قرآن کریم سرمایه هستی و نعمت بی منت خدای جلیل

 
داستاني  کوتاه و بسیار زیبا.زیبا"حتما اين داستان رابخوانيد"

در روز اول سال تحصيلى، خانم تامپسون معلّم کلاس پنجم دبستان وارد کلاس شد و پس از صحبت هاى اوليه، مطابق معمول به دانش آموزان گفت که همه آن ها را به يک اندازه دوست دارد و فرقى بين آنها قائل نيست. البته او دروغ مي گفت و چنين چيزى امکان نداشت.

 مخصوصاً اين که پسر کوچکى در رديف جلوى کلاس روى صندلى لم داده بود به نام تدى استودارد که خانم تامپسون چندان دل خوشى از او نداشت.

تدى سال قبل نيز دانش آموز همين کلاس بود. هميشه لباس هاى کثيف به تن داشت، با بچه هاى ديگر نمي جوشيد و به درسش هم نمي رسيد. او واقعاً دانش آموز نامرتبى بود و خانم تامپسون از دست او بسيار ناراضى بود و سرانجام هم به او نمره قبولى نداد و او را رفوزه کرد.


امسال که دوباره تدى در کلاس پنجم حضور مي يافت، خانم تامپسون تصميم گرفت به پرونده تحصيلى سال هاى قبل او نگاهى بياندازد تا شايد به علّت درس نخواندن او پي ببرد و بتواند کمکش کند.

معلّم کلاس اول تدى در پرونده اش نوشته بود: تدى دانش آموز باهوش، شاد و با استعدادى است. تکاليفش را خيلى خوب انجام مي دهد و رفتار خوبى دارد. "رضايت کامل".

معلّم کلاس دوم او در پرونده اش نوشته بود: تدى دانش آموز فوق العاده اى است. همکلاسيهايش دوستش دارند ولى او به خاطر بيمارى درمان ناپذير مادرش که در خانه بسترى است دچار مشکل روحى است.

معلّم کلاس سوم او در پرونده اش نوشته بود: مرگ مادر براى تدى بسيار گران تمام شده است. او تمام تلاشش را براى درس خواندن مي کند ولى پدرش به درس و مشق او علاقه اى ندارد. اگر شرايط محيطى او در خانه تغيير نکند او به زودى با مشکل روبرو خواهد شد.

معلّم کلاس چهارم تدى در پرونده اش نوشته بود: تدى درس خواندن را رها کرده و علاقه اى به مدرسه نشان نمي دهد. دوستان زيادى ندارد و گاهى در کلاس خوابش مي برد.

خانم تامپسون با مطالعه پرونده هاى تدى به مشکل او پى برد و از اين که دير به فکر افتاده بود خود را نکوهش کرد. تصادفاً فرداى آن روز، روز معلّم بود و همه دانش آموزان هدايايى براى او آوردند. هداياى بچه ها همه در کاغذ کادوهاى زيبا و نوارهاى رنگارنگ پيچيده شده بود، بجز هديه تدى که داخل يک کاغذ معمولى و به شکل نامناسبى بسته بندى شده بود. خانم تامپسون هديه ها را سرکلاس باز کرد. وقتى بسته تدى را باز کرد يک دستبند کهنه که چند نگينش افتاده بود و يک شيشه عطر که سه چهارمش مصرف شده بود در داخل آن بود. اين امر باعث خنده بچه هاى کلاس شد امّا خانم تامپسون فوراً خنده بچه ها را قطع کرد و شروع به تعريف از زيبايى دستبند کرد. سپس آن را همانجا به دست کرد و مقدارى از آن عطر را نيز به خود زد. تدى آن روز بعد از تمام شدن ساعت مدرسه مدتى بيرون مدرسه صبر کرد تا خانم تامپسون از مدرسه خارج شد. سپس نزد او رفت و به او گفت: خانم تامپسون، شما امروز بوى مادرم را مي داديد.

خانم تامپسون، بعد از خداحافظى از تدى، داخل ماشينش رفت و براى دقايقى طولانى گريه کرد. از آن روز به بعد، او آدم ديگرى شد و در کنار تدريس خواندن، نوشتن، رياضيات و علوم، به آموزش "زندگي" و "عشق به همنوع" به بچه ها پرداخت و البته توجه ويژه اى نيز به تدى مي کرد.

پس از مدتى، ذهن تدى دوباره زنده شد. هر چه خانم تامپسون او را بيشتر تشويق مي کرد او هم سريعتر پاسخ مي داد. به سرعت او يکى از با هوش ترين بچه هاى کلاس شد و خانم تامپسون با وجودى که به دروغ گفته بود که همه را به يک اندازه دوست دارد، امّا حالا تدى محبوبترين دانش آموزش شده بود.

يکسال بعد، خانم تامپسون يادداشتى از تدى دريافت کرد که در آن نوشته بود شما بهترين معلّمى هستيد که من در عمرم داشته ام.

شش سال بعد، يادداشت ديگرى از تدى به خانم تامپسون رسيد. او نوشته بود که دبيرستان را تمام کرده و شاگرد سوم شده است. و باز هم افزوده بود که شما همچنان بهترين معلمى هستيد که در تمام عمرم داشته ام.

چهار سال بعد از آن، خانم تامپسون نامه ديگرى دريافت کرد که در آن تدى نوشته بود با وجودى که روزگار سختى داشته است امّا دانشکده را رها نکرده و به زودى از دانشگاه با رتبه عالى فارغ التحصيل مي شود. باز هم تأکيد کرده بود که خانم تامپسون بهترين معلم دوران زندگيش بوده است.

چهار سال ديگر هم گذشت و باز نامه اى ديگر رسيد. اين بار تدى توضيح داده بود که پس از دريافت ليسانس تصميم گرفته به تحصيل ادامه دهد و اين کار را کرده است. باز هم خانم تامپسون را محبوبترين و بهترين معلم دوران عمرش خطاب کرده بود. امّا اين بار، نام تدى در پايان نامه کمى طولاني تر شده بود: دکتر تئودور استودارد.

ماجرا هنوز تمام نشده است. بهار آن سال نامه ديگرى رسيد. تدى در اين نامه گفته بود که با دخترى آشنا شده و مي خواهند با هم ازدواج کنند. او توضيح داده بود که پدرش چند سال پيش فوت شده و از خانم تامپسون خواهش کرده بود اگر موافقت کند در مراسم عروسى در کليسا، در محلى که معمولاً براى نشستن مادر داماد در نظر گرفته مي شود بنشيند. خانم تامپسون بدون معطلى پذيرفت و حدس بزنيد چکار کرد؟ او دستبند مادر تدى را با همان جاهاى خالى نگين ها به دست کرد و علاوه بر آن، يک شيشه از همان عطرى که تدى برايش آورده بود خريد و روز عروسى به خودش زد.

تدى وقتى در کليسا خانم تامپسون را ديد او را به گرمى هر چه تمامتر در آغوش فشرد و در گوشش گفت: خانم تامپسون از اين که به من اعتماد کرديد از شما متشکرم. به خاطر اين که باعث شديد من احساس کنم که آدم مهمى هستم از شما متشکرم. و از همه بالاتر به خاطر اين که به من نشان داديد که مي توانم تغيير کنم از شما متشکرم.

خانم تامپسون که اشک در چشم داشت در گوش او پاسخ داد: تدى، تو اشتباه مي کنى. اين تو بودى که به من آموختى که مي توانم تغيير کنم. من قبل از آن روزى که تو بيرون مدرسه با من صحبت کردى، بلد نبودم چگونه تدريس کنم.

بد نيست بدانيد که تدى استودارد هم اکنون در دانشگاه آيوا يك استاد برجسته پزشکى است و بخش سرطان دانشکده پزشکى اين دانشگاه نيز به نام او نامگذارى شده است !


همواره می توان گرمابخش قلب يک نفر شد

 

قرآن کریم سرمایه هستی و نعمت بی منت خدای جلیل

کتاب آسمانی اسلام و مسلمین قرآن است و قرآن برای هدایت جامعه بشری آمده و مخصوصاً به عنوان قانون برای اداره ی جامعه اسلامی از جانب خدا هدیه شده است , قرآن هم برای رهنمایی زندگی فردی مطرح می باشد و هم برای  اداره ی اجتماع و کشور داری.

 خواندن این کتاب آسمانی برای هر فرد مسلمان لازم است و دانشمندان مسؤلیت دارند که قرآن را بزبان عوام تفسیر کنند که البته و صد البته اینکار را کرده اند و در انتر نت اگر موتور جستجو را بزنید بلافاصله تفسیر و ترجمه های گونان قرآن به هرزبان برای تان میسر می شود.

بیاد دارم که در گوشها زمزه می کردند که اگر قرآن را غلط بخوانی گناه نابخشودنی را مرتکب شده ی و این جملات و گفته ها بدترین عملی بود که در اذهان ترزیق می کردند و جامعه و جوانان را از خواندن قرآن محروم می کردند. نقشه های استعماری همین است که با قرآن و آیات الهی همیشه در طول تاریخ مبارزه کرده و می کنند و به بهانه های گوناگون مسلمین و کتاب آسمانی شان را هدف قرار داده و میدهند .

امروز اگر به ذلت پذیری مسلمین نگاه کنیم می بینیم که جدایی مسلمانان از قرآن عامل است و این مسلمانان بی عرضه هستند که کتاب شان را به حاشیه گذاشته و در پی مرام ضد انسیانی شرقی و غربی هستند و این بی تدبیری ها عامل شد که جهان اسلام ملعبه ی دست شیاطین شود.

خواهرم و برادرم: خواندن قرآن را وظیفه ی خود بدانید ولو اگر به اشتباه می خوانید , تا نخوانید یاد نمی گیرید و تا غلط نخوانید بدرست خواندن قرآن نمی رسید , خواهر و برادر مسلمان بر ما فرض است که دست بدامن قرآن بزینیم و از این نعمت بی منت خدا فیض ببریم و قرآن است که دروازه های علم انسانی و راه خدا پرستی را بروی ما می کشاید و اندیشه ی ماها را بسوی تعالی و سعادت  ثوق میدهد.

بقلم اللهیاری.2011-7-15

حجاب هدیه خدا برای زنان و مردان

زن و مرد دو موجود متضاد از ناحیه جسم و دو موجود متفرّق از ناحیه لطافت روحی , خداوند سبحان مردان را نظر به ضرورت دفاعی خشن آفریده و مسؤلیت تأمین ارتزاقی را به عهده ی او گذاشته است ولی زنان را نظر به رهبریت که نیاز اول یک فامیل هست لطیف و مهربان آفریده است و در میان این دو موجود خداوند سبحان امر ازدواج را قرار داده است تا باشد که هردو از آفات فتنه , نفاق وتجاوز به حریم خود و دیگران در امان باشند و پوشش منظم را در قالب لباس برای حفظ هویت هردو قرار داده است تا باشد که با حفظ حجاب از تجاوز مسؤن بمانند و از زنان خواسته است که بر اساس فطرتش برای حفظ شخصیت خود اندامشان را کامل بپوشاند زیراکه حجاب بر زیبایی و وقار و حفظ حریم زن می افزاید و او را با کرامت در جامعه به عنوان سنبل عاطفه معرفی می کند و از آنجایکه این موجود را خداوند سبحان لطیف آفریده است لذا برای حفظ جانش نیز پوشش کامل را امر  فرموده است.

