:1/25، کتاب العقل، ح21.

[2] .  يکي از نشانه‌هاي روشن قيام امام زمان که احاديث اسلامي همگي بر آن اتّفاق دارند اين است که سراسر اجتماع بشري را جور و ستم و تعدّي و بيدادگري فرا مي‌گيرد و ابرهاي يأس و نوميدي زندگي جامعه انساني را تيره مي‌سازد و در حقيقت فشار ظلم و تعدّي آن چنان بر دوش آنان سنگيني مي‌کند که انسان را براي پذيرش انقلاب ديگر، انقلابي عميق و بنيادي به دست توانا و نيرومند يک مرد الهي آماده مي‌سازد.

[3] .  تمام آزمونهاي الهي که درباره پيامبران و اولياي وي انجام مي‌گيرد براي همين منظور است. اگر خدا ابراهيم را با تکاليف و وظايف سنگيني آزمود، چنان که مي‌فرمايد: «وَإِذِ ابْتَلى إِبْراهيمَ رَبُّهُ بِکَلماتٍٍ فَأَتَمَّهُنَّ» (سوره بقره، آيه 124) براي همين هدف بوده است تا اين رادمرد الهي به قدري در کوران حوادث قرار گيرد که در صلابت و استقامت به صورت فولاد آب ديده درآيد.

[4] .  مجموع اين جهات چهارگانه را مي‌توان در امور زير خلاصه نمود: 1. تکامل روحي، 2. تکامل فرهنگي، 3. تکامل وسايل ارتباط جمعي، 4. تشکيل يک ارتش انقلاب جهاني از يک جمعيت پاکباخته و فداکار.

قرضاوي: الازهر بايد از فقه پوياي شيعه الگو بگيرد

رئيس اتحاديه جهاني علماي مسلمين با انتقاد از استفاده ابزاري دولت‌ها از علماي اهل تسنن، اعلام كرد كه الازهر بايد از فقه پوياي شيعه الگو بگيرد.

پايگاه خبري "الجوار "، "يوسف القرضاوي " رئيس اتحاديه جهاني علماي مسلمين در گفت‌وگو با برنامه "الحيات و الناس " در شبكه مصري "الحياة دو " تصريح كرد كه جهان اسلام اكنون دچار يك نوع تفرقه شده است و ما تنها با توافق بر سر مسائل مشترك و گفت‌وگو درباره نقاط اختلاف، مي‌توانيم تلاشهاي غرب براي رواج مسيحيت را مهار كنيم.
وي افزود: قدرت شيعيان در آزادي علماء [‍و فقهاي] آن نهفته است و اين امر برخلاف علماي اهل سنت است زيرا اين علماء به كارمنداني براي دولت تبديل شده‌اند و بايد از سياست‌هاي دولت، حزب حاكم و رئيس كنوني هر كشور حمايت كنند.
قرضاوي در ادامه از سركوب آزادي‌هايي كه دولت‌هاي اسلامي از آن رنج مي‌برند، انتقاد كرد و افزود كه اين اقدامات مانع تشكيل يك حزب ديني مي‌شود و علماي اسلامي توانمند را ناگزير از پناه بردن به كشورهاي ديگر مي‌كند به همين دليل در دولت‌هاي اسلامي تنها علماي ضعيفي باقي مي‌مانند كه قادر به تربيت نسل جديدي كه بتواند شأن اسلام و قدرت آن را بالا ببرد نيستند.
رئيس اتحاديه جهاني علماي مسلمين تصريح كرد كه وي به دكتر "احمد الطيب " پس از برعهده گرفتن رياست الازهر توصيه كرده تا الازهر را بعنوان يك موسسه اسلامي جهاني كه بيش از 40هزار عالم ديني در سراسر جهان تربيت كرده است، اصلاح كند تا عملكردي پويا داشته باشد.
وي افزود: ضعف الازهر موجب ضعيف ماندن نسل‌هاي بعدي علماي اهل تسنن شده است و علماي قوي آن به خارج از كشور پناه برده‌اند و در كشورهاي ديگر از جايگاه يك مدرس خوب براي تربيت نسل آتي علماء برخوردار نيستند.
قرضاوي تاكيد كرد كه براي مصر فتنه‌هاي طائفه‌اي كه ميان مسلمانان و مسيحي‌ها بوجود آمده، كافي است و ديگر به فتنه ديگري نياز نيست. لذا ديگر نبايد ميان مسلمانان هم اختلاف و دو دستگي به وجود آيد.
وي در ادامه از عدم حمايت و پشتيباني دولت‌هاي مسلمان از ايران ابراز شگفتي كرد و گفت: اين حق ايران است كه داراي برنامه هسته‌اي باشد و من اميدوارم كه ساير دولت‌هاي جهان اسلام نيز از مدرنترين و قدرتمندترين سلاح‌ها برخوردار شوند تا جهان اسلام بعنوان يك قدرت واحد در مقابل ظلم و استبداد ايستادگي كند.
رئيس اتحاديه جهاني علماي مسلمين در بخش ديگري از سخنان خود از سياست‌هاي قاهره انتقاد كرد و گفت كه مصر در دوره قدرت حزب "الوفد " از آزادي برخوردار بود.
وي همچنين قوانين حالت فوق‌العاده در مصر را كه ده‌ها سال از تصويب آن مي‌گذرد و به موجب آن شهروندان به عنوان نظاميان محاكمه مي‌شوند، محكوم كرد و گفت: آنچه كه براي اعضاي جماعت اخوان‌المسلمون روي مي‌دهد ظلم است زيرا آنها شهروندان مصر هستند اما مانند نظامي‌ها محاكمه مي‌شوند
.

