جوان و ریشه های ناکامی

 

جوان و ریشه های ناکامی

در قدم اول مثبتها

ابتکار و خلاّقیت در و جود همه ی انسان از آغار خقلت وجود دارد و خدای سبحان نظام بسیار عالی را برای براه افتادن چرخ زندگی به انسانها عطا نموده است تا که هر فرد بر اساس درک از آن ,  به واقعیّت حیات و زندگی پی برده و آمادگی خویش را برای رسیدن به آن بعد از یک سری ناتوانیها در ایام طفولیّت , پیدا کنند. همه ی افراد بشر مسووُلند, که وارد دوره ابتکار شوند و از طریق اکتساب , یعنی کسب کردن و آموختن زمینه ذیستن را برایش مساعد سازند. در خلاقیت ، ابتکار و یا اکتسابات دو موضوع مهم وجود دارد که در رندگی انسان اثر پذیر می باشد , که او عبارت است از حمایت بیرونی , یعنی رحمت خدا و پشتیبانی او از زندگی بشر , و  موضوع دیگر آن , سعی و تلاش خود انسان که عبارت است از مطالعه ، جستجو، تقلاّ ، کوشش ، صبر و بردباری و داشتن اهداف مشخص در زندگی.

 

 برای تحرّک و شور درونی انسان , خدا ما را به داشتن امید و  آرزو  آراسته هست, امید و آرزوهاست که مایه ی تحرّک ما برای فرداهای بهتر میشود, امیدواران هستند , که آینده ها را هم می سازند وهم ورق می زنند و جامعه را در اثر تلاش به سوی کمال هدایت می کنند. فلذا امید و آرزو  را باید جدی گرفت و آرزوهاست که از وجود نسل جوان تاریخ سازانی می سازد که با قیام و قعود خویش , در جامعه تحوّل ایجاد نموده و دنیایی شادی و غرور را برای جامعه خلق می کند. براستی هم که , جوانان عاقل و دردمند جامعه , مایه ی افتخار ملت خویشند و امیدوارم که شما خواننده ی عزیز نیز از جمله ی همان کسانی باشید که جامعه بوجود شما افتخار نماید .

 

نظرات

می گویند: که نسل جوان در باره آینده نقش فوق العاده ی را داشته و دارند, و جوان هست که می تواند هم منبع خیّر واقع شوند و بانی بهترین و مقدس ترین ابتکار وخلاّقیتها گردند . و هم می تواند که بنیاد بدترین عمل و نا روا ترین اندیشه را در جامعه پایه گذاری نمایند, یعنی به اصطلاح شرّشان مانع تحرّک جامعه به سوی کمال انسانی گردد.

 

منفیهای زندگی نسل امروز

مثلاً امروز:  در اجتماع بشری امروزی زمینه ی هر نوع فساد مساعد هست, و اگر متوجه شده باشید , در حال حاضر همه کانال های تبلغاتی در خدمت شیطان می باشد . در افغانستان نیز چندین دستگاه کانال تلویزون و رادیو وجود دارد که اگر در پیرامون پرگرام هایشان دقیق شوی مطالبی که برای خیّر بشر و یا مردم افغانستان بکار رود هرگز دیده شنیده نه می شود. رادیو و تلویزون پایگاه و بنیاد اصلی هر کشورست , که در ذات خود برای جامعه از پوهنتون هم بالاتر و( دانشگاه ) با اهمیّت تر می باشد. امّا با کمال تأسف این دستگاه با تمام کمالات و فن آن در خدمت جوانانی قرار دارند که هرکدام به نوبه ی خود , امروز مبلّغ فساد اخلاقی هستند , ساز آواز رقص و ترانه های عشقی وتلف کردن وقت جامعه در اثر متلک گویها و مذخرفات , و در مجموع عاری از برنامه های علمی و عقلایی.

 

بنابر این , می توان گفت: که امروز نسل جوانان در جامعه ی خویش محروم از خود باوری و اعتماد به نفسند . و عدم اعتماد بنفس شان باعث می شود که در عمل دنبال راه و جریانی بروند که دیگران برایشان ترسیم کرده اند. فلذا نسل نو در جامعه جهانی و من جمله افغانستان قربانی شدگانی هستند که نادانسته در کام شیطان گرفتار می شوند, زیراکه دچار تقلید کور کورانه بوده و در جمع , تقلید های بی جهت باعث است که فرزندان قوم و ملت افغانستان نیز در گرداب انحرافات و بیچارگی سقوط کنند. ازجوانانیکه کور کورانه تقلید می کنند نباید انتظار آینده درخشان را داشت.

