VHA

@

دانشگاه اسلامی توکیو

در مصاحبه و گفتگو با یکی از همشهریان سوال شد که , در کجا تحصیلاتت را به پایان رسانده ی؟ گفت که در دانشگاه اسلامی توکیو , گفتم بنده خدا مگر در توکیو دانشگاه اسلامی وجود دارد؟ در جواب گفت بلی در جاپان همه ی مناطقش دانشگاه اسلامی دارد. خیلی برایم تعجب خلق شد که در یک کشور صد درصد لایک و عدم دین و اعتقادات مذهبی چگونه دانشگاهای اسلامی موجود است؟

 از ایشان خواستم که راستش را بگوید" در جواب خندید و گفت برادر من , اگر میخواهی به حقیقت آشنا شوی اینست که من پیش از ورود در جاپان مسلمان بودم ولی نه مسلمانی که معتقد به اسلام باشد و فقط نام دین را یدک می کشیدم ولی نمیدانستم که اسلام تنهاه راه نجات می باشد و می گفتم مسلمانم امّا هیچگونه معلومات از دین نداشتم.

 امّا از روزی که وارد جاپان شده و در میان فرهنگ این کشور قرار گرفتم خیلی از مسایل مهمی دینی برایم کشف و روشن شد که البته تصورش را هم نمیکردم و تازه فهمیدم که اسلام دین فطری بشر می باشد و خدا را شکر و سپاس گذاری نمودم که مرا در لباس اسلام ملبس ساخته است.

گفتم" چطور و بکدام لحاظ ؟ در جواب گفت هر ملتی حرکات مثبت و منفی دارد و بنده همیشه روی مثبت ها و منفیهای ملت جاپان در طول سی سال عمرم در این کشورمطالعه عمیق داشته ام و در جمع می توان گفت که هم از مثبت های جاپانی ها بهره برده ام و هم از منفی هایشان مطالبی را بدست آورده ام.

در قدم اول با اجازه شما مثبت های ملت جاپان را با هم برسی میکنیم و ناگفته نماند که اگر بگویم اسلام را بنده در جاپان بدست آورده ام  امریست طبیعی, زیرا آنچه را که اسلام برای حفظ نظام اجتماعی نهی کرده است را این ها یعنی ملت جاپان در انجام آن سخت گرفتارند که همان جنبه منفی این ملت است و هم آنچه را که اسلام امر در بدست آوردن آن کرده است را نیز اینها بخوبی اطاعت کرده اند که البته به حساب مثبت های اینها تعلق می گیرد.

 و امّا مثبت های جاپانیها

 امروز در دنیا از لحاظ تکنولوژی و اختراعات جاپان حرف اول را می زند و جاپان پشرفته ترین کشوردرقاره آسیا ست که دنیا احتیاج به تکنولوژی آن داشته و هرکشور نیازمند هست که وسایل مورد نیاز خویش را از جاپان تهیه نمایند.  پژوهش های علمی , اختراعات و نو آوری های جاپان بی نظیر می باشد و واقعاً قابل تقدیر و تحسین است در این اواخر شرکت هوندای جاپان هواپیمای جدیدی را اختراع کرده اند که در مقابل اختراعات سایر کشورهای پیش رفته حیرت بر انگیز است

سیستیم کاری این ملت بسیار بالاست و نظم و انظباط حکم فرمایی می کند , دل سوزی به کشور از ناحیه مردم و صداقت کارگران در کارخانجات باعث است که  لحظه لحظه های خویش را هر فرد , خود دقیق شوند و این احساس موجود است که گوی هرکارگر , کارخانه را مال خود میدانند و واقعاً صادقانه وارد کار می شوند و تلاش و کوشش دارند که  باید کشور و کارخانجات هرچه بیشتر ترقی کند و به سوی کامیابی حرکت کند.

جنبه های صداقت و تلاش های عملی و علمی این ملت را هم خدا تأید می کند و هم اسلام و براستی که اگر رنج وتلاش نباشد گنج میسر نمی شود و امروز جاپان برای جاپانی ها از لحاظ علمی گنج می باشد که من این را واقعاً  زیبا ترین سرمایه های علمی برای یک ملت میدانم و در مجموع تمام حرکات زیر بنایی و برنامه های شهری ساخت و سازها بر اساس پلان گذاری و نقشه ها طرح می شود که در آن دانشمندان و انجینیران رویهمرفته کار می کنند. 

کنترول و نظم فوق العاده هست و در حفظ انظباط و نظام اجتماعی و در مقابل گرفتاریها و بلایای طبیعی خود مردم نیز فوق العاده اند و به همکاری همدیگر می شتابند.

سواد صد درصد هست و تا کلاس 12 اجباری و رایگان می باشد ولی ورود در دانشگاه پولی هست و سرمایه نیاز دارد که البته آنانیکه بضاعت مالی برای ورود در دانشگاه و پوهنتون را ندارند از طرف دولت بطور قرضه به دانشجو برای رفع مشکل دانشگاهی پرداخت می شود که بر اساس قرار داد بعد ازختم درسها و بدست آوردن شغل بدهی هایشان را پرداخت نمایند. ناگفته نماندکه دانشگاه در جاپان مفت و رایگان نیست حتی دولتی آن نیز پولی می باشد.