نصیحت لقمان به فرزندان

لقمان در موقع مرگ , فرزندان خود را خواست و به آنها نصیحت نموده و گفت: فرزندان من سعی کنید که از بهترین غذا میل نماید و در بستر پرقو بخوابید و با دوشیزگان هم بستر شوید.

ابتدا فرزندان خیال کردند که پدر آنها در حال مریضی هذیان می گوید , که لقمان خندید و رو به آنها کرده و گفت: فرزندان بپرسید از من حکمت گفتارم را.

فرزندان گفتند: ای پدر آنچه که به ما نصیحت کردی قبول داریم، لیکن آنچه که فرمودی برای همه کس در هیچ کجا میسر نخواهد بود.

لقمان گفت:

 آنچه که من به شما گفتم همیشه می توانید عمل کنید و بدانید که اگر آدمی کم غذا بخورد نان خشک به مذاق او طعم بهترین غذا را می دهد, و اگر کم بخوابد در وقت خواب خشت خام بالش او بود, به جای پرقو لذّت می برد , و اگر دیر جماع کند { یعنی دیر با همسرش نزدیکی کند } عیالش همیشه در نظر او دوشیزه ی زیبا جلوه می کند . پس آنچه را که گفتم برای همه کس مهیا است وباید همه کس از آن بهره مند گردد.

امام صادق علیه السلام

امام صادق علیه السلام  فرمودند , تبسم و لبخند زدن به صورت دوستان حسنه است, هیچ عبادتی شایسته تر از این نیستکه انسان موجب شادی و سرور مسلمانان گردد.

لطیفه

اگر قصد دارید موضوعی را بین مردم انتشار دهید , آنرا به زنان بگوید و ضمنا ًتذکر دهید که این موضوع بسیار محرمانه و سرّی است.

حسن خلق

همان طوریکه حسن خلق در روح وجان انسان تأثیر عمیقی دارد ؛ در سلامت تن و جسم نیز اثر غیر قابل انکاری می بخشد. از نظر طب و بهداشت مسلم است که خوش خلقی تنفس را راحت نموده , جریان خون را تنظیم می کند و عمل گوارش را آسان و کار تغذیه را بهتر می سازد.

حکمت

از لقمان حکیم پرسید: حکمت از که آموختی؟ گفت از نابینایان, نابینایان تاجای پا را ندانند پا نه نهند.