زن سرمایه  مقتدیر از لحاظ رسالت انسانی برای اجتماع است و اگر زنان را از محوطه رسالتش دور کنیم و او را برهنه اش ساخته و در مله عام ظاهرش سازیم این خودش نوع از جفای خانمان سوز است که بر زنان روا داشته ایم , در حالیکه رسالت زن به عنوان زیباترین عنصر بالاتر از آن است که عده ی امروز از وجود این موجود لطیف بهره کشی میکنند.

 از لحاظ جسمی اگر ما بخواهیم تفکیک قایل شویم این خودش نشان میدهد که زن زن است و آنچه که در اوست باید بر اساس آن عمل کنند و برای معاشرت در منزل و حفظ خانواده و بقأ نسل و دستگیری فرزندان و حمایت از شوهر و ایجاد عشق در فامیل را وظیفه ی خود بدانند و فضای خانه را گلستان سازد و بدانند که اگر مردان در بیرون منزل مردند , وقار دارند و ابراز وجود می کنند در سایه حمایت همسرش می باشد و لطف و احسان همیشگی همسرهست که مردان از روحه ی مردانگی برخوردارند ولذاست که در نظام آفرینیش خداوند سبحان زنان را حامی و پپشتوانه خانه و خانواده و شوهرش خلق کرده و این موضوع به اثبات رسیده است که  قدرت یک مرد را اگر خواسته باشید آزمایش کنید مادر بچه هایش را در عدم هدایت و حمایت از او تحریک کنید  و آن وقت خواهید دید که مرد در بیرون می تواند آن کند که قبلاً انجام میداد؟

حال یک زن که اینهمه اقتدار دارد و دارای رسالت عظیم انسانی در اجتماعند و از عظمت روح و لطافت جسم نیز بر خوردار می باشد و در عین حال میتواند که معلمی خوبی برای جامعه باشد را اگر بخواهیم تحقیرش کنیم , کافیست که او را در مله عام برهنه اش ساخته و حجابش را برداشته  و او را به عنوان کالای مورد  نیاز معرفی و چشمان نا محرم را بگردش بچرخانیم و عزّت و شرفش را به تاراج ببریم و در معرفی اجناس نا مرعوب به عنوان کمرشال او را برهنه ساخته و در قمار خانه ها و کاباره و.... برای  عشوه نمایی و اشباع نامردان و بدست آوردن پول او را مورد استفاده قرار دهیم , آیا به نظر شما این زن روزی اگر مادر شود , مادری خواهند کرد؟ و زن خوب و پشتوانه حیات برای شوهرش خواهد بود ؟ آیا از شیره وجودش فرزندانی مصلح ببار خواهد آمد؟ آیا او به عنوان معلم در جامعه وارد خدمت خواهد شد؟ که هرگز نه. این ها سوال هایست که هر زن مقتدیر از سران خود و جامعه خویش دارند که چرا امروز تلاشان سردم داران کفر براین است که هویّت و شخصیت را از زنان سلب کنند و راز همسرداری و مادری را از آنان بگیرند و وجود شان را ملعبه ی شهوتهای کثیف تحت عنوان آزادی و دیموکراسی نمایند

 اسلام مخالف اقتدار زن نیست و در جامعه زنان مسؤلند که برای پیشرفت و اقتدار دوشادوش مردان عمل کنند  وارد ادارات دولتی وارد کار شوند و مدیر و مدبیر و معلم شوند و لی باید با وقار و با حفظ هویت خویش وارد میدان شوند و همه زنان مسؤلیت دارند که  در حفظ وقار زنانگی اش تدبّری داشته باشند و با عزّت و اقتدارش وارد شوند و آنچه را که خدای بزرگ برای آنان خواسته است را رعایت کنند.

این موضوع را باید مردان و زنان بدانند که در نزد خدا هردو موجود یعنی زن و مرد بشر هستند و در عبادت و بندگی هردو یکسانند و نزد خدا اقتدار از آن کسانی هست که متقی , پرهیزگار و تسلط بر نفس داشته باشند ولو زن باشد و یا مرد فرقی نمی کند.

مانباید عملکرد کرد   اقوام و سنتهای قومی را  به اسلام نسبت دهیم و آنچه که بر زنان روا داشته میشود را به دین و ایمان تعلق دهیم امروز همانگونه که زن در جامعه شرق اسیرند , ده برابر آن در جامعه غرب زنان از حقوق خویش محرومند.

اسلام حق و حقوق اجتماع را بر پایه ی عدالت بنا نهاده است و در وادی دین زن زن است و بر اساس فطرت زن بودنش و مرد مرد است بر اساس فطرت مردانگی اش ولی در قبال اجتماع هردو بازوی اجتماعند و در رعایت قانون نیز باید بر اساس قانون الهی به پیش روند تا باشد که فساد  و اخلاق مختلط و نا روا بر جامعه حاکم نشود....

بقلم اللهیاری.  2011-7-16

مفاتح الجنان درب از دروازه های رحمت های الهی

مفاتح الجنان کتابی هست بسیار با ارزش و برای تشیع از اهمیّت فوق العاده ی برخوردار است و در هر خانه از خانه شیعه در کنار قرآن مجید این کتاب بزرگ را حتماً مشاهده می کنیم و همه ی بندگان مخلیص خدای سبحان با رجوع به مفاتح مشکلات روحی شان را حل و بر طرف می کنند

.

خواهر و برادر مسلمان و هموطنان عزیز: در عصر حاضر مشکلات روانی و روحی بشر به اوج خود رسیده است دیوانگی , ضلالت , و انحطاط در حد اعلی بر جامعه بشری مستویلی گردیده و در هر گوشه و کنار فساد اخلاقی و تعرض به نوامیس مردم و فشار های سیاسی و لشکر کشی به کشور ها از جمله مصیبت و گرفتاریهای می باشد که این بشر برای خودش خلق کرده است.

پس بنابراین با بیماریهای و روحی و جسمی که جامعه بشری امروز به آن مبتلاست انسان نیاز به پناهگاهی دارد که در آن آرام بیگیرد و در سایه امنیّت روحی زندگی کند.

ولی این پناهگاه جز در سایه نوازش خدای جلیل برای انسان میسر نیست و ما اگر بخواهیم این نوازش را بدست آریم راهی جز دعاه , نیایش و توبه و انابه نیست پس بیاید که با قرآن و مفاتح برای رفع گرفتاری های روحی و روانی خویش انس بگیریم تاکه خدای سبحان ما را یار و یاور باشد. بقلم اللهیاری  

استغفار بر طرف كننده بوی بد گناه
وجود مبارك امیرالمؤمنین طبق نقل مرحوم شیخ طوسی از رسول گرامی «علیهما آلاف التحیة و الثناء» نقل می‌كند آن حضرت فرمود: «تُعطِّروا بِالاِستغْفار لا تَفْضِحنكم رَوائحَ الذُّنوبِ» یعنی با استغفار، خود را معطر كنید تا بوی بد گناه شما را رسوا نكند، یك انسان گناهكار، بدبو است و قیامت بوی بد عدّه‌ای ظهور می‌كند. آنها كه معطرند و خوشبو هم برای خود راحتی آفریده‌اند هم برای دیگران، اگر كسی گناه نكرد معطّر است، اما اگر خدای ناكرده آلوده شد، قبل از هر چیز شایسته است خود را با استغفار معطّر كند

 

فيس بوك عامل ايجاد اختلالات رواني در نوجوانان

دانشمندان آمريكايي در بررسي هاي خود نشان دادند كه استفاده بيش از حد از شبكه اجتماعي فيس بوك نوجوانان را دچار اختلالات رواني مي كند.


محققان دانشگاه ايالتي كاليفرنيا دريافتند كه استفاده بي رويه از فيس بوك منجر به اختلالات رواني حادي در بين نوجوانان مي شود كه از جمله آنها مي توان به اضطراب، اختلال در خواب و حتي اختلالات روان تني اشاره كرد.


در بيشتر اين موارد، اختلالات رواني به پرخاشگري، خودشيفتگي و در نهايت، انزوا منجر مي شوند.
اين دانشمندان آسيبهاي ناشي از استفاده بي رويه از فيس بوك را بدين شرح طبقه بندي كردند:
1- توسعه خودشيفتگي در بين نوجواناني كه اغلب از فيس بوك استفاده مي كنند. همچنين در اين نوجوانان اختلالات رواني ديگري شامل رفتارهاي ضداجتماعي، شيدايي، گرايش به پرخاشگري ديده مي شود.


2- افزايش تعداد غيبت ها از مدرسه و احتمال معده درد، مشكلات خواب، اضطراب و افسردگي در نوجواناني كه به صورت روزانه از فناوريهايي چون بازيهاي ويديويي و فيس بوك استفاده بي رويه مي كنند.


3- كاهش نمرات در مدارس راهنمايي، دبيرستان و كالج در بين دانش آموزاني كه حداكثر يكبار در يك دوره 15 دقيقه اي اين تحقيق، وارد فيس بوك شدند.
براساس اين تحقيقات، دانشمندان آمريكايي نوجوانان را از ورود زياد به فيس بوك برحذر داشتند.

دليل اين همه خستگي چيست؟

بعد از ناهار و زماني كه به ساعات نيمه روز نزديك مي شويم، چه اتفاقي مي افتد كه احساس خستگي و كسالت بر ما چيره مي شود به طوري كه حتي صداي تيك تيك ساعت را نيز مي شنويم و به فكر چاره اي براي اين خستگي مي افتيم.


خستگي بين روز محصول الگوي زندگي مدرن و امروزي است كه هميشه ما را از تحرك بازمي دارد. حتماً در اداره و ساعات كار متوجه همكاران خود شده ايد كه پشت سر هم قهوه و يا چاي مي نوشند تا از اين سستي و خواب آلودگي خلاصي يابند. اما چه عواملي موجب اين احساس ناخوشايند مي شوند و آيا راه حلي براي اين مشكل وجود دارد؟


چرا خسته و خواب آلوده مي شويم؟
1- نداشتن خواب كافي و مطلوب در هنگام شب؛
اكثر ما كار را به خانه مي بريم. همين طور حرف زدن با تلفن و كار با لپ تاپ و رايانه را در منزل هم ادامه مي دهيم و بدون توقف تا نيمه شب تلويزيون تماشا مي كنيم. با اين كار خود را از ساعات اوليه خواب شبانه كه تأثير بسزايي در آرام كردن و ترميم اعصاب خسته و سرحال كردن بدن دارد محروم مي كنيم. اگر به طور منظم دير بخوابيم و صبح زود بيدار شويم تا به سركار برسيم، باعث مي شود كه خيلي زودتر در طول روز خسته شويم. بنابراين توصيه مي شود حداقل 7تا 8ساعت خواب شبانه آرام و بدون آشفتگي داشته باشيد و سعي كنيد تلفن همراه خود را نيز خاموش كنيد.