امّا منفی های ملت جاپان

آنچه که مرا  بعد از سکونت در جاپان با خودم آشنا  ساخت لایک بودن و عدم ایمان این مردم به مبده و معاد می باشد , خدا پرستی و ایمان به فردای قیامت به تمام معنی در میان مردم جاپان مطرح نیست و در سال یک بار برای اینکه خوش بخت شوند در چلوی بتها تعظیم دارند ولی بسیار سطحی.

در کشورهای اسلامی حق و حقوق خاص بر اساس حکم صریح الهی برای والدین قایل هستند و از جمله آنچه که از جانب خدا  بر فرزندان واجب قرار داده شده است  احترام والدین و اطاعت و حمایت از آنان می باشد که در قبال این عمل خداوند سبحان بهشت را وعده داده است.

ولی در مقابل اگر کسی مرتکب  آزار والدین شوند و یا از آنان حمایت نکنند جهنم را نصیب خواهند شد.

امّا در جاپان از این حق و حوق ها خبری نیست و تنها کسیکه در این کشور مظلومند و بی نوا , پدران و مادران پیر هستند  و تنها کسانیکه در واقع مورد  بی احترامی واقع می شوند موسفیدان این قومند. این موضوع برای من بسیار گران آمد که براستی  در یک جامعه صد درصد متمدن چرا چنین بی احترامی به مادران ,  پدران و موسفیدان وجود داشته باشد.

اینجاست که تازه فهمیدم اسلام و اوامر الهی آن در پیرامون حق والدین چقدر با ارزش می باشد و از اینجا بود که اولین ثمره اسلام شناسی من ورق خورد و مرا متوجه خودم ساخت که باید اسلام را اطاعت کنم.

موضوع حجاب و پوشش زنان را اسلام برای حفظ جامعه و بقای زنان دستور داده است ولی در جاپان از آنجایکه زنان و مردان این کشور ایمان بخدا و دین ندارند در قصه پوشش نیست و زنان به حد اعلی بی عزّتی وارد شهر می شوند و به عنوان آزادی هر آنچه که دوست دارند برای وضع ظاهری شان انجام می دهند ولی این بی حجابی چند موضوع مهم را بدنبال دارند. اول - خطر جان برای زن که بار بار مورد تجاور قرار گرفته و میگیرند. دوم - سست شدن نظام منزل و سایده شدن اطمینان فامیلی بین زن و شوهر.  سوم - انقراض نسل است که اکثریت نسل بی حجاب امروز کشور های متمدن دنبال ازدواج و یا ایجاد خانواده و فرزند نیست. چهارم عدم دقت در بدست آوردن تحصیل می باشد زنان و مردان مختلط در دانشگاه ها مشغول تحصیلند و بی حجابی در اندیشه جوانان ملت جاپان آثار منفی فراوانی را داشته است که از جمله خودکشی هاست که در میان محصلین در این اواخر فراوان دیده می شود. نظر به هرج و مرج های سیکس زمزمه های جدایی زنان و مردان در دانشگاها بگوش می رسد که ایا عملی می شود یانه را ما نمیدانیم ولی کپه های ترین و یا قطار را مشخص ساخته است تاکه زنان مسؤن بمانند امّا زنان رعایت نمی شود.

اماّ تذکر ما در باره عدم حجاب در جاپان و جهان خود درسیت برای مسلمین , از آن جهت که اسلام اگر پوشش را ارزانی و واجب داشته است دال بر حفظ شخصیت و جسم و جان و روان زنان بوده و از آنجایکه ما شاهد بر مشکلات بی حجابی در کشورهای پیش رفته هستیم و بلایای که از این طریق وارد است شاهدیم برای ما مشخص می شود که اسلام دین فطری و مکتب مقتدیر می باشد که در پیرامون تمام مسایل اجتماعی برنامه مشخص دارد و قانونگذار خود خداوند می باشد. لذست که دین من در کشور متمدن مثل جاپان از این طریق رو به اکمال می باشد. 

مسکرات و مصرف شراب و الکهل در جاپان به حد اعلی رواج دارد و کمرشال شراب به خاطر تجارت به اوج خود رسیده است که این خودش آثار منفی سرمایه داران یک ملت می باشد که بر حال مردم خویش رحم نمی کنند.

موضوع دیگر ناهنجاریها زندگیست , مانند طلاق و نبود حمایت از خانواده و عدم پیش رفت زندگی فردی و نه بودن صله ی رحیم و نگرانی های اقتصادی و عدم دید و بازدید و ملاقاتها باعث است که مردم به شراب و خمر رو آرند تاکه استرسها را بشکنند  و لحظه ی آرام باشند.

در حالیکه شکستن بیماری های روحی از طریق شراب و خمر و سایر مواد های نشه آور ممکن نیست و وجود بیمارگونه ی نسل جدید جاپان  زیربار استرس و درد های شانه و معده خورد می شود و لذاست که خیلیها دست بخود کشی می زنند.

آمار خود کشی در جاپان غوغا می کند و بر اساس اعلان رسمی دولت بین 30 الی 40 هزار نفر در سال می باشد که تقریباً برابر با تلفات جنگهای کور در دنیاست.

در خاتمه شناخت از زندگی مردم جاپان و مطالعه در پیرامون آن خیرات فراوان برایم دارد که از جمله با بدست آوردن تجربه و تحقیق بر اعتقاداتم افزوده شده و ایمانم را چند برابر کرده  است و امیدوارم که خداوند سبحان توفیق دهد که بر آن بیفزایم. By VHA 2011/08/11

@

 ©2003, Voice of Hazarajat
Last Update : 2011/08/11        >>>Back to Home