بسم الله الرحمن الرحیم

سوره آل عمران آیه 102 الی 105

اى كسانى كه ايمان آورده‏ ايد! آن گونه كه حق تقوا و پرهيزكارى است، از خدا بپرهيزيد! و از دنيا نرويد، مگر اينكه مسلمان باشيد! (بايد گوهر ايمان را تا پايان عمر، حفظ كنيد!) (102)

و همگى به ريسمان خدا ( قرآن و اسلام، و هرگونه وسيله وحدت)، چنگ زنيد ، و پراكنده نشويد! و نعمت (بزرگ) خدا را بر خود، به ياد آريد كه چگونه دشمن يكديگر بوديد، و او ميان دلهاى شما، الفت ايجاد كرد، و به بركت نعمت او، برادر شديد! و شما بر لب حفره‏اى از آتش بوديد، خدا شما را از آن نجات داد; اين چنين، خداوند آيات خود را براى شما آشكار مى‏سازد; شايد پذيراى هدايت شويد. (103)

بايد از ميان شما، جمعى دعوت به نيكى، و امر به معروف و نهى از منكر كنند! و آنها همان رستگارانند. (104)

مواظب سرماخوردگي‌ها باشید

آیت الکرسی را حفظ نماید که در هر شرایط زندگی و مخصوصاً در ایام پریشانیها یاور است و در روز هفت بار و  مخصوصاً بعد از نمار صبح و همه ی نمازهای واجب توصیه شده است . برای حفظ و سلامتی و اضافه شدن رزق و روزی و برای بینایی چشم باطن و ظاهر انسان و برای آرامش روح و اندیشه بسیار سودمند است و خدای بزرگ حکمتی عجبی را در آیت الکرسی نهاده است. صدای هزاره جات توصیه می کند که هموطنان عزیز آیت الکرسی را حفظ کنند و شب و روز تلاوت نماید. آیت الکرسی در سوره بقره آیه ی 255 الی 275 درج است و با معنی فارسی آن اگر بخوانید اثرش بیشتر است. بالای عکس را کلیک کنید تا بزرگ شود

 قرآن راه زندگی برای بشر1

انسان ضعیف است

به شاهرگ این انسان قطعه گوشتی آویزان است که از شگفت آورترین اعضای بدن انسان است این قطعه گوشت قلب است.

ازین نظر شگفت آور است که دارای سفات ضد ونقیص است.

واگر امید وآرزو متوجه قلب شود ، طمع اورا ذلیل می سازد.

واگر طمع برقلب مسلط گردد, حرث نابودش گرداند.

اگر ناامیدی بر آن حکومت کند حسرت او را به قتل میرساند.

اگرغضب در قلب آشکار گردد, خشم او را فشار دهد.

اگر درکارها نشاط پیدا کرد، احتیاط را از دست می دهد.

اگر ترس او را فرا گیرد پرهیز او را به خود مشغول گرداند.

اگر در ایمنی وآسایش کامل باشد، غرور اورا از پای در می آورد.

اگر به مصیبتی گرفتار آید بی تابی رسوایش می سازد.

اگر به ثروتی دست یافت توانگری او را یاغی می نماید.

اگر فقر اورا فشار دهد، بلا او  را گرفتار گرداند.

اگر گرسنگی براو سخت گیرد ضغف او را از پای در آورد.

اگر سیری بر او غلبه کرد، پرخوری او را به زحمت اندازد .

بدینترتیب کوتاهی نسبت به قلب زیان آورست وزیاده روی برای آن تباه کننده!!   امام علی علیه السلام

بهترین ها

هیچ ثروتی نتیجه بخش تر از عقل نیست.

هیچ تنهای وحشتناکتر از خود پسندی نیست .

هیچ عقلی بهتر از تدبیر وفکر نیست.

هیچ شرافتی بالا تر از پرهیزگاری نیست.

هیچ میراثی مانند ادب نیست.

هیچ رهبری بهتر از موفقیت نیست.