2- نداشتن زماني براي ورزش و بازي كردن
بدون شك بدن شما بدون ورزش زودتر خسته و فرسوده مي شود. درست است كه ساعات اوليه صبح پرترافيك ترين ساعات كاري ست اما حتي از يك فرصت اندك نيز استفاده كنيد و خود را از يك نرمش ساده، پياده روي كوتاه يا دويدن مختصر روي تردميل محروم نكنيد.
همچنين اين تفكر اشتباه را از خود دور كنيد كه تأثير ورزش و تحرك در ساعات بعدازظهر نصف تأثير ورزش صبحگاهي است چون بايد هر زماني را براي ورزش كردن غنيمت بشماريد در غير اين صورت هيچ گاه از مزيت هورمون هاي شادي كه بدن را سرزنده و شاداب مي كنند بهره مند نخواهيد شد.


3- اضطراب و نگراني دائمي را از خود دور كنيد.
استرس بيش از حد و طولاني مدت نه تنها فشارخون را بالا مي برد بلكه باعث كاهش تمركز مي شود. سعي كنيد با تكنيك هاي مختلف خود را شاد و عاري از تنش نگه داريد. به شغل خود، خانواده و اطرافيان خود افتخار كنيد. با اين كار نگراني هاي خود را پايان خواهيد داد.


4- نداشتن زماني براي خوردن يك صبحانه كامل و متعادل
بيشتر كساني كه هنگام بعدازظهر احساس خستگي مي كنند افرادي هستند كه به اميد يك ناهار مفصل از صبحانه صرف نظر مي كنند. نخوردن صبحانه موجب پرخوري در وعده ناهاري مي شود و در نتيجه خستگي شما را تشديد مي كند.


- توصيه هايي براي سرزنده و بانشاط ماندن در طول روز:
- حتماً به موقع از يك صبحانه متعادل استفاده كنيد كه حاوي انواع غلات، لبنيات و ميوه هاي موردعلاقه شما باشد.


- از نوشيدن زياد قهوه يا چاي بعد از صبحانه يا قبل از ناهار پرهيز كنيد. چون اين كار نه تنها اشتهاي شما را به هم مي ريزد بلكه شما را مضطرب مي كند.
- در وعده ناهار غذاي زياد نخوريد چون باعث مي شود باقي روز احساس خستگي كنيد. اما همين غذاي مختصر بايد حاوي مقادير متعادلي از كربوهيدرات ها، پروتئين ها و چربي ها باشد.
- شب به اندازه كافي بخوابيد.


- برنامه ورزشي داشته باشيد.
- حداقل 8تا 10ليوان در طول روز آب بنوشيد.
- بين صبحانه و ناهار تنقلات مصرف نكنيد.

سوء تغذيه علت مصرف مداوم ميان وعده هاي نامناسب

ميان وعده هاي نامناسب به مواد غذايي اطلاق مي شود كه حاوي انرژي بالا و مواد مغذي پاييني از جمله ويتامين ها، املاح و پروتئين ها است. بنابراين مصرف مداوم آنها در سنين نوجواني و جواني منجر به سوء تغذيه مي شود.


ميان وعده ها به دو دسته مناسب و نامناسب تقسيم مي شوند: پفك، چيپس و آبميوه هاي صنعتي از جمله مهمترين ميان وعده هاي نامناسب هستند كه در مقابل آنها ميان وعده هايي مناسب و سالم است كه نه تنها منجر به سوءتغذيه نمي شوند بلكه مصرف آن موجب ارتقاي سطح سلامت كودكان و نوجوانان مي شود.


همان گونه كه از نام ميان وعده ها برمي آيد، بهترين زمان مصرف براي آنها بين وعده هاي غذاي اصلي و با فاصله از آنها است چرا كه با وجود سالم بودن اين گونه مواد نبايد جايگزين غذاي اصلي شوند.
بنابر گفته متخصصان ميان وعده هاي مناسب شامل انواع خشكبار، آجيل بي نمك يا كم نمك، مغزها و ساندويچ هاي خانگي است.


معمولا اين گونه مواد به خصوص آجيل ها و مغزها حاوي عناصر بسيار ضروري آهن و روي هستند كه مي تواند در افزايش ضريب هوشي و يادگيري دانش آموزان تاثيرات مثبتي داشته باشد.
نكته قابل توجه در ميزان انرژي موجود در اين ميان وعده هاست چرا كه در صورت زياده روي در مصرف منجر به اضافه وزن و يا چاقي در دانش آموزاني كه زمينه مساعدي در اين موارد داشته باشند مي شود.
ميوه ها نيز به طرق مختلف مانند ميوه هاي خام، برگه هاي ميوه يا ميوه هاي خشك شده و يا آبميوه هاي طبيعي مي تواند جزء ميان وعده هاي مناسب باشند كه علاوه بر تامين املاح و ويتامين مورد نياز مقدار قابل توجهي فيبر به بدن دانش آموز
برسانند ولي اولويت با مصرف ميوه هاي تازه است.

 چگونه زندگي كردن را به نوجوانان آموزش دهيم

سزاوار
يادگيري روابط صحيح اجتماعي باعث افزايش اعتماد به نفس افراد و كاهش رفتارهاي پرخطر مي شود. اين درحالي است كه برخي نهادهاي اجتماعي و خانواده ها درباره آموزش مهارت هاي زندگي در جامعه بين جوانان بسيار ضعيف عمل مي كنند.
روابط اجتماعي مسيرهاي جامعه پذيري را براي جوانان مهيا مي كند به نحوي كه آنان همانند يك عضو صالح و سالم وارد جامعه مي شوند و از رفتارهاي انحرافي نوجوانان و جوانان جلوگيري مي شود.


يعني درواقع جوانان ياد مي گيرند چگونه تصميم گيري كنند و تفكر خلاق و انتقادي داشته باشند، چگونه احساس مسئوليت پذيري را در خود افزايش دهند و از همه مهم تر چگونه نحوه رفتار مناسب با همسالان را ياد بگيرند.


از كاركردهاي اصلي مهارت هاي زندگي ارتقاي سلامت روحي- رواني افراد است و جوانان در طول اجراي برنامه هاي مدون آموزش هايي درباره افزايش خودآگاهي، تصميم گيري حل مسئله، تفكر انتقادي، تفكر خلاق، كنترل هيجان ها در افراد فرا مي گيرند.


اين آموزش ها بيشتر از سوي نهادهاي درگير با مسائل اجتماعي به جوانان داده مي شود. همچنين آموزش هاي پيش از ازدواج و برخورد با مسائل حساس زندگي از ديگر آموزش هاي مهارت هاي اجتماعي است.
با توجه به مسائل و بحران هاي پيش روي جوانان ضروري است كه اقدام هاي اساسي تري در اين بخش انجام شود.


اليس مك رابيس محقق و جامعه شناس انستيتو اوكلاهاما درباره ضرورت طرح مهارت هاي اجتماعي مي گويد: تحقيقات نشان مي دهد كه 50درصد از كودكاني كه آموزش مهارت هاي زندگي ديده اند در برخورد با مشكلات با اعتماد به نفس بيشتري مواجه شده اند.
اين محقق با اشاره به مسئله طلاق و اعتياد مي گويد: براساس آمارها 30درصد از طلاق ها در سال اول و 60 درصد آن نيز در 7 سال اول زندگي اتفاق مي افتاد. عمده مشكلات طلاق نيز به دليل نداشتن آگاهي از زندگي زناشويي است. در بحث اعتياد نيز فرد نمي تواند بر استرس ها و نگراني اطراف خود به طور مناسب تسلط يابد. ولي فراگيري مهارت هاي زندگي نقش به سزايي در كاهش استرس و افزايش اعتماد به نفس فرد دارد.


آموزش روابط اجتماعي نوعي تزريق واكسن رواني براي نوجوان است كه به ارتقاي سلامت اجتماعي و خانوادگي او كمك 
میکند


شناخت روابط اجتماعي اصلي ترين مباحث تربيتي است كه از سوي والدين و مربيان آموزشي به فرزندان آموخته مي شود. معيارهاي انتخاب دوست به عنوان همراه، هم كلاسي و همدم نخستين گام براي آغاز روابط اجتماعي است.


از سوي ديگر گفتن نه به خواسته ها و مطالبات نامعقول و غيرمنطقي اطرافيان يكي از كاركردهاي مهم آموزش مهارت هاي زندگي است.


بسياري از فرزندان از پاسخ منفي خجالت مي كشند و در پاسخ به درخواست هاي نامعقول دوستان خود جواب مثبت مي دهند و در نتيجه دچار مشكلات بسياري در زندگي مي شوند.
بسياري از نوجوانان هم به دليل ترس از نيشخند يا مسخره كردن دوستان دست به كارهاي نامعقول مي زنند و در نتيجه با دوستان ناباب به گرداب اعتياد، انزوا، ترك تحصيل و خودكشي سقوط مي كنند.


براي از بين بردن بحران هويت، پيروي از پوشش هاي ناهنجار و انجام آرايش و پيرايش هاي مخصوص افراد منحرف غربي نيازمند افزايش شاخص هاي اجتماعي در جامعه هستيم و فرزندان با اين آموزش ها مي آموزند كه در برابر تمام ناهنجاري ها و خواسته هاي نامعقول «نه» بگويند.
با اين همه ورود به اجتماع، رعايت حقوق ديگران در تمام ابعاد، احترام به معيارهاي شهروندي، حركت در چارچوب ضوابط اجتماعي، انتخاب همسر، شغل و آينده و شرايط زندگي از مقوله هاي فراگيري مهارت هاي اجتماعي است.


والدين و مربيان اصلي ترين نقش را در فراگيري مهارت هاي اجتماعي دارند. والدين بايد از تحقير، مقايسه و تبعيض فرزندان به طور جدي خودداري كنند و تصور نكنند كه دوست بودن با فرزندان موجب شكستن حرمت ها و مباني سنتي ميان آنها و فرزندان مي شود.
درواقع افراط و تفريط عاطفي و تربيتي يا سخت گيري هاي انضباطي و تحصيلي، و هدف تحميلي براساس سليقه پدر و مادر و نه استعداد و توانايي فرزندان موجب سرخوردگي و كاهش اعتماد به نفس فرزند مي شود.