 

نمونه

 در چهار راهی طور عباس در دوران ظاهرشاه پادشاه خاین افغانستان جوانی وجود داشت که در کاباره ها نقش هنرمندان هندی را بازی می کرد. و پیش از وارد شدن در میدان رقص با عجز و ناتوانی التماس می کرد که فقط برای بد بو شدن دهانش پیکی ویسکی را به وی بدهند تاکه زمینه رقص برایش مساعد شود. در حقیقت نامبرده چه برداشت و منظور از این عمل را داشته است را  می گذاریم کنار , امّا , آیا بیچاره تر از این آقا کسی هست که برای لحظه ی خودش را در مقابل پیکی از شراب بفروشد تاکه توان انجام رقصی را پیدا کند؟ و بالاخره همین اینها بودند که روزی با تبعیت از فرهنگ بیگانه کشور را به ویرانهیا تبدیل نموده و بلایی را خلق نمودند که دودش امروز نیز در چشم  و دماغ زن و مرد ما فرو می رود و با تبعیت کورانه از دیگران اشک چشم همه ی ما را جاری ساخته اند. اما چه سود .

 

 از طرف دیگر طالبان یا عالم  مذهبی و ملا نماها نیز دچار انحرافات فکری عجبی بوده و  هستند , تاجایکه از اسلام پتک آهنین ساخته و بنام دین بر سر و پیکر انسان فرود می آورند. اگر با این قشر در گفتگو باشیم در خواهیم یافت که از اسلام شان خبری نیست, و تنها با داشتن ریش بلند اکتفا می کنند و بس. البته شخصیت های دینی در طول تاریخ وجود داشته است و برای احیایی دین مقدس اسلام قربانیها داده اند , خانه و کاشانه شان ویران شده اند, و برای همین هم هشت که اسلام و جامعه اسلامی به وجودشان افتخار دارند. و خدای رحمت شان کند. که جای شان خالیست.

اما خواسته های دشمن:

 دشمنان بشریت بر اساس نقشه های استعماری در کانالهای مختلف مانند دیش آنتینر ها و انترنت کافه ها نیز انواع و اقسام بر نامه های ضد انسانی را بکار انداخته اند تاکه جامعه بشری و مخصوصاً نسل جوان کشورهای اسلامی را آلوده کنند, پلانهای شان در این زمینه بسیار دقیق بوده امّا واقعاً مخرّیب می باشد, عاقلان میدانند که دشمنان دین و ایمان ما, توسط این همه تبلیغات از ما چه می خواهند بسازند؟ آیا نه اینست که می خواهند از درون مارا تهی کنند و اصالت انسانی ما را از ما بیگیرند. قربانی همه توطهء های مخرّیب متأسفانه جوانان ما می باشند , که بطور اکثریت برنامه های ضد خود شان را دز کانالهای دشمن عاشقانه دنبال می کنند.

 

پس آیا تن دادن به این برنامه ها خودش ذلّت آفرین نیست؟ چرا جوانان ما در آن گرفتار می شوند؟ دشمنان می خواهند که ابتکار و خلاّقیت را از ما بیگیرند، توانائی و قدرت ما را از ما سلب کنند. چرا امروز در افغانستان نسل نو ما که تعداد آن به یک ملیون و پانصد هزار نفر می رسند معتادند. شما حساب کنید, تازه این تعداد به بیماری اعتیاد گرفتارند , ولی ده برابر آن, فرزندان ملت مشغول بد آموزی از طریق کانالهای مخرّیب هستند. اگر در جامعه اسلامی مانند افغانستان چنین بلای حاکم باشد آیا انتظار داشتن عزّت و مردانگی را در آینده دارید؟ آیا برای دفاع از حریم انسانی قادر به دفاع خواهیم بود. که هرگز نه....... علی لعنت الله علل قوم

الظالمین بقلم اللهیاری 

 

©2003, Voice of Hazarajat                                                      
Last Update : 2011/04/07        >>>Back to Home