هیچ تجارتی بهتر از کار شایسته نیست.

هیچ محصولی بهتر از پاداش الهی نیست.

هیچ پرهیزگاری بهتر از توقف به هنگام شبه نیست.

هیچ زهدی بهتر از پرهیز از حرام نیست.

هیچ عملی بهتر از تفکر ودقت نیست.

هیچ عبادتی بهتر از انجام واجبات نیست.

ایمانی مانند حیاء وصبر وجود ندارد. مقامی بالاتراز تواضع نیست .

شرافتی بالاتر از علم نیست .

هیچ عزتی بالاتر از برد باری نیست .

هیچ تکیه گاهی مطمئن تر از مشاوره با ( عاقلان) ودینداران نیست.

 کلام مولای متقیان نهج لبلاغه

 درقرنيکه پيامبرعزيز را تازه به خاک سپرده است مکتبش ملعبه وبازيچه استکبار ودشمنان آزادي وانسانيت واقع گرديد. واينجاست که براي رهاي ونجات دين محمدي صل الله عليه آله قرباني وايثارلازم ميباشد ولذاست که آزاده گان چون حسين عليه السلام با ياران باوفايش وارد صحنه ميشوند وبا جان مال شان در مقابل دشمنان انسانيت قد علم ميکنند وچهره هاي سياي ابوسفياني که در نقاب اسلام برپيکرمسلمين حکم مي راندن را آشکارمي سازند. گريه ما برمظلوميت خاندان پيامبر ميباشد وبر ابدان پاره پاره وزنان به اسارت رفته ي هست که در خشم  وکينه شياطين سوختند وخيمه  وخرگاه که خدا به او عشق ميورزيد به آتش کينه وقساوت بشري سوخت.

 دعا ونيايش در زندگي انسان

خداي يکتاست که جزاو خداي نيست وتنها بر خدا اهل ايمان بايد توکل، کنند    قرآن کريم آيه 13 از سوره التغابن

بار پروردگارا، دل هاي مارا به باطل ميل مده پس از آنکه به حق هدايت فرمودي وبه ما از لطف خود رحمتي عطافرما، که توي بسيار بخشندهء. ( بي منت) آل عمران آيه هشت

پرور دگارا، اي خداي عظيم, واي مالک نظام هستي از تو تشکر ميکنم که انسانم آفريدي ودر لباس اسلام عزيز ملبسم ساخته ودر سايه رحمتت مرا به عنوان خليفه وجانشينت انتخب نموده اي ومسير زيباي زندگي را با دادن فهم وشعور ودرک ازحيات وزندگي برايم عطا فرموده اي ، واينک اين من هستم که بايد بادرايت فکر وانديشه وشعور انساني ام در پيرامون مسؤليم بينديشم ودرانجام وظايفيم تلاش کنم

پروردگارا: اي مالک نفس وجان من: احسان ديگر تو برمن اينست که مرا از لحاظ خرد وعقل کامل آفريدي، وسپس مرا مخير گذاشتي که براساس عقل وانديشه خويش خود سرنويشت خويش را انتخاب نموده وبا سعي وتلاش وکوشش، تو را آنطوريکه شايسته هست پرستش نمايم  وحاکيميتت تورا بر کشور وجود خود پذيرا بوده وتسليم امر تو شوم
خدايا: نعمت هاي فروان وگوناگون برايم عطانموده اي، که ازجمله نعمت اطاعت از رسول گرامي ات محمد مصطفي (ص) ميباشد که برما فرض گردانيدي، وسعادت دنيا وآخرت ماررا دراطاعت و پيروي ار حضرتش براي ما تضمين نمودي

اي خداي عظيم: وايکسيکه نظام هستي وحيات همه موجودات در تحت اراده  وسلطه مطلق توست ، از تو سپاس گذارم که نعمت اطاعت عاشقانه از امام عارفان وسيد مؤمنان امام علي (ع) ولي خودت ووصي پيامبربرحقّت که ولايتشان را بر ما  فرض و واجب گردانيدي، ارزاني داشته اي، نعمتيکه نميدانم درارتياط با آن چگونه از تو سپاش گذاري کنم.VHA