اين آموزش ها از سوي خانه و مدرسه بسيار پراهميت و مهم تلقي مي شود، علاوه بر آنها راديو و تلويزيون در آموزش مستمر مهارت ها مي توانند بسيار كارساز باشند كه متأسفانه برخي از ارگان ها در ارتباط با بحث مهارت هاي اجتماعي كوتاهي مي كنند.
شايد علاوه بر رسانه هاي گروهي نهاد خانواده و مدرسه به عنوان نهادهاي مسئول غيرقابل انكار باشد و در مجموع تمام نهادهاي اجتماعي اگر وظيفه اي پررنگ تر از خانواده نداشته باشند مسلما مسئوليت كم تري نخواهند داشت بنابراين با آموزش صحيح زندگي به سادگي مي توان از بسياري مشكلات اجتماعي جوانان پيشگيري كرد.


بگذاريد تصميم گيري كند
اشتباه در تصميم گيري هاي ريز و درشت زندگي از جمله معضلاتي است كه بسياري از جوانان درگير آن مي شوند. در واقع تصميم گرفتن داراي مراحل متفاوتي است. ما تصور مي كنيم كه تصميم گرفتن تنها در لحظات حساس و مهم زندگي ما معنا پيدا مي كند و در لحظات كوچك و كم ارزش تر از هيچ شأني برخوردار نيست.


الكس وارتر روانشناس مؤسسه رابينسون كاليفرنيا مي گويد: تصميم گيري يك رفتار مهم اجتماعي است. حتي در طول يك روز، چندين بار با شرايطي مواجه مي شويم كه بايد تصميم هاي مهم را اتخاذ كنيم. براي عده اي از افراد طريقه تصميم گيري و اعتماد به تصميم هايي كه اتخاذ نموده اند، امري غريزي به شمار مي رود. اين دسته از افراد به طور خدادادي از توانايي هاي بالايي در تصميم گيري برخوردار هستند.


در مقابل بعضي جوانان هم هستند كه به هيچ عنوان از توانايي تصميم گيري برخوردار نيستند. براي اين دسته از افراد حتي كوچك ترين تصميم گيري ها كاري بس دشوار و آزاردهنده به شمار مي رود.


معمولا به كودكاني كه خود را درگير تصميم گيري مي كنند، ايراد مي گيريم و تصور مي كنيم كه نگهداري از اين كودكان به اين دليل كه فقط به دنبال جلب توجه بزرگ ترها هستند، اندكي مشكل به نظر مي رسد.
مادر و پدرها بايد كمي نگران فرزنداني باشند كه حتي توانايي ندارند ناهار مورد علاقه شان را انتخاب كنند و يا نمي دانند در كدام قسمت از ماشين بنشينند. نامطمئن بودن فرزندان در تصميم گيري و دمدمي بودن آنها خون معلم ها را به جوش مي آورد. بعضي از كودكان هستند كه حتي نمي دانند با كدام مداد بنويسند و چه كتابي را بخوانند.


بسياري از جوانان و حتي بزرگسالان در نحوه چيدمان مبلمان اتاق نشيمن با مشكل مواجه هستند، براي خريد يك دست كت و شلوار ساعت ها و چه بسا روزها وقت صرف مي كنند و در آخر هم به هيچ نتيجه اي نمي رسند.


اين در حالي است كه سايرين تصميمات مهمي را در مورد زندگي جوامع بشري اتخاذ مي كنند. معمولا افرادي كه قدرت تصميم گيري ندارند تا سنين بزرگسالي متوجه اين معضل نمي شوند و تصور مي كنند كه فقط توانايي رسيدن به آرزوهايشان را ندارند.


به اين دليل كه توانايي تصميم گيري معمولا جزو خصوصيات ذاتي انسان ها به شمار نمي رود، بايد به فرزندان خود آموزش دهيم كه چگونه مي توانند خود را با شرايط مختلف وفق داده و ارزيابي درستي از آنها داشته باشند. آنها بايد بتوانند نيازهاي خود و تصميم مورد نظرشان را تشخيص دهند و قادر باشند تا از ميان چند گزينه معقول ترين را انتخاب كنند.


نبايد تصميم هاي فرزندتان در خانه به غذا، لباس و اسباب بازي محدود شود. اگر بتوانيم اين گزينه ها را افزايش دهيم، حس كنجكاوي و در نتيجه اعتماد به نفس در تصميم گيري را در آنها افزايش داده ايم.


نوجواني كه نمي تواند در مورد صبحانه اش تصميم بگيرد، به طور قطع در آينده با مشكل مواجه خواهد شد. او نمي تواند از بين كره، پنير و مربا يكي را انتخاب كند پس در آينده چگونه مي خواهد در مواجهه با مشكلات زندگي جان سالم به در برد.


با فراهم آوردن راهنمايي هاي آموزنده، حق انتخاب هاي سازنده، و شرايط منطقي شما مي توانيد قدرت تصميم گيري در فرزندان خود را افزايش دهيد.


با شروع كردن انتخاب هايي نظير غذاي مورد علاقه براي صبحانه و يا لباس مورد علاقه براي رفتن به مدرسه، فرزند شما كم كم با مقوله تصميم گيري آشنا مي گردد و رفته رفته با آن انس مي گيرد. پيشنهاد كردن چند غذا، لباس و يا كتاب مختلف كودك را هدفمند مي سازد و از رويارويي با چند گزينه مختلف احساس سردرگمي نمي كند.


شايد هدايت نوجوانان به سمت تصميم گيري اندكي دشوار به نظر رسد، اما بايد سعي كنيد كه آنها را وادار به اين كار كنيد. چند لباس مختلف را پيش روي او قرار دهيد و سپس سعي كنيد كه او را ناخودآگاه به تصميم گيري واداريد. او مي تواند هركدام از لباس ها را كه نمي پسندد به ترتيب از دور خارج كند تا به هدف مورد نظر دست پيدا كند و يا مي تواند ويژگي هاي لباس مورد علاقه اش را مطرح كند تا از اين طريق سريعتر به نتيجه پاياني نزديك شود.


اگر نوجوان شما تصميم عجولانه و مخربي را گرفت او را محدود نكنيد. اجازه دهيد با عواقب احتمالي آن روبه رو شود. اگر تصميم گرفت كه به دليل سير شدن بقيه غذايش را نخورد پس بنابراين جايي براي دسر هم نخواهد داشت. اگر لباس مورد علاقه برادرش را بر تن مي كند، بايد خودش آن را بشويد و از اين بابت از برادرش عذرخواهي هم كند.


يكي از مهم ترين نكات در هنگام تصميم گيري دارا بودن اعتماد به نفس بالا است. اگر فرزند شما به توانايي هايش در مورد كاري كه انجام مي دهد، اطمينان نداشته باشد، هيچ گاه قادر نخواهد بود كه به منظور تصميم گيري مسائل مختلف را موشكافي كند.


بايد از توانايي هاي جوان خود پشتيباني كنيد و او را به خاطر تصميم گيري هايش تشويق نماييد؛ چنين كارهايي به عنوان ابزاري براي بالا بردن اعتماد و اطمينان در كودك شناخته مي شوند. تشويق آنها اطمينان خاطر دوباره اي را در ذهنشان بيدار مي سازد كه: آري، آنها هم قادر به تصميم گيري هستند.


اگر مي خواهيد فرزندانتان كاملا مطمئن باشند، بايد به آنها اجازه داده شود كه تصميمات مختلفي در مورد موضوعهاي متفاوت بگيرند. يك فرد كم سن و سال بايد متوجه شود كه در هر لحظه از زندگي بايد تصميم هاي مهمي بگيرد. انتخاب هاي آنها مواردي هستند كه پايه تصميم هاي مهم تري را كه او قرار است در آينده براي زندگيش بگيرد را طرح ريزي مي كنند.


براي او خاطرنشان سازيد كه سؤال كردن و كمك خواستن در مواقع حساس بلامانع است. اما در عين حال بايد تنها براساس عقايد و اعتقادات خود عمل كند. برايش روشن كنيد كه هر روز تصميم هاي زيادي مي گيرد و تمام آنها به عنوان تمرين هايي براي آمادگي كه براي سال هاي آتي لازم دارد، به شمار مي روند.


زماني كه او بالاخره تصميم خود را مي گيرد و براي بيان آن به سوي شما مي آيد، اگر مكرراً از او ايراد بگيريد و كارهايش را به چشم يك منتقد نگاه كنيد، مسلماً اعتماد به نفس خود را از دست مي دهد و شما نيز از هدف اصلي خود كه همان ايجاد اطمينان در تصميم گيري است، دور خواهيد شد.
به نقاط مثبت تصميم او نگاه كنيد و انگشت خود را فقط بر روي اشكالات و كاستي هاي قضيه نگذاريد. او را به خاطر تصميمش تشويق كنيد، اما در عين حال زيركانه او را به سمت انتخاب مجدد رهنمون سازيد.

قبل از سير شدن دست از غذا بكشيد

برنامه غذايي نامناسب يكي از عوامل مهم در بروز بيماري هاي قلبي- عروقي است كه تغييراتي در چربي خون را سبب مي شود و در ابتلا به تصلب شرايين و بيماري هاي قلبي- عروقي نقش بسيار مهمي دارد.


مطالعات نشان داده است: جوامعي كه از رژيم غذايي با كلسترول و چربي جامد كمتري برخوردارند، ميزان بروز بيماري هاي قلبي- عروقي كاهش يافته است و به دنبال آن ميزان چربي خون آنها نيز كمتر مي شود.

براساس اعلام انستيتو تحقيقات تغذيه اي و صنايع غذايي كشور، رژيم غذايي نامناسب مي تواند در ايجاد چاقي، افزايش چربي خون، ديابت و افزايش فشار خون مؤثر باشد. اين عوامل زمينه ساز بروز بيماري هاي قلبي- عروقي هستند.
نقش تغذيه در پيشگيري از بيماري هاي قلبي- عروقي

بيماري هاي قلبي- عروقي از مهم ترين عوامل مرگ ومير و از عمده ترين مشكلات بهداشتي در كشورهاي پيشرفته و درحال توسعه به شمار مي روند. در ايران نيز سالانه حدود 40درصد مرگ ومير به بيماري هاي قلبي- عروقي مربوط مي شود.
برخي از عوامل ابتلا به بيماري هاي قلبي- عروقي را افزايش مي دهند كه از آنها به عنوان عوامل خطر نام برده مي شود. فردي كه حداقل داراي يكي از اين عوامل خطر باشد آمادگي بيشتري براي ابتلا به بيماري هاي قلبي- عروقي خواهد داشت.
تغذيه نامناسب، فشار خون بالا، چربي خون بالا (كلسترول و تري گليسريد)، استعمال سيگار، فشار روحي رواني، بي تحركي، سن و جنس (مردان بالاي 45 سال، زنان بالاي 55 سال)، داشتن زمينه ارثي بيماري هاي قلبي- عروقي، چاقي و ديابت از جمله عوامل خطر بروز بيماري هاي قلبي به شمار مي رود.

براي پيشگيري از بروز بيماري هاي قلبي- عروقي توجه به عواملي مانند كاهش مصرف گوشت هاي قرمز و تأكيد بر مصرف گوشت هاي سفيد مانند مرغ و ماهي لازم است. همچنين توصيه مي شود تا حد امكان از غذاهاي سرخ شده و مصرف روغن هاي جامد، حيواني و نباتي خودداري شود.

گنجاندن روغن هاي مايع مانند زيتون، كانولا، در برنامه غذايي روزانه، مصرف انواع مغزها مانند گردو، بادام، پسته، فندق و... به عنوان بخشي از چربي روزانه، كاهش مصرف نمك و فرآورده هاي غذايي شور، مصرف ماهي حداقل 2 بار در هفته، محدود كردن مصرف غذاهايي مانند مغز، قلوه، كله و پاچه، استفاده از سير و پياز به عنوان طعم دهنده غذاها، مصرف شير و فرآورده هاي كم چرب آن، استفاده از نان هاي سبوس دار و فرآورده هايي كه از غلات سبوس دار تهيه مي شوند نيز در پيشگيري از بروز بيماري هاي قلبي- عروقي مؤثرند.

همچنين دست كشيدن از غذا قبل از سير شدن، افزايش مصرف سبزي و ميوه در برنامه غذايي روزانه، مراجعه به موقع به پزشك و متخصص تغذيه به منظور بررسي وضعيت سلامت و تغذيه و پيروي از يك برنامه غذايي صحيح با توجه به ويژگي هاي فردي هر شخص، ورزش منظم و فعاليت بدني روزانه و حفظ وزن بدن در حالت طبيعي در جلوگيري از بروز بيماري هاي قلبي بسيار مؤثر است.

برای حفظ سلامتی تان به اینجا مراجعه نماید.

پیام امام حسین علیه السلام

امام حسین علیه السلام از همه ی عاشقانش خواست که باید در باره اهداف والای او بیندیشند , نماز را بر پا دارند و به والدین احترام کنند و با جد و جهد در بدست آوردن دانش مفید کوشا باشند زیراکه امام حسین علیه السلام با شناخت کامل از خداوند سبحان و امر او برای بقای دین و طریق جدش محمد مصطفی صل الله علیه و آله قیام نموده و با هدیه خونش اسلام را زنده نگهداشت و ادامه دهندگان راه او نیز باید بر اساس عشق و عقل این راه را ادامه دهند.

راز خوشبختی

سه چیز عامل خوشبتی انسان است که اگر انسان آن را صادقانه دنبال نموده و به آن عمل نماید.

1 دین شناسی

گرچه که ما نمی توانیم در صف یک فقه متخصص اسلامی و دین شناس قرار بیگریم ولی با تلاش خود می توان خدا را شناخت و او را اطاعت کرد و با مراجعه به قرآن و احادیث ایمه ی اطهار علیه السلام دین خود را کامل نمود ولو در سطح بسیار پاین.

یک انسان مسلمان مسؤولیت دارد که در انجام فرایض دینی مانند نماز , روزه , امر به معروف و نهی از منکر مقید باشد و با شناخت از مبتلات و منکرات که مانع ترقی و حرکت او به سوی کمال می شود دوری نماید.

غیبت , دروغ , خیانت , تجاوز به اموال , هستی و حیات دیگران و ورود به میدان غنّا و موزیک و نوشیدن مشروبات الکهولی و ورود در وادی قمار , ربأ و سود خوری و بستن افتراه و تهمت به این و آن و دادن شهادت ناحق , پرخوری و اسراف در شهوات و ایجاد کدورت و کینه و نفاق از جمله عمل ممنوعه می باشد که اسلام آن را برای پیروانش حرام قرار داده است.

یک مسلمان حق ندارد برای رسیدن به اهداف شوم مانند قدرت و جاطلبی و یا وکیل و ریس شدن در دستگاه های دولت در سایه حیله و نیرنگ وارد شود و در دین اسلام صداقت حرف اول می باشد که یک مسلمان باید به ان عمل کند.

2 زهد , تقوا و پرهیزگاری

زهد به معنی واقعی آن اگر فکر شود دوری از تجملات و زر و زیورهای دنیایی می باشد که تقوا پیشگان و زاهدان شب و شجاعان روز از آن بریده اند ولی در قبال زاهدان دنیا را وسیله برای رسیدن به اهداف عالی و برتر میدانند و با شناخت کامل از فانی شدن دنیا آگاهند و میدانند که چگونه باید از دنیایی فانی برای رسیدن به اهداف عالی بهره بُرد و در سایه مطالعه و تلاش و درک از نظام عالم هستی درپناه رحمت خداوندی به پیش رفت.

زهد به این معنی نیست که زاهدان نخورند و از اطعام و نعمتها بهره نبرند نه هرگز چنین نیست بلکه زاهدان به دنیای فانی دل نبسته اند.
و در یک کلمه زاهدان و تقوا پیشگان بر دنیا سواراند و نه دنیا بر آنان.

و اینجاست که زاهدان خدمت به والدین و موسفیدان و حفظ آبرو و عزّت برادران دینی و یا سایر بندگان خدا در هر لباسی که باشند را بر خود فرض میداند و در حفظ امانت و صداقت در تجارت و پرداخت وجوهات شرعی مانند سهم سادات و امام و زکات غیره نیز صادقانه عمل می کنند و در عین حال برُدباری و صبر در مصیتها و رنج های زندگی را وظیفه دانسته و خلاف دوستان ناباب که به دنیا دلبسته اند عمل می نمایند

زاهدان عشق و عاطفه انسانی را بر همه چیز ترجیح داده و حفظ هویت انسانی را لازم میدانند و دوری از تجملات دنیایی و زر اندوزیهای نا مناسب را نیز جزء از وظایف انسانی خود میدانند. در نتیجه دنیا در زیر قدم های متقی و پرهیزگاران در خدمت آنهاست برای هدایت و مرام برتر.

3 عیب شناسی

عیب شناسی اندیشیدن به اعمال انفرادی و توجهّ به حرکات ظاهری و
 باطنی شخص انسان است و یک مسلمان باید در پیرامون رفتار و کردار شبا روزی خویش بیندیشد و درک کند که براستی در سایه دین کدام یک از عمل او خدشه دارد؟ آیا ریأ و عوام فریبی در وجود او وجود دارد یانه؟ براستی اگر ما توان درک از اعمال خویش را پیدا کنیم و بر آن سلطه داشته باشیم آیا این خودش خوشبختی نیست؟

ابتکار استرالیا برای مبارزه با دخانیات

دولت استرالیا اولین کشوری در جهان خواهد بود که سیگار را در پاکتهای یکسان به خریدار عرضه می کند بنا به قانون جدید این کشور از این پس شرکتهای تولیدکننده سیگار قادر به نمایش رنگها ، طرحها و یا لوگوی روی پاکت نخواهند بود و تمامی سیگارها در بسته های سبز رنگی عرضه می شود که هشدارهای پزشکی بیش از ۷۵ درصد روی پاکتها را پوشانده است.درحال حاضر هشدارهای پزشکی تنها ۳۰ درصد روی پاکتها را می پوشاند.

این قانون از دسامبر سال آینده اجرا خواهد شد و نیکولا راکسان وزیر بهداشت استرالیا اعلام کرد دولت این کشور از هر شیوه ای برای کاهش تعداد افراد سیگاری استفاده خواهد کرد.البته شرکتهای دخانیات هم بیکار ننشسته اند وعلیه دولت استرالیا شکایتهایی را تنظیم کرده اند . شرکت فیلیپ موریس که یکی از اصلی ترین شرکتهای تولید کننده سیگار در این کشور است مدعی شده دولت استرالیا بهای گزافی را بابت این شیوه ضد تجاری خواهد پرداخت و شاید مجبور به هزینه میلیاردی بابت این کارش شود.

معنی توّکُل بر خدا

میگویند که حضرت موسی علیه السلام دل درد گرفت و بخدا عرضه داشت خدایا راه حّلی برای رفع بیماری ام عطا فرما. خدای سبحان به موسی فرمود . درمان درد تو به آن علفی هست که من برای دردت وسیله قرار می دهم بردار بجوشان و بنوش, موسی علیه السلام به فرموده ی خدا عمل کرد , دوا را بر داشته و استفاده نمود و درد دلش آرام گرفت , موسی بعد از سپاسگذاری و شکر به خدای سبحان عرضه داشت , که خدا یا درد را  آفریدی ولی درمان آن را نیزخوب خلق کرده ی.

بعد از مدتها فراموشی موسی علیه السلام دوباره همان بیماری را در دلش حس نمود  ولی ناگهان بیاد علفی افتاد که خدا او را به آن هدایت کرده بود , موسی رفت علف را برداشت جوشاند و نوشید  و لی ناگهان بر دردش افزوده شد , بعد موسی علیه السلام رو به خداوند سبحان نموده عرضه داشت , خدا درد همان درد و دوا نیز همان دوا ولی چرا این بار این علف مورد نظر مرا درمان نمی کند. خدا به موسی فرمود , ای موسی دفعه اول درمان دردت را از من خواستی و با توکُل بر من اقدام نمودی ولی این بار بجای من به علف توکل نمودی که آثار توکل به غیر من را چشیدی.  

پس خواهر و برادر مسلمان بیاید همه باهم با توکل بر خدا دنبال علاج برایم و راه حّل مشکلات حیات و زندگی خویش را از خدای عزیز و مهربان بخواهیم تا باشد که گره ها بر طرف و مشکلات بر حلّ گردد و طبیعی هست که انسان باید با تدبُر و اندیشه ذلال انسانی وارد عمل شود و از خدا بخواهد که در هر اقدام خیر او را یاری کند, و الا سینه قاق میرحیدر به تنهای بر  هیج چیزی قادر نیست و نخواهد بود مگر در سایه توکُل بر خداوند سبحان.

 پس به قول رسول گرامی اسلام  پای شترت را ببند و بر خدا توکُل نما.

بقلم اللهیاری

بیماری استرس را دست کم نگیرید

غلام مردی از سرزمین بامیان منطقه ی ریکشاد

غلام در دوران بچگی پدر و مادر را از دست داده بود و و ایّام یتمی خود را با عمویش سپری کرده و در دوران بلوغ وارد زندگی خود شد. او در یکاولنگ همرای خارجی ها در موسسه ی وارد کار شد و به عنوان گاردمن ایفای وظیفه میکرد , تنخایش بد نبود و برای آینده اش جمع می کرد و و آرزو داشت که زن بگیرد و خانه زندگی درست کند. بالآخره غلام به هدف رسید و ازدواج نمود , ثمره ی این ازدواج 3 تا اولاد بود که خدای برایش عطا کرده بود و بهر حال خوش بود.