سلام برمهدي موعود عجل الله تعالي فرج والشريف

سال روز انتخاب حضرت مهدي عليه اسلام به عنوان امام وجانشين برحق پيامبر گرامي اسلام را به عموم مسلمانان جهان تبريک عرض نموده واميد وارم که مسلمين با درايت ونبوغ فکري ولايت وامامت اين ولي خدا وجانيشين پيامبر وامامان برحق را پذيرا بوده وبا عمل صالحانه خويش زمينه ظهور آن امام بزرگ را مساعد سازند. برادر وخواهر مسلمان : جهان به سوي حرج ومرج وکشمکشهاي عظيم در حرکت است ودجالان عصر به بهانه هاي مختليف وارد ميدان شده وزمينه ذيستن را براي جامعه بشريت نامساعد ساخته اند.  درعصريکه شياطين زمام امور دنياي را  بدست گرفته وفتنه ها برپاشده وخيانتها آشکارا  انجام ميگيرد وچپاول غارت به حريم بشريت دامن گسترده ودنياي امن مردم به نا امني مطلق تبديل شده، وروح وانديشه بشري متزلزل گرديده و پريشانيها حاکم  وخودکشيهاي دسته جمعي وفرعي رايج گرديده وجامعه جهاني به يک سردرگمي عجيب گرفتارند، آيا جز پناه بردن به خدا وحضرت مهدي عليه السلام  راه هست که مارا از آفت وبلاهاي موجودهء دنيا  نجات دهد.؟ يقيناً نه. پس چه بهتر که با توسل بخدا ورهنمايهاي ايّمه اطهار عليه السلام آمادگي خويش را براي اطاعت واقعي از حضرت مهدي عليه السلام بيگريم وبا عمل صادقانه خويش آن حضرت را ياري نمايم تا باشد که زمينه قيام آن امام برحق مساعد گردد. انشاللهVHA

پريشانيها

فشار سرسام آور روحي اجتماع بشر امروز که ناشي،  از جنگ وجدال وزدوخوردهاي نژادي وقومي وخود خواهي انسان هاي  قٌلدرجهاني ونظام زور گيري وتجاوز به اموال وحريم انسان وسروصداهاي ماشين الات وفلمهاي مخرب انديشه وافکارعمومي وباز داشتن مردم از حرکت به سوي کمال انساني وهمچنين شکستهاي اقتصادي وغيره از جمله مسايليست که جامعه بشري امروز به آن گرفتارند
رسانه هاي خبري کاملاً وحشت انگيز واز گوشه وکنار جز اطلاع تجاوز وآدم کشي و خيانت، پخش نمي کنند، راديو وتلوزون در اختيار کسانيت که باپخش غريزه هاي جنسي وسيکس و بر نامه هاي نا روا، جامعه را بسوي انحطاط روحي وانديشي ثوق داده وزمينه سقوط انسان را در، گرداب پريشاني وبيماري مهلک استرس وخودکشيهاي انفرادي ودسته جمعي مساعد ميسازند
بيماري گوشه گيري وانزوا و رجوع بموادهاي نشه آور مانند ترياک و هيروين و الکهول و غيره براي تسکين روحي موقّت ازجمله رنحهاي ديگر انسان امروز ميباشد که همه براي رهاي ناشي از مرض اعصاب واسترس به آن رومي آورند تا شايد از انچه که به آن گرفتارند نجات يابند
مشکلات خانوادگي وعدم تحمل وبردباري وصبر در مقابل هم، وعدم احترام به واليدين، واز بين رفتن محبّت واخلاص در ميان خانواده ، و توجّه وفکر کودکان جامعه به بازي هاي مخرّب گيم ووسايل قمارآلات وغيره، وبي بند و باري بيش از حد رايج جهان متمدين درارتباط بامسايل روابط نامشروع نسل کهنه ونو از جمله مصيبتهاي ديگري امروز دنيا مي باشذ که مجامع جهاني به آن مبتلا مي باشند. واقعاً بشريت امروز به کجا روانند؟ وبلاخيره بارنجهاي که مبتلا هستند چه بايد بکنند؟ آيا راهي رهاي وجود دارد؟