روزی موسسه کارش به پایان رسید و غلام نیز بیکار شد, در ایام بیکاری برای حل مشکل زندگی موتری را خرید تا باشد که از طریق آن امرار معاش کند.. موترش کهنه بود و تقریباً یک لگ و ده هزار افغانستانی خریده بود , اسناد موترش تاریخ گذشته بود و استفاده از آن درکلان شهرها درد سر داشت و لذاست که غلام از رفتن به شهرها می ترسید که مبادا گرفتار پولیس ترافیک شود.. به مرور زمان کار کردن در بین بامیان نیز برایش مشکل شده بود موترش کهنه شده بود و کسی علاقه ی در دربست گرفتنش نداشت , آهسته آهسته غلام دچار پریشانی روحی شد زیراکه اقتصاد همراهی نمی کرد و وضع زندگی بجای بهتر شدن رو به ضعف بود و خرج بچه و اولاد نیز او را به مراتب نگران می کرد.

غلام آگاهی مذهبی اش نیز آنطوریکه باید می بود نه بود ولی در انجام نماز مقید بود اماّ شناخت کاملی از دین که باید میداشت نداشت تاکه از طریق آگاهی به خدا پناه ببرد و بر حضرتش توکل نموده و با مشکلات دست و پنجه نرم کند و لذاست که او در باره زندگی اتکاه را تا اندازه از دست داده بود و هر روز به این مضمون که کارش پیش نمی رود و چه کار باید کرد از خود سوال می نمود و گاهگاه بر سر و رانش می زد که خرج تیل موتر بیرون نمی شود. 

به مرور زمان غلام دچار وسواس فکری شد و بیماری استرس و روانی از او انسانی ساخت لاغر و پریشان حال و بالآخره غلام به بستر بیماری افتاد و بعد ازانیکه حالش وخیم شد اقارب و بستگانش او را به پاکستان بردند و بعد از مدتی به بامیان برگشت. حالش بهتر شده بود ولی استرس و بیماری روانی او را رها نساخته و روزی بازهم او را به بستر بیماری انداخت . بستگانش او را به به سوی کابل و پاکستان بردند ولی دیگر دیر شده بود و بالآخره بیماری استرس غلام را در وسط راه کابل به دیار باقی فرستاد و روحش به پرواز درآمد.

از غلام فقط بچه های کوچک و مادرش همگام با فقر و ناتوانی باقی مانده و فامیل غلام تنها نان آور خویش را از دست داده است و امروز مانند غلام خیلی ها قربانی فقر و بی بضاعتی در افغانستان هستند و مخصوصاً در میان کوه پایه های بامیان و هزاره جات.

براستی آیا کسی هست که به خانواده غلام سرزند و از بچه های غلام دلجویی نماید؟  این سوال از حکومت و مردم بامیان است که تا چه اندازه عاطفه و احسان دارند و برای دستگیری مستمندان وارد میدان می شوند؟

 بقلم  اللهیار    

@

صوت اشعار بالا را بشنوید

راههای پیشگیری از زانو درد

زانو درد چگونه دردی است ؟ چه کسانی به آن مبتلا می شوند ؟ اصولا چه دلیلی موجب پیدایش این بیماری می شوند ؟
 


 باید گفت که علت اصلی بروز این بیماری به روشنی معلوم نیست گاهی بعد از وارد آمدن ضربه ای به زانو یا راه رفتن در فواصل طولانی خصوصا در سر پایینی ها مثل پایین آمدن از کوه یا در ورزش هایی که فشار زیادی به زانو وارد میکند مثل فوتبال ، بسکتبال ، اسکی و ...ظاهر می شود .

در پیدایش این بیماری تغییرات بیوشیمیایی غضروف مفصل از جمله علل شناخته شده است که در نتیجه آن غضروف مفصل شفافیت خود را از دست می دهد و به رنگ زرد تیره در می آید در این حالت استخوان ها با یکدیگر در هنگام حرکت تماس مستقیم دارند و در اثر اصطکاک استخوان ها ،  سطح مفصلی ، ریشه ریشه و ناهموار میشود و غضروف کشکک در بعضی نقاط به کلی از بین میرود و استخوان زیر آن نمایان میشود .

 در این حالت به علت تماس مستقیم استخوان ها درد زیادی در ناحیه  زانو احساس می شود . علت های پزشکی دیگری از جمله کیست بیکر ، آرتریت روماتوئید یا استئو آرتریت ( آرتروز ) و .... نیز موجب زانو درد می شود.
 
چند توصیه برای پیشگیری از زانو درد
 
 1- هیچگاه برای مدت طولانی در یک وضعیت ثابت نایستید و هر چند دقیقه یکبار وزن خود رااز یک پا به پای دیگر منتقل کنید.
 
 2- زمانیکه مجبورید کاری را سرپا انجام دهید و یا مجبورید برای مدت طولانی یکجا بایستید مثل ایستادن در صف ، در آشپزخانه و یا در هنگام اطو کردن و ... پای خود را روی یک چهار پایه کوتاه قرار دهید و پس از چند دقیقه پای خود را عوض کنید این کار برای کمر شما نیز مفید است.
 
 3- بهترین حالت برای استراحت زانو زاویه
۹۰ درجه است بنابراین بهتر است هنگام نشستن بر روی مبل بنشینید تا بر روی زمین نشسته و پا های خود را دراز کنید . نشستن دو زانو و چهارزانو نه تنها باعث استراحت زانو نمی شود بلکه برای زانو مضر هم هست .
 
 4- حتی المقدور از توالت فرنگی استفاده کنید زیرا خم شدن کامل زانو بسیار زیان آور است .
 
 5- قوی کردن عضلات همسترینگ ، چهارسر ران و دو قولو که مفصل زانو را در بر دارد نیز از زانو درد جلوگیری می کند.
 
ورزش های مفید برای پیشگیری از زانو درد
 
 قوی بودن عضلات ناحیه زانو سبب کشیده شدن کشکک به بالا شده و از فشار بر زانو میکاهد .انجام مرتب این تمرین ها به صورت صحیح می تواند شما را تا حد زیادی از زانو درد مصون سازد و اگر شما به زانو درد مبتلا هستید انجام برخی از این تمرینات البته با مشورت پزشک متخصص می تواند در کاهش درد و تسریع بهبودی به شما کمک کند در غیر این صورت همین ورزش ها ممکن است برای شما که زانو درد دارید بسیار مضر باشد .
 
تمرین ها با پای کشیده
 
محکم کردن زانو : بنشینید و پاها را مقابل خود دراز کنید . زانوی خود را محکم راست کنید . آن را به زمین فشار دهید و همزمان پا را از مچ به سمت خود بکشید زانو را تا
۵ ثانیه راست نگه دارید سپس آن را کاملا شل کنید . ( ۳ بار در هر روز هر بار ۱۰ مرتبه)
 
بالا بردن پا در حالت کشیده : بنشینید و پاهای خود را راست کنید و در حالی که زانوی خود را راست کرده اید( یعنی ساق پای شما با ران شما در یک امتداد قرار گیرد) پای خود را بالا ببرید و تا نزدیکی زمین پایین آورید این حرکت را
۱۰ بار انجام دهید سپس پای خود را عوض کنید سعی کنید این تعداد را به ۳۰ بار برسانید.
 
چرخش مفصل ران : بنیشینید و مفصل زانوی خود را راست کنید در حالی که زانو را در همان حالت کشیده قفل کرده اید پای خود را بالا ببرید و دایره هایی را با پای خود به سرعت در فضا رسم کنید و آن را به سه سری
۱۰ تایی برسانید . این تمرین را میتوانید به صورت نوشتن حروف الفبا نیز انجام دهید.
 
 بنیشینید و مفصل زانوی خود را راست کنید در حالی که زانو را در همان حالت کشیده قفل کرده اید پای خود را بالا بیاورید و به صورت عرضی آن را به سمت خارج بدن ببرید و به آرامی آن را به مرکز برگردانید و پایین بیاورید . اینکار را برای هر دو پا تکرار کنید.
 
بالا بردن پا در وضعیت دمر : روی شکم بخوابید زانو را راست نگه دارید و پا را از عقب کمی بالا ببرید این وضعیت را تا
۳ ثانیه حفظ کنید و سعی کنید به تدریج آن را به ۳ سری ۱۰ تایی برسانید.
 
 تمرین های حرکتی برای خم کردن زانو
 
 
۱-روی صندلی بلندی بنشینید طوری که پای شما در حالت خمیده در زاویه ۹۰ درجه قرار گیرد سپس یکی در میان مفصل زانوی خود را راست کنید و تا شماره ۳ نگه دارید این حرکت را ۳ بار هر بار ۱۰ مرتبه انجام دهید.
 
۲-نشست و برخاست : صاف باستید و پشت خود را تا حد امکان راست نگه دارید به آرامی بنشینید تا اینکه زانوی شما به زاویه ای کمی بیشتر از ۹۰ درجه تبدیل شود سپس دوباره به آرامی بایستید . این حرکت را با نشستن و برخاستن از روی صندلی نیز می توانید انجام دهید با توجه به اینکه از دستان خود نباید استفاده کنید.
 
 
۳-دوچرخه ثابت : زین دوچرخه را طوری تنظیم کنید که هنگامی که پدال در وضعیت پایین و کف پا بر روی آن قرار دارد زانو تقریبا راست باشد مقاومت را در حد متوسط تنظیم کنید و ده دقیقه با سرعت ثابت پدال بزنید ابتدا میزان مقاومت و سپس زمان تمرین را افزایش دهید.

دلایل عجیب سردردهای خود را بدانید

 اکثر افرادی که سردرد می گیرند، در همان لحظات اول به سراغ داروهای مسکن می روند. اما با پیدا کردن علت این سردردها نه تنها می توان شدت درد را کاهش داد، بلکه می توان از بروز آنها در آینده نیز پیشگیری کرد. سردردها یکی از شایع ترین دلایل مراجعه بیماران به پزشکان عمومی یا کلینیک های عصب شناسی در سراسر جهان است.