تيکنولوژي وعلم از مسير اصلي آن خارج و به ابتذال کشانيده شده و از آن جز در مسير تخريب روحي و جسمي بيش استفاده نميشود، عقل و خرد انساني پايمال و شخصيّتهاي بزرگ اجتماعي وخير خواه گوشه گير ويا به عنوان مخاليف درگوشه و کنار طردند،  زنان ازحالت طبيعي و سنت موجوده خودش خارج و درکوچه و بازار به عنوان کالاي روز استفاده مي شود وهر کس ناکس از وجود اين موجود زيبا سؤ استفاده را برده وبه نحويکه هر کالاي بي ارزش بايد در فروش آن، زن عريان گردد، چرا؟ و هزاران چراهاي ديگر مطرح مي باشد که ما ميتوانم بعنوان شاهد موضوع مسايل را بررسي کنيم ولي کافييست وبايد به اصل موضوع بپردازيم وآن رهاي از کشمکش هاي موجوده اجتماعي ماست. آيا راهي نجات وجود دارد؟

بلي: راهي نجات وجود دارد و زمينه ذيستن در سايه آرامش روحي کاملاً مساعد مي باشد وآن اتصال به ذات اقدس الهيست، که البته ازطريق دعا ونيايش وتوجّه وتوکل به خداي هستي بخش

امام علي (ع) در باره حمايت خدا ميفرمايد
کسيکه ميان خود وخدارا اصلاح کند، خدا ميان او ومردم را مي آرايد وکسيکه کار قيامت خويش را منظم گرداند، خدا کار دنيايش را مرتب ميسازد، وکسيکه خودرا اندرز دهد،خدانگهبانش خواهد بود. نهجالبلاغه

سخنان مولا علي (ع) چراغ راه و مبين مسير براي بشريت امروز است انسان متعهد بايد سراپا در پيرامون رفتار وکردار وعمل خويش توجّه داشته باشند ودرک کنند که معني ومفهوم حيات آنچه را که دنياي شرق وغرب براي بشريت ترسيم ميکنند نيست، بلکه حقيقت زندگي، عبادت، ايثار، اخلاص وبندگي خداوند ميباشد، اگر ميان بنده وخدا رابطه بر قرار بود، واگرانسان ذاتًا حيات خودش را مديون حمايت همه جانبه خدا بداند، طبيعسيت که خداي سبحان نيز نظر رحمتش را متوجه او خواهد ساخت، وزمانيکه نظر رحمت خدا به بنده اش بود، زندگي براي او سهل و آسان گرديده وانسان از قداست وپاکي ونظافت روح برخوردارمي باشد، وکشمکش دنيائ ورنجاي زندي براي يک چنين انسان ديگر چزي نيست

فلذاست که طلاطم دروني وزمزمه هاي زباني ما که همان دعا ونيايش باشد، وقتيکه از درون ما سرچشمه مي گيرد، اتصال ما باخداست ودر خواست کمک همه جانبه ازاو، زيراکه مالک زميين وآسمان وصاحب نفس وجان ما اوميباشد. آرامش روحي وجسمي واطمينان قلبي ما در گروي دعا ودر خواست ما از خداوند سبحان است، چنانچه (علي (ع) مي فرمايد که با دعا نيايش وتمنّا به پيشگاه باريتعالي بلا هارا از خود رفع  ودور کنيد، ) و يقيناً نظر به تجربه که عايد است ميتوان مشکلات زندگي ورنجهاي ناشي از کشمکش ظاهري جهان موجود را باعبادت وبندگي برخود آسان ساخت، ودر اين قسمت من نويسينده مضمون بار بار تجربه بدست آورده ام وشاهد حال خويش بوده ام که چگونه دعا وتزرّع گره کشاي کار ما بوده است