تقریبا علت همه سردردها از جمله میگرن یک عامل است. یک جریان الکتریکی در قسمت پشت مغز به طور اشتباه تولید می شود و دردهای ناحیه سر را به وجود می آورد. تقریبا در میان مردم سراسر جهان این باور اشتباه وجود دارد که سردرد یکی از نشانه های ابتلا به تومور مغزی است، در حالی که این موضوع به هیچ وجه درست نیست. تحقیقات نشان می دهد فقط یک درصد افرادی که به دلیل سردرد به مراکز پزشکی مراجعه می کنند، دچار یک مشکل جدی و خطرناک هستند. با اینکه بسیاری از سردردها چندان مهم نیستند، اما در بعضی از موارد شما حتما باید به پزشک مراجعه کنید. برای مثال زمانی که شما دچار سردرد ناگهانی شدید یا سردرد شما همراه با تب بود در مراجعه به پزشک تردید نکنید. همچنین زمانی که همراه با سردرد احساس سرگیجه داشتید یا حافظه شما دچار مشکل شد حتما باید این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید. در ادامه بعضی از علت های عجیب ابتلا به سردرد را با هم مرور می کنیم. شاید شما هم بتوانید با شناختن این عوامل و دوری گزیدن از آنها خود را از سردردهای آزاردهنده دور نگاه دارید.

وقتی موهایتان را کوتاه می کنید

یکی از دلایل عجیب ابتلا به سردرد در بعضی از مردم مراجعه به آرایشگاه و کوتاه کردن موهای سرشان است. این حالت زمانی اتفاق می افتد که شما مجبورید سر خود را هنگام شست وشوی موها روی سینک دراز کنید. در این هنگام فشار زیادی به گردن وارد می شود و باعث تحریک یکی از عصب هایی می شود که در این مسیر قرار دارند. در اثر این اتفاق یک یا دو روز بعد سردرد به سراغ شما می آید، اما از آنجا که این اتفاق با تاخیر رخ داده است، شما متوجه علت اصلی آن نمی شوید. یکی دیگر از علت های عجیب سردرد زمانی است که شما روی صندلی نشسته اید و گوشی تلفن را بین شانه و گوش خود نگاه داشته اید. در این هنگام نیز فشار زیادی به عصب های گردن وارد می شود که بعد از مدتی خود را با سردرد نشان می دهد.

سرفه کردن

شاید باورتان نشود، اما در دنیای پزشکی نوعی سردرد وجود دارد که از آنها به عنوان سردردهای سرفه ای یاد می شود. این سردردها بر اثر عواملی مانند سرفه کردن، عطسه کردن، خالی کردن محتوای بینی یا خم شدن به جلو به وجود می آید.

تقریبا یک درصد سردردهای جهان در اثر سرفه کردن به وجود می آید و البته این نوع سردردها در بین مردان شایع تر است. علت اصلی این دردها فشاری است که در داخل مغز به وجود می آید. این دردها که اغلب شدید و تکرارشونده هستند ممکن است بین چند ثانیه تا چند دقیقه به طول بینجامند و در بیشتر مواقع هم در قسمت پشت سر احساس می شوند. در حالی که در اکثر موارد علت این موضوع ناشناخته است، اما بعضی تحقیقات دانشگاهی نشان می دهد نزدیک به
۱۰ درصد از سردردها بر اثر ناهنجاری آرنولد چیاری به وجود می آیند. در این حالت در هنگام سرفه، فشاری به قسمت پشت مغز و به سمت بخش بالای ستون فقرات وارد می شود که عامل بروز سردرد است. این نوع از سردردها اغلب با علایم دیگری مانند دردهای ناحیه گردن، عدم توانایی در حفظ تعادل، مشکلات بینایی، کم شنوایی، فراموشی و شنیدن صدای زنگ در گوش ها همراه هستند.

وقتی به باشگاه ورزش می روید

بعضی از ورزشکاران بعد از راه رفتن یا دویدن روی تردمیل دچار سردرد می شوند. در این افراد هر گونه فعالیت ورزشی از جمله راه رفتن روی تردمیل باعث ایجاد تورم در رگ های خونی ناحیه سر، گردن و جمجمه می شود که این عامل می تواند در نهایت به سردرد منجر شود. این دردها معمولا چند ثانیه بعد از شروع ورزش کردن ظاهر می شوند و ممکن است در هر قسمت از سر خود را نشان بدهند. معمولا افرادی که مستعد ابتلا به میگرن هستند، بیش تر از دیگران این نوع از سردردها را تجربه می کنند. البته برای رفع این مشکل راه حل های ساده ای وجود دارد. برای مثال، می توان نوع ورزش را تغییر داد و به جای دویدن روی تردمیل، شنا کردن را انتخاب کرد. همچنین مصرف داروهای ضد تورم، نیم ساعت قبل از شروع ورزش تا حد زیادی می تواند از بروز این سردردها پیشگیری کند. اگر شما هم در حال ورزش کردن ناگهان دردی را در سر خود حس کردید، حتما به پزشک مراجعه کنید. در موارد نادر این نوع سردردها می توانند نشان دهنده رشد تومورهای مغزی یا پاره شدن رگ های خونی باشند.

اگر همیشه ناامید هستید

افرادی که اعتماد به نفس ندارند یا شخصیت ناامید و غمگینی دارند بیشتر از دیگران ممکن است به سردردهای میگرنی دچار شوند. به نظر می رسد، این افراد بیشتر دچار استرس می شوند که این عامل باعث کاهش میزان یک ماده شیمیایی در مغز به نام سروتونین می شود. در صورتی که تعادل سروتونین به هم بخورد، اولین علایم به شکل سردرد خود را نشان می دهند.

وقتی فست فود می خورید

غذاهای زیادی هستند که ممکن است باعث شروع سردردهای میگرنی شوند، اما ساندویچ همبرگر از تمام آنها مهم تر است. این ساندویچ ها شامل موادی مانند تیرامین و نیترات ها و نیتریت ها هستند که همگی جریان خون به سمت مغز را افزایش داده و باعث سردرد می شوند. در کمال تعجب سردردهایی که در اثر مصرف این مواد افزودنی به غذاها به وجود می آیند، در هر دو سمت سر احساس می شوند. این در حالی است که در میگرن های معمولی، فقط یکی از بخش های سر دچار درد می شود. بعد از گذشت مدت زمان معینی پس از تولید غذا، تیرامین در اثر تجزیه شدن پروتئین موجود در آن به وجود می آید. به این ترتیب، این ماده را باید در مواد غذایی جست وجو کرد که زمان زیادی از تولید آنها گذشته و سعی شده با مواد نگهدارنده از فساد آنها جلوگیری شود. از دیگر غذاهایی که دارای مقادیر زیادی از تیرامین هستند، می توان به پنیر، شکلات، گوشت های فرآوری شده مانند سوسیس و کالباس و بعضی میوه ها مانند آناناس و موز اشاره کرد.

موی سر دم اسبی

بستن موها به شکل دم اسبی معمولا بعد از چند ساعت باعث آشکار شدن علایم سردرد می شود. زمانی که موهای سر به سمت عقب کشیده شده و به شکل دم اسبی بسته می شوند، فشار زیادی در بافت های روی جمجمه وارد می شود که خود را به شکل درد نشان می دهند. بعضی دیگر از مدل های موی سر که باعث ایجاد فشار در موها و کف سر می شوند می توانند همین دردها را به وجود بیاورند.

دوش آب گرم

در بعضی از مردم لذت یک دوش آب گرم در هنگام صبح به سرعت جای خود را به سردردهای شدید می دهد. به نظر می رسد، افزایش دمای بدن باعث افزایش سرعت جریان خون در تمام قسمت ها از جمله سر می شود که شدت آن بعد از
۳۰ تا ۶۰ ثانیه بعد از شروع درد به بالاترین حد می رسد. این دردها معمولا در ناحیه پیشانی احساس می شوند و به ندرت بیش از ۵ دقیقه طول می کشند. البته سرمای شدید هم می تواند باعث بروز سردرد شود. برای مثال، شنا کردن در آب سرد یا خوردن بستی می تواند بعضی از مردم را به دردهای ناحیه سر دچار کند.

سیگار کشیدن


با اینکه بعضی از مردم بعد از سردرد به فکر سیگار کشیدن می افتند، اما این کار در اکثر موارد شدت درد را افزایش می دهد. نیکوتین موجود در سیگار باعث باریک شدن رگ های خونی در مغز می شود و مشخص است که این عامل به سردرد منجر خواهد شد.

کم خوابی


بداخلاقی، مشکل در حافظه و ناتوانی در تمرکز از واضح ترین عوامل کم خوابی است. اما آخرین تحقیقات نشان می دهد سردردها هم یکی از علایم شایع کم خوابی هستند. این نوع سردردها ممکن است بین یک ساعت تا یک روز طول بکشند. کم خوابی باعث کاهش ترشح یک ماده شیمیایی به نام سروتونین در مغز می شود که در تنظیم چرخه خواب در بدن نقش مهمی دارد. همان طور که قبلا هم گفتیم، این عامل باعث بروز درد در ناحیه سر می شود. تحقیقات دیگر روی افراد مبتلا به میگرن هم نشان می دهد، اشخاصی که حدود شش ساعت در طول شب می خوابند، بیشتر به سردرد دچار می شوند و البته شدت این دردها هم در آنها بیشتر است.

هر ساعت تماشای تلویزیون می‌تواند 22 دقیقه از عمرتان کم کند

برخی افراد عادت دارند روزی حداقل شش ساعت پای تلویزیون باشند.

این گروه قطعا فعالیتهای بدنی کمتری نسبت به سایرین خواهند داشت و بنا به نتایج تحقیقاتی تازه احتمال دارد  پنج سال زودتر از سایرین بمیرند.

بنا به همین تحقیقات تماشای زیاد تلویزیون به اندازه سیگار کشیدن و اضافه وزن برای بدن مضر است و این موضوع باید در کنار موارد ذکر شده به عنوان یک مشکل عمومی سلامت در جامعه مطرح شود. متخصصان دانشگاه کوییزلند استرالیا در این زمینه نوشتند:«تماشای تلویزیون هم می تواند در صورت افراط همچون سیگار کشیدن و اضافه وزن سبب کاهش طول عمر شود و هر ساعت تماشای تلویزیون تقریبا تا  22 دقیقه از عمر افراد می کاهد.»

به گفته این متخصصان کودکان نباید بیش از دو ساعت تلویزیون در روز تماشا کنند و باید این موضوع فرهنگ سازی شود که بزرگسالان هم به اندازه کودکان در معرض خطرات ناشی از تماشای بیش از اندازه تلویزیون قرار دارند. این نتایج که در نشریه British Journal of Sports Medicine به چاپ رسیده ماحصل تحقیقات دکتر لنرت ویرمن و تیم همراهش در فاصله سالهای 2000 تا 2010 است که با نظرسنجی از بیش از یازده هزار استرالیایی صورت گرفته است  و تماشای تلویزیون در کنار نشستن در خودرو از رایج ترین فعالیتهای غیر تحرکی در بزرگسالان است . به گفته دکتر ویرمن بسیاری از مردم به خاطر اطلاع رسانی خوب درباره مضرات سیگار دست به استعمال آن نمی زنند اما در مورد تماشای تلویزیون اقدام مشابهی صورت نگرفته و به همین خاطر مضرات آن کمتر شناخته شده است.

منشا «حسادت‌های زنانه» چیست؟

حساسیت‌هایی به نام «حسادت» در بین زنان وجود دارد که باعث اختلاف آنها با همسرشان شده؛ اما جنبه مثبت آن باعث پیشرفت زندگی زناشویی می‌شود.

به گزارش «برنا»  برخی از زنان نسبت به همسر خود حساسیت‌هایی دارند که این حسادت زمانی‌که همسر آنها به جنس مخالف در روابط اجتماعی توجه نشان می‌دهد، بیشتر می‌شود که معمولا روانشناسان این حس را «حسادت‌های زنانه» می‌نامند. این حس که در زن‌ها وجود دارد، معمولا اختیاری نیست و زمینه و اشکال آن متفاوت است.

امروزه در جامعه برخی مردان به رفتار همسران خود نسبت به افراد جنس مخالف در روابط اجتماعی، حساسیت‌هایی نشان می‌دهند که آن را «غیرت» می‌دانند و از همسر خود می‌خواهند که با جنس مخالف خود با متانت برخورد کنند. این رفتار، در زنان «حسادت‌ زنانه» نام گذاری شده است.

برخی از زنان به دلیل اینکه نیاز به توجه، حمایت و محبت بیشتری از همسرخود دارند و اگر احساس کنند که همسر آنها به چیزی علاقه دارد اما در توان آنها نیست و همسر آنها به جنس مخالف خود توجه نشان می‌دهند، تحمل این مسئله برایشان سخت و دشوار است.

از سوی دیگر برخی از زنان بطور کلی در برخوردهای اجتماعی همسرانشان با جنس مخالف حساسیت نشان می‌دهند، بخشی از این حساسیت‌ها برمی‌گردد به خود آن فرد که چه تصوراتی از خودش دارد. یعنی فرد احساس می‌کند شاید دیگر آن شرایط فیزیکی و یا جذابیت را برای همسرش ندارد.

البته این تصورات منفی که زن نسبت به همسرش دارد، حسادت را در درون خود تقویت کرده و اگر به حد افراطی آن برسد؛ به سوء زن و بدبینی تبدیل می‌شود که ریشه آن اختلالات روانی است.

در برخی موارد در زنان این رفتار به «وسواس فکری» تبدیل می‌شود و مدام نگران هستند که همسرشان به آنها خیانت و یا بی‌وفایی کرده و با جنس مخالف ارتباط برقرار می‌کند. متاسفانه آمار و یا اخباری که ناشی از ارتباطات بین مردان و زنان و یا خیانت‌های زناشویی است باعث می‌شود که این حساسیت بیشتر شود.

ریشه برخی از این حساسیت‌ها به نوع رابطه بین زوجین برمی‌گردد که رابطه آنها مبتنی بر عشق و صمیمیت نبوده و زوجین به هم اعتماد ندارند. بخصوص اگر هم در گذشته سوابق منفی در پرونده آنها باشد؛ این حس حسادت در آنها بیشتر تقویت می‌شود.

متاسفانه برخی از زوجین قبل از ازدواج روابط بی‌قاعده‌ای که با جنس مخالف در گذشته را داشته‌‍‌اند، برای همدیگر بازگو می‌کنند که این مسئله باعث می‌شود، اعتماد آنها نسبت به یکدیگر سلب شود.

برای برطرف‌کردن این حسادت‌ها و یا حساسیت‌ها، افرادی‌که واقعاً اختلالات روانی دارند، باید درمان شود.

بعضی از زوجین هم باید زوج درمانی داشته و سعی کنند باهم دوست و رفیق باشند، همسران باید رابطه زناشویی خود را از نو بسازند تا یک رابطه خوب و کامل داشته باشند، زیرا اگر فردی نسبت همسرش عشق و علاقه و محبت را ابراز کرده و زندگی عاشقانه‌ای داشته باشند، دیگر نگران آن نخواهد بود که همسرش به او بی‌وفایی خواهند کرد یا خیر؟

در مورد حسادت‌های معمولی که بدون هیچ سرمنشا شکل می گیرد و زن خود را مدام آزار می‌دهد، پیشنهاد می شود که افکار را در ذهن خود متمرکز کرده و فکرش را تغییر دهد و از خود سوال کند که چرا این افکار منفی به سراغ من می‌آید؟
چرا من باید اینقدر حساس و نگران باشم؟
آیا این نگرانی من مشکلی را حل می‌کند یا خیر؟

حکایت/ عابد و ابلیس

در میان بنی اسرائیل عابدی بود. وی را گفتند: فلان جا درختی است و قومی آن را می پرستند» عابد خشمگین شد، برخاست و تبر بر دوش نهاد تا آن درخت را برکند. ابلیس به صورت پیری ظاهر الصلاح، بر مسیر او مجسم شد، و گفت: ای عابد، برگرد و به عبادت خود مشغول باش! عابد گفت: نه، بریدن درخت اولویت دارد مشاجره بالا گرفت و درگیر شدند.

عابد بر ابلیس غالب آمد و وی را بر زمین کوفت و بر سینه اش نشست. ابلیس در این میان گفت: دست بدار تا سخنی بگویم، تو که پیامبر نیستی و خدا بر این کار تو را مامور ننموده است، به خانه برگرد، تا هر روز دو دینار زیر بالش تو نهم؛ با یکی معاش کن و دیگری را انفاق نما و این بهتر و صوابتر از کندن آن درخت است؛ عابد با خود گفت : راست می گوید، یکی از آن به صدقه دهم و آن دیگر هم به معاش صرف کنم و برگشت.

بامداد دیگر روز، دو دینار دید و بر گرفت. روز دوم دو دینار دید و برگرفت. روز سوم هیچ نبود. خشمگین شد و تبر برگرفت. باز در همان نقطه، ابلیس پیش آمد و گفت:کجا؟ عابد گفت:تا آن درخت برکنم؛ گفت : دروغ است، به خدا هرگز نتوانی کند. در جنگ آمدند. ابلیس عابد را بیفکند چون گنجشکی در دست!

عابد گفت: دست بدار تا برگردم. اما بگو چرا بار اول بر تو پیروز آمدم و اینک، در چنگ تو حقیر شدم؟ ابلیس گفت: آن وقت تو برای خدا خشمگین بودی و خدا مرا مسخر تو کرد، که هرکس کار برای خدا کند، مرا بر او غلبه نباشد؛ ولی این بار برای دنیا و دینار خشمگین شدی، پس مغلوب من گشتی.
منبع: کیمیای سعادت

پدران جوان مواظب باشند که با زی با کامپیوتر و اعتیاد به آن نظام خانه و خانواده بهم می زند..... 2011-10-25

پدر آمریکایی به خاطر بازی نوزاد خود را کشت

پدر جوانی در ایالت تنسی آمریکا نوزاد یک ماهه خود را هنگام بازی رایانه‌ای به قتل رساند.

آسوشیتدپرس، یک پدر جوان نوزادش را به خاطر اینکه هنگام بازی رایانه‌ای، با گریه هایش مزاحم بازی آنها شده بود، به قتل رساند.

این مرد که از ایالت تنسی است 27 سال آینده زندگی خود را به خاطر کشتن نوزاد پسر خود که در زمان بازی رایانه‌ای با گریه‌هایش وی را عصبانی کرده بود، در پشت میله‌های زندان سپری خواهد کرد.

اندرو کیت جانستون که 19 سال دارد به جرم خود که مشارکت در قتل نوزاد یک ماهه خودشان است اعتراف کرد.

"مجله شلبی وایل تایمز" به نقل از مایک راندلز معاون دادستان منطقه نوشت: جانستون در هنگام بازی رایانه‌ای از نوزادش که در گهواره خود گریه می‌کرده است شدیدا عصبانی شده و کنترل خود را از دست داده است. او سپس نوزاد را به شدت فشار داده و او را مورد ضرب و شتم قرار داده است. گزارش کالبد شکافی از جسد نوزاد نشان می‌دهد که وی به دلیل خونریزی مغزی و ترومای غیر تصادفی جان سپرده است.

 

@

لوی جرگه در افغانستان

در قرن حاضر لوی جرگه در افغانستان چه نیاز است در حالیکه کشور مجلس دارد و قانون تصمیم گیرنده مجلس ملی می باشد , تماشاه کنندگان به عنوان نمایندگان مردم در لوی جرگه را کسانی تشکیل می دهند که اکثر شان شاید قادر به امضاء خود نباشد چه رسد که برای آینده ی کشور این آقایان سرنویشت تعین کنند. حال قضاوت با شما آیا فردای وطن را با این وضع و حال تاریک و سیاه نمی بینید؟ و براستی که  که در پشت پرده این جرگه چه فتنه های خوابیده است.

@

عصر جهالت

پشتونها در عصر حاضر یعنی در قرن 21 این امتیاز را به قوم خود داده اند که اگر در پاکستان باشد یا افغانستان باید راه تخریب را در پیش گیرند مثلا در قتل عام قوم خود جهت رسیدن به بهشت در کابل بانک جلال آباد در

 مله عام 42 نفز را از دم گلوله راند و 70 نفر را زخمی ساخت و بعد از دستگری فردی از افراد حمله کننده سوال شد که چرا این جنایت را مرتکب شده و جوی خوان را براه انداخته ی؟ در جواب گفت کلید بهشت در جیبم و از قتل عام هم فوق العاده لذّت بردم. مانند این جنایت ضد انسانی در سایر مناطق افغانستان تا بحال هزاران نفر از مردم ملکی و نطامی را بخاک و خون کشانده اند که قلم از نشر آن ننک دارد.

در حملات گوناگون در مساجد و شهرهای در پیشاور پاکستان هزران انسانهای بیگناه را از دم تیغ رانده اند و در این آواخر در حمله ی به مهران میدان هوایی کراچی با کشتن چندین نفر 2 طیّاره هشتاد میلیون دلاری را به آتش کشیدند که از ناحیه اقتصادی این عمل قابل جبران نیست.

اینها ثمره این امتیاز طلبی های این قوم می باشد که در آن جهل و نادانی حاکم می باشد و هزاران جنایت دیگر در افغانستان و پاکستان از جمله جهالت های انسانی جهان ماست که بر آن شاهدیم که قوم پشتون بانی آن هستند.

آیا شما افتخاراتی را در این عمل برای پشتونها چه در افغانستان و چه در پاکستان احساس می کنید؟ آیا فردا تاریخ از بیان این همه جنایت و جهالت بخود شرم نخواهند کرد؟ این یک سوال هست که اگر پاسخی منطقی بر اساس عقل دارید بفرماید؟

@

 

 

 ©2003, Voice of Hazarajat
Last Update : 2012/03/15        >>>Back to Home