    برگذاري مراسم مذهبي مانند نماز ودعا بهمان اندازه که دارو ودوابراي درمان وبهبود وضع جسماني تاثير دارد دروضع رواني وروحي انسان هاي بيمار وغير بيمار نيز مؤثر ميباشدVHA

مذهبي

خواص آيت الکرسي را فوق العاده تعريف نموده اند. کسيکه در رور هفت مرتبه آن را بخواند خداي عظيم درمحافظت او خود عهده دار ميباشد و کشايش در کارهاي دنياي او نيز  بوجود مي آورد. ودر تجربه حاصيل است که آيه مبارکه آيت الکرسي در آرامش روح وروان انسان فوق العاده موثر بوده واطميناني عجبي عأيد انسان مي شود.  پس برادران ديني خود را درخواندن قرآن دعوت نموده ومخصوصا در خواندن آيت الکرسي سفارش مينمايم VHA

اين آيه همه را کفايت ميکند

ابوذرعفاري صحابي بزرگ خدا رسول خدا صل الله عليه واله وصلم ميگويد: پيامبر گرامي ( ص ) فرمود:در قرآن آيه هست که اگر مردم آن را به کار بيبندد براي همه کفايت ميکند. آنگاه اين آيه را قرأت کرد وتکرار فرمود( کسيکه تقوا وپرهيزکاري پيشه کند خداوند، براي او راه خروج از( مشکلات وفتنه ها ) راقرار دهد واز آنجايکه گمان نميرود به او روزي ميدهد) قرآن مجيد آيه 2 و3 سورهء طلاق:

سخني از رسول گرامي اسلام صل الله عليه وآله وصلم .

در خانه که سگ ويا نماي از عکس اين حيوان در آن وجود داشته باشد، نور خدا وحضور ملأيک در آن وجود نخواهد داشت، اين جمله ، کلام زيباي رسول گرامي اسلام ميباشد که واقعاً از معني ومفهوم خاص برخوردارهست، وما اگر بدقت در پيرامون آن بينديشيم در خواهيم يافت که منظور از کلام خانه، همان خانه دل ومنظور کلمه سگ، موضوع حسادت، تنگ نظري، وکينه، ونماي آن زخم زبان، تند خوي، پرخاشگري و دشنام دادن ميباشد. قلبي که خانه خدااست وجايگاه نور الهي وعبور گاه ملايک آسماني، اگر آلوده به بيماري تنگ نظري وحسادت وکينه گرديد ونماي بيروني آن دشنام وناسزاگوي  شد، واقعاً انسان، تبديل به يک سگ درنده هار گرديده واز جرگه ويا رديف انسان خارج ميگردد، وخداي سبحان نظر رحمتش را به چنين انساني نه مي اندازد لذا خانه دل را بايد از انواع واقسام بيماري مخريب پاک نموده وما بايد پذيراي رحمت ونور خدا وملإيکش در دلهاي خويش باشيم ومراقب اعمال وکردار شباروزي خود.    واما در پيرامون سگ، سگ حيوان با وفا از جمله مخلوقين خدا ميباشد، ولي در خلقت وجود و بدن اين حيوان بعضي ميکروب هاي خاص را خدا نهاده است که اگر به انسان سرايت کند از نظر صيحي ضرر داشته وامراضگوناگون توليد خواهد کرد. واين ميکروب حتي توسط پيشگيري هاي مانند پيچ کاري ضد ساري وعفونت نيزدر وجود انسان اثر پذير ميباشد. فلذاست که تماس انسان با اينحيوان در اسلام ممنوع ميباشد ولي براي  استفاده هاي ضروري مانند نگهباني وحفاظت اشکالي نخواهد داشت، زيراکه  هرموجود آفريده شده توسط خالق لايزال خالي از حکمت نيست. وسلام 

سخنان پيامبر اسلام

روزي کسي نزد رسول گرامي صل الله عليه وآله وصلم , اسلام آمد و عرض کرد يا رسول الله: چرا من مرگ را دوست نميدارم ، وبلکه از آن گريزانم؟
حضرت در جواب فرمود: آيا مال وثروت داري؟ در پاسخ گفت آري: رسول خدا صل الله عليه واله وصلم فرمود آيا (با اداي وظايف مالي) چيزي از آن را پيش فرستاده اي؟ مرد گفت نه: رسول خدا (ص) ادامه داد: براي اينکه نتوانسته اي جهان آخرت خويش را آبادگرداني (دل به دنيا بسته اي) از مرگ بيمناک وبيزارهستي

توصيف امام علي عليه السلام  ازمرگ

از علي عليه السلام تقا ضا شد ( مرگ ) را توصيف نمايد
حضرت فرمود درپيشگاه خداوند خبير وآگاه وارد ميشويد، وافراد يکي ازاين سه گروه خواهد بود: گروهي مژده نعمتهاي جاويدان مي يابد،گروهي خبرعذاب هميشگي را دريافت ميکنند، وگروهي هم با غم واندوه وهول وهراس وبدون تکليف با قي خواهند ماند

 يکي از علت هاي سقوط انسان به چاله هاي دنيائ دل بستگي به ماديات ميباشد، وبيچاره ترين  انسان کسي هست که  با بستن دل بمال وثروت و جاه ومقام از اصالت انساني خويش محروم مانده وغافلاننه روزي گرفتار مرگ ميگردد، وآن زمان زمانيست که تمام مال ثروت وزر اندوزي هايش بدردش نخورده و.جلوي مرگش را نگيرد. بيچاره آدم وخيال بافيهاي خام او براي بقاي ظاهري دنيا

بَقِيَّةُ اللّهِ خَيْرٌ لَّكُمْ إِن كُنتُم مُّؤْمِنِينَ

از آنجا كه در روايات اسلامي براي ختم قرآن كريم بركات بسياري از جمله اجابت قطعي يك دعا براي ختم‌كننده قرآن برشمرده شده است (عن الامام الحسين بن‌ علي عليهما السلام ... و ان ختم القرآن ليلاً صلت عليه الملائكة حتي تصبح و ... و كانت له دعوة مجابة و ... الكافي / ج 2) و همچنين در احاديث بسياري، بالاترين دعاها و عبادتها انتظار فرج خوانده شده است (عن الامام الحسن العسكري عليه السلام فيما كتب الي علي بن الحسين بن بابويه: ... و عليك بالصبر و انتظار الفرج فان النبي صلي الله عليه و آله قال افضل اعمال امتي انتظار الفرج بحارالانوار ج 5/ ص 318)، راديو قرآن همچون سالهاي گذشته در نيمه شعبان سالجاري نيز با اجراي طرح بزرگ قرآني ختم قرآن كريم به نيت صحت، سلامت و تعجيل در فرج حضرت بقية اله الاعظم (عج) سعي آن دارد با عنايت الهي نقش مؤثري را در احياء و ترويج اين سنت اسلامي ايفاء نمايد.

تعريف اجمالي طرح: در اين طرح هر كدام از شركت كنندگان، حداقل ممتقبل و متعهد به تلاوت يك جزء قرآن كريم با نيت مذكور خواهد شد، به صورتي كه پايان تلاوت هر شخص در روز نيمه شعبان (ترجيحاً مغرب آن روز) صورت پذيرد.

تذكر: حداقل تقبل و تعهد هر شخص، يك جزء قرآن كريم است. البته محدوديتي در اين زمينه نيست و هر نفر مي‌تواند چند جزء قرآن و و حتي يك ختم كامل را براي تلاوت متقبل شود.

با نماز

امـام صـادق (ع ) : دو ركـعـت نـماز بخوان و از خدا طلب خير كن ، زيرا سوگند به خدا كه هيچ مسلمانى از خدا طلب خير نكند ، مگر آن كه خداوند قطعا براى او خير و نيكى قرار مى دهد .

@

@

 ©2003, Voice of Hazarajat                                                                
Last Update : 2011/03/25        >>>Back to Home